top of page
  • Yazarın fotoğrafıMira Marinovsky

Slovakya'da MBA

Teknik olarak Slovak Cumhuriyeti olan Slovakya, Orta Avrupa'da Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna ve Macaristan ile sınırlanmış bir devlettir. Dağlık ülke, kuzey bölümünün çoğunu kaplayan güzel Karpat Dağları ile tanınır. Ekonomi yüksek gelirli bir ekonomi ve hızla büyüyor.

Aslında Slovakya’da MBA yapanlar için güzel olan, Slovakya Avrupa Birliği'ndeki en hızlı ekonomik büyüme oranlarından birine sahiptir. Ekonomisi büyük ölçüde otomobil üretim endüstrisi tarafından yönlendirilmektedir.

Slovakya, güçlü ekonomisi ve yüksek gelir seviyesi nedeniyle, işletme eğitimi almak veya MBA yapmak isteyen uluslararası öğrencilere hitap ediyor. Eğitimin genel kalitesi oldukça yüksek kabul edilir ve bir Slovak üniversitesinden alınan bir derece, Avrupa'daki ve diğer ülkelerdeki işletmeler tarafından da kabul edilecektir. Bir Slovak üniversitesinden işletme alanında yüksek lisans derecesi ile veya Slovakya’da MBA ile mezun olan öğrenciler, dünya çapında, özellikle Orta Avrupa'da şirketler ve işletmelerde istihdamın tadını çıkarabilecekler.


Slovakya’da MBA Eğitimi Avantajları

Slovakya’da MBA yapanlar MBA diplomalarını Franklin University veya City University of Seattle gibi kaliteli Amerikan üniversitelerinden alırlar. Avrupa'da MBA yaparak Amerikan MBA diploması almak sizleri meslektaşlarınıza göre rekabet avantajınızı artıracaktır. Slovakya'da MBA eğitiminiz esnasında yeni insanlarla tanışacak ve yeni bir iletişim ağı oluşturacaksınız. Bu şekilde yeni irtibat kişileriniz ve işbirliği için potansiyel ortağınız olacak çeşitli katılımcılardan oluşan bir grubun içinde yer alacaksınız. Slovakyada MBA eğitimi alırken gelecekteki her lider için gerekli becerileri kazanacaksınız. Stratejik düşünebilecek ve kendiniz ve şirketiniz hakkında iyi kararlar verebileceksiniz.


Slovakya’da MBA

MBA NEDİR? Bir MBA derecesi, en yüksek yönetici pozisyonlarında çalışmak isteyenler için dünya çapında en saygın niteliktir. Slovakya MBA programları, Uluslararası Üniversite İşletme Eğitimi Derneği akreditelidir.

Slovakya’da MBA Yapmak İçin Gerekenler

Yurtdışında MBA eğitimlerine başvuru şartları genelde artık standartlaşmış durumdadır. Avrupa’da MBA veya Amerika’da MBA yapmak için genelde sizlerden talep edilenler iyi derecede İngilizce bilgisi, bir lisans diploması sahibi olmanız, bir de birkaç yıllık yönetici iş tecrübesi. Bazen iki adet referans da istenebiliyor. Elbette tüm MBA programlarında kabul öncesi bir de mülakat yapılmaktadır.


Slovakya’da MBA Ücretleri

Yurtdışında MBA planlaması yapanlar için makul ücretlere MBA eğitimi sunan üniversite veya okullar Slovakya’da MBA eğitimi verenler arasında mevcuttur. Slovakya’da MBA ücretleri dönemlik 1,750-5,000 Euro arasındadır.


Bratislava'da MBA

Tuna nehrinin kıyısındaki Bratislava kendi küçük ama kalbi büyük ülke Slovakya’nın başkentidir. Bratislava üniversitelerinde eğitim alan uluslararası öğrencilerin hayatlarında Tuna nehrinin kıyısında yapılan yürüyüşler unutulmaz izler bırakırken, şehrin “Sad Janka Král’a“ parkında da keyifli anlar yaşarlar. Tam bir öğrenci şehri olan Bratislava’da çoğu işletmelerde öğrencilere indirim uygularlar. Uluslararası bir öğrencinin aylık yaşam giderleri gideri 300-400 € arasındadır.

