top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi-WULS

Yurtdışında veterinerlik eğitimi seçeneklerinden biri de Avrupa'da veterinerlik eğitiminde akademik ve pratik geleneğe sahip olan Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesidir.

Hızla değişen Polonya yükseköğretiminin modernizasyonu Polonya'da veterinerlik eğitimine de yansımaktadır. Son yıllarda Avrupa'da veterinerlik okumak isteyenlere İngilizce veterinerlik müfredatı ile Bologna Sürecine tabi olmanın sonucu olarak Avrupa standartlarında kaliteli eğitim sunan Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi Amerika, Kanada, İsveç, Türkiye, Almanya, Malezya, Norveç, Danimarka, İsrail dahil onlarca ülkeden uluslararası öğrencilerin yurtdışında veteriner hekim olma hayallerine gerçekleştirmektedir. CWTS Leiden Ranking 2022-23 sıralamasında 798. sırada.

Bologna Sürecinde aktif bir rol üstlenen Üniversite Polonya veterinerlik üniversitelerinin de Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği (EAEVE) üyesi yaparak Polonya'daki veterinerlik eğitimi standartlarının dünya çapında olmasını sağlamıştır. Polonya'da veterinerlik okumak ve YÖK denkliği almak isteyen adaylar eğitimlerin uluslararası boyutta Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği (EAEVE), ulusal bazda da Polonya Akreditasyon Komitesi ve Yüksek Öğretim Genel Konseyi tarafından kalite güvencesi verildiğini bilmelidirler.

WULS Veterinerlik Programı ve Ücreti

11 dönem yani 5,5 yıl süren Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi veterinerlik eğitimine her sene 60 yabancı öğrenci kabul edilir. Eğitim dili İngilizce olan programın toplam AKTS 360dır. Öğrenciler yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar. WULS veterinerlik eğitimi yıllık ücreti 8,400 Euro. WULS veterinerlik eğitimi EAEVE onaylıdır. WULS-SGGW'deki Veteriner Cerrahı Derecesi Programı, 5.5 yıllık bir süre boyunca 131 modül sunmaktadır. Veteriner Hekim Diploması alabilmek için sınavları başarıyla geçerek toplam 360 AKTS'ye ulaşılması gerekmektedir. Zorunlu modüllerden toplam 299 ECT ve seçmeli modüllerden 61 ECT kazanılmalıdır. Program, yaklaşık 6.200 saatlik ders (dönem başına 400-700 saat) içeren özenle hazırlanmış uluslararası bir veterinerlik programıdır.

Giriş Koşulları

Yurtdışında veterinerlik okumak için başvuru koşulları arasında adayın lise mezunu olması ve lise biyoloji ve kimya dersleri notlarının iyi olması gerekir. Türk adaylar için Polonya'da veterinerlik eğitimi alma koşulları arasında Türkiye'deki üniversite sınavında başarılı olma şartı yoktur. Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi veterinerlik eğitiminin kabul koşulları ise; biyoloji ve kimya içerikli yapılan sınavda başarılı olmak ve en az B2 seviyesinde İngilizceye hakim olduğunu ispatlamaktır. Aynı zamanda, yapılan mülakatta adayın yurtdışında veterinerlik eğitimine yatkınlığı değerlendirilmektedir. Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesinde veterinerlik giriş sınavına girecek adaylar BAIE'den destek alabilir ve ücretsiz şekilde veterinerlik giriş sınavı denemeleri talep edebilirler. WULS uluslararası kabul görmüş Veterinerlik Programı, Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği (EAEVE) tarafından akreditedir.

Bilgi Danışmanlığı

Polonya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Polonya'da veterinerlik okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve tıp hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinin Smartversity International Pre-Med Pathway programında tamamlayarak Polonya'da veterinerlik eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

bottom of page