top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Vilnius Üniversitesi İlk 400'de

Yurtdışında tıp okumak ve mezun olduğunda direk YÖK denkliği almak isteyenler Litvanya'nın gururu Vilnius Üniversitesi Tıp Fakültesini seçebilirler. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022'de Vilnius Üniversitesi (VU) rekor derecede yüksek bir pozisyon aldı ve ilk kez bu sıralamada 400. sırada yer aldı. Bu aynı zamanda, QS üniversitelerinin küresel sıralamasında Litvanya üniversiteleri tarafından şimdiye kadar elde edilen en yüksek derecedir; bu nedenle, bu konum sadece VU'daki yüksek öğrenim tarihi için değil, aynı zamanda Litvanya yüksek öğreniminin tamamı için de önemlidir.

“Dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almak, tüm Litvanya yüksek öğrenimi için önemli bir başarıdır ve ülkemizin en üst düzeyde uluslararası bilim ve çalışmalar için tüm ön koşullara sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Kendimizi dünyanın en iyi üniversiteleri arasına yerleştirecek ve uluslararası bilim camiasında anlaşıldığı şekliyle en yüksek standartlara bağlı kalacak kadar güçlü olduğumuzdan eminim. Ancak bu, bilim ve çalışmaların finansmanının uzun vadeli bir bakış açısının planlanmasına izin vermesi için kamu yetkilileriyle sürekli yapıcı diyalog gerektirir. VU Rektörü Prof. Rimvydas Petrauskas, "Belirlenen hedeflere ulaşabileceğimizi ve aşabileceğimizi kanıtlıyoruz, devlet eğitimi bir öncelik olarak gördüğünü kanıtlamalıdır." İlk olarak 2014 yılında değerlendirilen Vilnius Üniversitesi, 601-650 arasında yer aldı. Şu anda 400. sırada olan Vilnius Üniversitesi, uluslararası araştırmalara daha fazla katkıda bulunan ve prestijli Avrupa üniversitelerine ciddi bir rakip haline gelen yüksek bilimsel standartları şekillendirerek Litvanya'yı temsil ediyor.

“Vilnius Üniversitesi'nin akademik topluluğuyla gurur duyuyoruz. Çabaları sadece üniversitenin küresel imajını değil, aynı zamanda şehrin imajını da güçlendirmektedir. Vilnius Belediye Başkanı Remigijus Šimašius, Üniversite bu kez, ilk 400 arasında yer alarak, büyüme ve çığır açan fikirler yaratma enerjisine sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi. Bu yıl, VU, öğretim kalitesi açısından özellikle üst sıralarda yer aldı - 135. sırada. Akademik itibar kriterine göre geçen yıla göre 27 pozisyon yükselen VU, bu yıl çalışan değerlendirmesinde 400. ve 434. sırada yer alıyor. QS dünya üniversite sıralamaları derlenirken yükseköğretim kurumları toplam altı kritere göre değerlendirilir: Akademik İtibar, araştırma açısından en iyi kurumların derecelendirmesi, İşveren İtibarı, en iyi mesleki eğitim kurumlarının derecelendirmesi, Fakülte Başına Atıflar, Oran bölümlerdeki öğrenci ve öğretim üyesi sayısı (Fakülte Öğrencisi), yabancı öğretim üyesi (Uluslararası Fakülte) ve yabancı öğrenci (Uluslararası Öğrenci) sayısı.

bottom of page