Bratislava’da üniversite okurken kahvaltınızı Viyana’da yapabilir, akşam yemeğini ise Bratislava yiyebilirsiniz desek! Slovakya’nın Schengen ülkesi ve Avusturya’ya komşu olmasının en büyük avantajlarından biri de bu olsa gerek; Slovakya’da üniversite eğitimi Bratislava-Viyana arası yarım saatlik bir aradan sonra (56 km) Macaristan’ı keşfetmeye başlayabilmek.

Slovakya’nın güzeli Bratislava’yı gezerken Almanların Pressburg, Macarların Pozsony dediği bu temiz şehir Bratislava’da kendinizi bir anda Münih’te de zannedebilirsiniz.

Keltlerin ve Romalıların da yaşadığı bu tarihi şehirde ilk üniversite Istropolitana Academy adıyla 1465’de kuruldu. Bratislava 1526 ile 1784 arasında Macar İmparatorluğunun başkenti olarak kaldı. Habsburg kralları şehrin gotik Katedrali Aziz Martin'de taç giyerlerdi.

Tarihi olduğu kadar Avrupa’nın kalbinde modern bir kültür merkezi olmaya devam eden Bratislava üniversitelerinde kaliteli eğitim olanakları son yıllarda uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir.


Slovakya’da MBA Eğitimi Sunan Üniversiteler

Slovakya’da MBA eğitimi sunan dört üniversite mevcuttur. Bu üniversitelerden iki tanesi MBA mezunlarını Amerikan MBA diploması ile mezun ederken, diğer iki üniversite de kendi MBA diplomaları ile mezun ederler.


Bratislava Ekonomi Üniversitesi MBA Eğitimi

Bratislava'daki Ekonomi Üniversitesi (UEBA) günümüzde Slovak Cumhuriyeti'ndeki en önemli eğitim ve bilimsel araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir. UEBA, Ekonomi, İşletme ve Yönetime odaklanan bir kamu yükseköğretim kurumudur. Bratislava Ekonomi Üniversitesi ABD'deki Wisconsin-La Crosse Üniversitesi ile Uluslararası İş Danışmanlığı Programı gibi yurtdışındaki ortak üniversitelerle işbirliği içinde kış ve yaz okulları sağlar. Bratislava MBA programı Franklin University-USA müfredatına göre işlenir ve mezunlar Franklin University MBA diploması alırlar. Slovakya’da Amerikan MBA diploması sunan Bratislava Ekonomi Üniversitesi MBA eğitim ücreti toplam 10,000 Euro.


Comenius Üniversitesi MBA

Slovakya'da MBA eğitimi sunan Comenius Üniversitesi 5 dönem süren MBA programının ücreti 17,000 Euro. Comenius MBA, 1996'dan beri ilk Pittsburgh Katz Graduate School of Business ile ve şimdi de Webster Üniversitesi ile ortaklaşa sunulan Slovakya’da MBA programıdır. Yurtdışında MBA yapmak için Bratislava’da MBA eğitimine karar verenler Comenius Üniversitesi WEMBA programını seçebilirler.

Öğrenciler, ABD'de okuyan Amerikalı MBA öğrencileriyle eğitimlerini onaylayan aynı belgeye sahip olurlar. WEMBA tamamen akredite edilmiştir. Webster Üniversitesi, doğal olarak ABD'de [NCA] akreditedir ve ayrıca FIBAA [Uluslararası İşletme Yönetimi Akreditasyonu Vakfı] akreditasyonuna sahiptir. Viyana Kampüsü ile işbirliği yapılmaktadır - bu nedenle Webster, BMIK [Avusturya Federal Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanlığı] akreditasyonuna da sahiptir. Yurtdışında MBA yapmak için ABD, İngiltere, Avustralya veya yurt dışında başka bir yere gitmenize gerek yok. Yüksek kaliteli bir yurtdışı MBA eğitimi almak için seyahat etmek zorunda kalmamanız için Comenius Üniversitesi MBA programını seçin!


