top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sopron Üniversitesi (University of Sopron-Soproni Egyetem)

İlk defa bir yazıya, üniversiteden ziyade üniversitenin bulunduğu yeri tanıtmakla başlayacağım. Batı Macaristan'ın müthiş kasabası Sopron’da okursunuz okumazsınız ama Budapeşte, Peç, Szeged veya Debrecen’de eğitim alırken mutlaka Sopron’a gitmelisiniz. Çünkü Sopron, Macaristan’ın Avusturya’sı! Hatta yönetime bir ricada bulunacağım. Macaristan’da eğitim alıp da Sopron’a gitmeyeni, Sopron’a gitmişken Bratislava’da kahvaltı yapmayanı, Viyana’da kahve içmeyeni ve Alp’lerin eteğinde yürüyüş yapmayanı Budapeşte Ofisimize sokmayın diye:))

Okumak, çalışmak ve yaşamak için mükemmel bir yer…

Sopron, kuzeybatı Macaristan'da pitoresk bir kasabadır. Budapeşte'ye 220 km, Viyana'ya 60 km ve Bratislava'ya 90 km uzaklıktadır. Sınıra yakın bir konumda bulunan Sopron, farklı bir kültürel yaşama sahiptir. Bu çeşitlilik, Batı Avrupa ve Macar özelliklerini birleştiren şehrin mimarisinde ortaya çıkıyor. Sopron, Alplerin etekleriyle çevrilidir, bu nedenle koşu, dağ bisikleti ve yürüyüş gibi açık hava etkinlikleri için ideal olan güzel bir tepelik manzara ile karakterize edilir. Orta Avrupa'nın en büyük endorik gölü olan Fertő Gölü de şehre çok yakındır.

Sopron bölgede özel bir rol oynamaktadır ve kasabada dolaşırken, Roma zamanlarına kadar uzanan tarihi asla görmezden gelemezsiniz. Ünlü Firewatch Kulesi'nin eteğinde 1921 referandumu onuruna dikilen Sadakat Kapısı, Sopron'un "Civitas fidelissima" (en sadık şehir) adını birçok kez kazandığının bir hatırası olarak hizmet eder.

Sopron Üniversitesi, Macaristan’ın en keyifli ve en hızlı gelişen bölgelerinden birinde yer almaktadır. Batı Transdanubia, derin tarihi gelenekleri mükemmel ekonomik potansiyel ile teşvik edici kültürel ve rahatlatıcı doğal ortamla birleştirir. Bir cümle ile klasik bir Üniversitenin ihtiyaç duyduğu her şeyi bu yerde bulabilirsiniz.

Şopron için üniversitenin birçok açıdan özel ve ayrı bir yeri vardır. Neredeyse üniversite ve öğrencileri özel bir statüye sahiptir. Üniversite binalarının çoğu, 1922'de kurulan 17 hektarlık botanik bahçelerinin eşsiz ortamında yer alır. Botanik bahçesi 1978'den beri ulusal bir doğa koruma alanı olarak belirlenmiş ve sürekli olarak yeni bitki türleri ile zenginleştirilmiştir. Botanik bahçesi, öğrenciler için özel bir ortam sağlar ve aynı anda dinlenme, rahatlama ve öğrenme için fırsatlar sunar. Burada her mevsim görülecek şeyler var; bazı bitkiler kışın sonunda çiçek açmaya başlar ve bahçe ilkbaharda çiçek açar. Sonbaharda yaprakların özel renkleri, kışın kalın bir kar örtüsünün altındaki bitkiler, ağaçlar ve çalılar gibi harika bir manzara sunar. Sopron'da çalışmak, okumak veya yaşamak… Üniversite öğrencisi olmak gerçek bir ayrıcalıktır. Sopron mezunları için burada geçirilen yıllar genellikle hayatlarının en önemli anlarıdır.

Lisans Bölümleri

●Uluslararası İşletme Ekonomisi

*7 dönem. Dönem ücreti 1,600 USD.

●Turizm ve İkram Hizmetleri

*6 dönem + 2 dönem staj. Dönem ücreti 1,600 USD.

●Uluslararası İşletme

*7 dönem. Dönem ücreti 1,850 USD.

●Ağaç Endüstrisi

*7 dönem. Dönem ücreti 1,500 USD.

Sopron Üniversitesi Simonyi Karoly Fakültesi (SKF) Macaristan'da ahşap (ağaç) bilimi ve teknolojisi için tek yükseköğretim kurumudur. Eğitim ve araştırma alanında 50 yıllık deneyime sahiptir. Geçtiğimiz yıllarda, bu Fakülteden yüzlerce mühendis mezun oldu ve yerelde ve dünya çapında uluslararası araştırmacı, mühendis veya öğretmen olarak çalışmaktalar.

Yüksek Lisans Bölümleri

Uluslararası Ekonomi ve İşletme

*4 dönem. Dönem ücreti 2,750 USD.

Çevre Mühendisliği

*4 dönem. Dönem ücreti 3,000 USD.

Çevre Koruma Mühendisliği

*4 dönem. Dönem ücreti 3,000 USD.

Ağaç (Ahşap) Endüstrisi

*4 dönem. Dönem ücreti 3,000 USD.

Macaristan'da Destek Servisleri

Sopron Üniversitesi'nden kabul alan danışanımız Macaristan'a varış sonrası dilediği takdirde aşağıdaki hizmetlerin birinden istifade edebilir:

  • Kısmi Danışmanlık Hizmeti: 1,500 EUR

  • Bütünsel Danışmanlık Hizmeti: 2,000 EUR

Sophia Academy, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri sunan; Türkiye ve Macaristan ofisleri ile akredite bir Avrupa Birliği kuruluşudur.

 

Resmi Temsicisi Olduğumuz Üniversiteler

 

bottom of page