top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Slovakya'da İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Yurtdışında inşaat mühendisliği eğitimini makul eğitim ücretleri karşılığında sunan üniversitelerden biri de 1938 yılında kurulan Slovakya İnşaat Fakültesidir. Bratislava Teknik Üniversitesi olarak da bilinen Slovakya Teknoloji Üniversitesi 2023 QS Sıralamasında 801-1,000 bandında yerini alarak uluslararası geçerliliğini bir üst merhaleye taşımıştır. Fakülte, Uluslararası İnşaat Mühendisliği Fakülteleri Birliği'nin (IACEF) aktif bir üyesi ve Almanca Konuşulan Ülkelerin İnşaat Mühendisliği Fakülteleri Daimi Konferansı'nın konuk üyesidir.

YÖK Denkliği

Slovakya’da inşaat mühendisliği eğitimi sunan Slovak Teknik Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Üniversite YÖK tarafından tescil yetkisi kabul edilmiş uluslararası değerlendirme kuruluşlarınca ilk bin arasında sıralandığından mezunlar mevcut denklik yönetmeliğine istinaden herhangi bir STS tabi olmadan, evrakları ile müracaat ederek doğrudan denklik alırlar.

Programa Dair

Mezunlar, binaların ve mühendislik ve hidrolik yapılarının inşasının teorik ve pratik yönlerine odaklanan geniş bir inşaat meslek yelpazesini kapsayan inşaat mühendisliği uzmanlığı ile eksiksiz, birinci sınıf üniversite eğitimi alırlar. Eğitim dili %100 İngilizcedir.

Slovakya'da tam zamanlı sunulan inşaat mühendisliğinin eğitim süresi 3 yıldır.

Eğitim Ücreti

Bratislava Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği yıllık eğitim ücreti 3,500 EUR.

Başvuru Evrakları

  • Lise diploması

  • Lise Transkripti

  • Niyet Mektubu

  • Tavsiye Mektubu

  • İngilizce Dil Evrakı / TOEFL IPT (min 520 points), IELTS (min 5.5 points) ya da eşdeğer uluslararası geçerli İngilizce dil sertifikası.

Başvuru esnasında adayların lise diploma genel notunun yanında matematik ve fizik notları ortalamalarının yüksek olması avantaj sağlar.

Son Başvuru Günü

Son başvuru günü 07 Ağustos, 2023. Vize alacak adayların son başvuru tarihinden en az 45 gün önce başvurmalarını tavsiye ederiz.

Kabul Şartları

Slovakyada inşaat mühendisliğinin giriş sınavı yoktur. Adaylar İngilizce dil seviyelerine, lise diploma notuna, lise matematik derslerinin ortalamamasına istinaden kabul alırlar.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Slovakya'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

sophiaadmissionsteam@gmail.com
05368372934 (whatsaap)

SLOVAKYA ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Slovakya'da İngilizce dilinde mühendislik bilimlerinde eğitim almayı planlayan aday İngilizce ya da İngilizce + Bölüm Hazırlık eğitimini,

programlarından birinde aldığı takdirde Sophia Academy'nin akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden istifade edebilir. Hazırlık öğrenimini tamamlayan adayın hedef Slovakya üniversitesine başvurusu yapılarak kabulu alınır; Slovakya öğrenci vizesi alınarak seyahati organize edilir; konaklaması ve kesin kaydı yapılır; oryantasyon süreci sonrasında oturum işlemi tamamlanır.

bottom of page