Bratislava Yönetim Bilimleri Okulu MBA Eğitimi

Bratislava’da MBA yapmak için Slovakya’yı seçenlere MBA eğitimi alma imkânı sunan bir diğer uluslararası okul da Bratislava Yönetim Bilimler Okuludur. Bratislava Yönetim Bilimleri Okulu, Amerikan üniversitesi City University of Seattle ile işbirliği yaparak güncel Amerikan MBA müfredatına esas dersler sunmaktadır. Bratislava Yönetim Bilimleri Okulu MBA mezunları diplomalarını City University’den alırlar. Üç dönem süren Slovenya MBA programı sağlayıcısı Bratislava Yönetim Bilimleri Okulunun dönem ücreti 2,500 Euro. Bratislava Yönetim Bilimleri Okulu– Seattle City Üniversitesinde MBA eğitimi adaylarından GMAT sınavı istenmez. MBA programı yılda üç defa başvuru kabul eder ve eğitime başlama imkânı sağlar. Başvuru evrakları:

●Başvuru formu

●Lisans diploması ve transkripti

●TOEFL 567; C2 ALTE Level 5 (Certificate in English Proficiency) - University of Cambridge, IELTS "Band 7" *Dileyen adaylar TOEFL sınavına Bratislava Yönetim Bilimleri Okulu– Seattle City Üniversitesinde girebilir.


Slovak Ziraat Üniversitesi MBA Tarım İşletmeciliği ve Ticareti

MBA "Agribusiness and Commerce" programının temel amacı, bu alanda yeni bilgiler edinmeye istekli olan herkese tarım işletmeciliği ve ticaret alanlarında yüksek kaliteli ve en son bilgileri yönetsel eğitim sunmaktır. MBA programı, "tarım işletmeciliği ve ticaret" alanında kariyer gelişimi ile ilgilenen lisans veya yüksek lisans mezunları için tasarlanmıştır. Slovakya Ziraat Üniversitesindeki MBA programının dönem ücreti 1,750 Euro ve programın süresi 3 dönemdir.

Central Europe Üniversitesi MBA

Skalica'daki Orta Avrupa Üniversitesi ( Central Europe University), eğitim alanında belirtilen zorluklara ve küreselleşme eğilimlerine aktif olarak yanıt verir ve verilen yüksek öğrenimin kalitesini sürekli olarak izler, sürdürür ve arttırır ve yüksek standartta eğitim sağlayan yüksek öğretim kurumları arasında sağlam bir yer oluşturur. Böylece yerel, ulusal ve uluslararası ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek için bir üniversitenin üstüne düşen tüm çalışmaları yapmaktadır. Orta Avrupa Üniversitesi Slovakya’da MBA yapmak için iyi derecede İngilizce seviyesine sahip olmalısınız. Central Europe University MBA programı eğitim türüne istinaden 12-18 ay arasında olmaktadır ve MBA ücreti 9,800 Euro.


Avrupa’da üniversite eğitiminde yükselen değer! Slovakya.

Orta Avrupa ülkesi Slovakya’da üniversite eğitimine ve yaşamaya karar verdiğinizde inanın Slovakların misafirperverliği ve ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri sizi kendilerine hayran bırakacaklardır. Slovakya’da üniversite eğitimi almanın en müthiş taraflarından biri de Avrupa’nın değerli ülkelerini parmaklarınızın ucunda hissedebilmeniz ve tadına varabilmenizdir. Budapeşte (Macaristan) 'de kahvaltı yapabilir, Bratislava (Slovakya)' da öğle yemeğine dönebilir ve Viyana (Avusturya) 'de akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu üç büyük Avrupa başkenti arasındaki mesafeler bu üç aktiviteyi de aynı gün içinde yapmanıza müsaade eder. Dahası, Slovakya metropolü Bratislava, Tuna nehrinde uzanmaktadır; bu nedenle Slovakya’da üniversite eğitimi alırken komşu başkentlere ve Tuna Nehri boyunca yedi ülkeye tekne gezisine çıkabilirsiniz.


Slovakya üniversitelerinde herkese uygun eğitim fırsatı!

