top of page
  • Yazarın fotoğrafıMira Marinovsky

Yeşil Cennet Kösice'de Eğitim

Prag veya Budapeşte dışında Avrupa’nın kalbine gitmek, tarih ve doğal güzellikler görmek isteyenler için Slovakya’nın yeşil cenneti diye bilinen Kösice mükemmel bir destinasyondur. Bu bölgede kültür turları, trekking ve doğa sporları, kışın ise kayak yapmak çok hesaplıdır.

Peki, sadece bunları yapmak mı hesaplıdır? Son yılların yurtdışı eğitimde Avrupa’nın yükselen yıldızı olan Slovakya’da eğitim uluslararası öğrenciler için bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Bratislava sonrası Slovakya’da en çok ziyaret edilen ve aynı zamanda yabancı öğrencinin, İngilizce tıp, psikoloji veya veterinerlik eğitiminde tercih ettiği yerlerin başında yeşil bir cenneti andıran, dünyanın eski ve saygın üniversitelerinden Pavol Josef Safarik Üniversitesi ile yine Avrupa’nın bilinen, kaliteli veterinerlik okullarından Kosice Veterinerlik Üniversitesi yeşil doğanın bakir kalabildiği, tarihi zenginliklerin korunabildiği ve sakin bir hayatın olduğu Kosice’de bulunur.

Muhteşem doğası ve tarihi mimarisi ile Slovakya’da tıp, psikoloji veya veterinerlik eğitimi alma şansı sunan Orta Avrupa’nın bu romantik şehri Polonya’nın Krakov kentine otomobil ile 3 saat, Macaristan’ın Budapeşte şehrine ise 2 saat uzaklıktadır.

Kosice’de Tıp Okumak

Avrupa’nın gizli kalbinde tarihi, modern ve öncü bir üniversite olan ve Slovakya’da İngilizce tıp eğitimine 1992 yılında başlayan Pavol Jozef Šafárik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 40’dan fazla ülkeden yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Avrupa ve Amerika’da diplomaları direk tanınan Pavol Josef Safarik Üniversitesi Tıp Fakültesi, L. Pasteur Üniversite Hastanesi yakınındaki modern, yüksek katlı bir binada yer alan almaktadır. Fakültede öğrenim gören öğrenciler hastalarla doğrudan temas kurarlar ve teoriyi pratiğe bağlayarak modern tedavi yöntemlerini öğrenirler. Fakülte, öğretim faaliyetlerine ek olarak, Avrupa Yapısal Fonları tarafından finanse edilen eşsiz laboratuvarlarını ve ekipmanlarını kullanarak, ulusal ve uluslararası projelerde bol miktarda bilimsel ve araştırma faaliyetiyle uğraşmaktadır. 6 yıl süren İngilizce tıp eğitiminin yıllık eğitim ücreti 9,000 Euro.

Yeşil Cennette Veteriner Hekim Olmak

Yurtdışında veterinerlik okumak için tam bir doğa harikası olan Kosice’de eğitim almaktan daha iyi bir yer olamazdı. Kösice'deki Slovak Veterinerlik Üniversitesi alanında lisans ve lisansüstü eğitim veren tek Slovak üniversitesidir. Avrupa Yüksek Eğitim Alanının (EHEA) ve ortak Avrupa Araştırma Alanının (ERA) bir parçası olarak Slovak Veterinerlik Üniversitesi’nin misyonu ahenkli, bilgili, yaratıcı ve iyi bir kişilik geliştirmek ve insanın gelişimine katkıda bulunmaktır. Eğitim çalışmalarında uluslararası standartları uygulayan üniversite programlarının kalite güvencesi Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği hükümleridir.

Üniversite dünya çapında bir üniversitedir ve AB'nin tüm düzenlemelerine uygundur. Slovak Veterinerlik Üniversitesi’nin eğitim kalitesi Almanya, Macaristan, Çekya ve diğer prestijli Avrupa veterinerlik üniversiteleri ile aynıdır. Mezunlar veteriner hekim unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler. Kosice Veterinerlik Üniversitesi İngilizce veteriner hekimlik programını süresi 6 yıldır ve yıllık eğitim ücreti de 8,000 EUR.

Košice

Kösice, doğu Slovakya'daki en büyük şehirdir. Slovak Maden Dağları'nın doğusundaki Hornád nehrinde bulunmaktadır. Slovakya'nın doğu kesiminde, Macaristan (20 km), Ukrayna (80 km) ve Polonya (90 km) sınırlarından çok uzakta değildir. Yaklaşık 240.000 nüfusa sahip olan Košice, başkent Bratislava'dan sonra Slovakya'daki en büyük ikinci şehirdir. Doğu Slovakya’nın ekonomik ve kültürel merkezi olan Kösice, Kösice Bölgesi ve Kösice Özerk Bölgesi, Slovak Anayasa Mahkemesi, üç üniversite, birçok müze, galeri ve tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Kösice, Slovakya'nın önemli sanayi merkezlerinden biridir. Şehir, Slovak şehirleri arasında iyi korunmuş bir tarihi merkeze sahiptir. Gotik, Rönesans, Barok ve Art Nouveau tarzlarında Slovakya'nın en büyük kilisesi olan St. Aristokrat sarayları, Katolik kiliseleri ve kasaba halkının evleri ile çevrili uzun ana cadde, pek çok butik, kafe ve restorana ev sahipliği yapan gelişen bir bölgedir. Ayrıca 8 fakültesi olan Teknik Üniversitesi, 4 fakültesi olan P. J. Šafárik Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi ve Veterinerlik Üniversitesi bulunmaktadır.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Slovakya'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

sophiaadmissionsteam@gmail.com
05368372934 (whatsaap)

SLOVAKYA ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Slovakya'da İngilizce dilinde tıp ya da veterinerlik eğitim almayı planlayan aday İngilizce + Bölüm Hazırlık eğitimini 🌟Smartversity Premed Pathway programında aldığı takdirde Sophia Academy'nin akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden istifade edebilir. Hazırlık öğrenimini tamamlayan adayın hedef Slovakya üniversitesine başvurusu yapılarak kabulu alınır; Slovakya öğrenci vizesi alınarak seyahati organize edilir; konaklaması ve kesin kaydı yapılır; oryantasyon süreci sonrasında oturum işlemi tamamlanır.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page