Tarihinden aldığı ilhamla ve son yıllarda yaptığı çalışmalar ile yükseköğrenimin kalitesini hayli arttıran Slovakya üniversiteleri akredite ve Avrupa Birliği onaylı programlar sunar. Uluslararasılaşma alanında yapmış olduğu yatırımlar sayesinde onlarca eğitim programı İngilizce dilinde eğitim verir. Slovakya üniversitelerinde İngilizce eğitim programlarının yanında Macarca, Almanca ve Rusça da sunulan programlar mevcuttur.


Slovakya’da eğitim sadece üniversite değildir!

Slovakya'da üniversite eğitimi alanlar, bunun yalnızca bir derece elde etmek olmadığını göreceklerdir. Slovak üniversiteleri, özellikle öğrenci kulüpleri ve organizasyonları müfredat dışı birçok etkinlik sunar. Slovakya’da üniversitelerde eğitim alırken spor yapabilir, bir koroda şarkı söyleyebilir, dağlarda yürüyüş yapabilir ve günlük hayatınızı zenginleştirecek daha birçok aktiviteye kayılabilirsiniz. Slovakya kendisini, halkını, kültürünü ve New York Times tarafından dünyada ziyaret edilmesi gereken en iyi 20 yerden biri olarak gösterilen Yüksek Tatra Dağları gibi güzel doğasını sizlere tanıtmak için inanın can atıyor. Yüksek Tatra Dağları'nın yanı sıra Slovakya, kesinlikle görülmeye değer yedi UNESCO dünya mirasına da ev sahipliği yapmaktadır.


Geleneklerden Yeniliklere Doğru

Slovakya modern ve dinamik bir ülkedir. Euro'yu kullanarak merkezi ekonomik planlamadan tamamen açık piyasa ekonomisine geçmiştir. Modern teknolojileri sadece otomotiv endüstrisinde değil aynı zamanda görsel-işitsel ev aletlerinin üretiminde de kullanırlar. Yeniliklerin ve yeni hizmetlerin önemli bir faktör olduğu günümüzde Slovakya’da her gün yeni şirketler kurulmakta ve yaşam koşulları iyileşmektedir. Bunları yaparken Slovakyalılar geleneksel değerlerinin iyi korunmasına çok dikkat ederler ve mesela, halk müziği de onlardan biridir. Güvenlik ve huzur açısından, Slovakya dünyada yaşanacak en güvenli ülkeler sıralamasında 25. yere sahiptir. Yani, Slovakya’da eğitime başladığınızda kendinizi anında evinizde hissedeceksiniz.

Eğitimden sonra kal, çalış ve yaşa!

Slovakya üniversitelerinden mezun olduktan sonra Slovakya'da araştırma yapmak veya çalışmak ister misiniz? Slovakya, Orta Avrupa'daki en genç ülkelerden biri olmasına rağmen, mükemmel araştırmalar yapmak için artan sayıda fırsat sunmanın yanı sıra, bunu pratik uygulamalara veya iş fikirlerine çevirme olanakları da sunar. Avrupa Birliği'ndeki orta ve yüksek teknoloji ihracatının en yüksek paylarından birine sahip olan Slovakya yabancı yatırımcılar için cazip bir destinasyon olmuştur. Slovakya, aynı zamanda dünyadaki kişi başına 1 numaralı otomobil üreticisidir. Slovakya, IT ve biyoteknoloji alanında bir inovasyon merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Araştırmada (veya başka bir alanda) çalışmayı planlıyorsanız, herhangi bir Slovak üniversitesinden alınan bir diploma, Slovakya'da özel bir çalışma izni olmadan yabancı olarak çalışmanıza izin verir. Bu nedenle, liseyi bitirdiğinizde harika fırsatlar sunan Orta Avrupa'daki küçük, misafirperver ve dinamik bir ülkede eğitim görmek istiyorsanız, üniversite eğitimi alınacak yer olarak Slovakya'yı seçin!

Avrupa’nın gizli kalbindeki üniversitelerde sana da yer var. Slovakya üniversitelerindeki unutulmaz maceraların ve tecrübelerin için bize yazabilirsiniz. Budapeşte yerleşik ofisimiz ile Slovakyada yerinde destek hizmetleri sunan Sophia Academy, Slovakya’da MBA dahil üniversite eğitimi ve yaşamı konusunda tecrübeli bir kurumdur.

bottom of page