top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Slovak Veterinerlik Üniversitesi

Kösice'deki Slovak Veterinerlik Üniversitesi alanında lisans ve lisansüstü eğitim veren tek Slovak üniversitesidir. Avrupa Yüksek Eğitim Alanının (EHEA) ve ortak Avrupa Araştırma Alanının (ERA) bir parçası olarak Slovak Veterinerlik Üniversitesinin misyonu ahenkli, bilgili, yaratıcı ve iyi bir kişilik geliştirmek ve insanın gelişimine katkıda bulunmaktır. Eğitim çalışmalarında uluslararası standartları uygulayan üniversite programlarının kalite güvencesi Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği hükümleridir. Üniversite, hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı formlarda, üç yükseköğrenim seviyesinin tamamında 2.000 öğrenciye sahiptir. Bu öğrencilerin 280'den fazlası İngilizce veterinerlik eğitimi alan uluslararası öğrencilerdir.

Üniversite, öğrencilerine yüksek düzeyde pratik hazırlık ve kliniklerinde, üniversite çiftliğinde, özel yetiştirme merkezinde, binicilik merkezinde ve hayvan, balık ve arı hastalıkları merkezinde hayvanlarla kalıcı tanı ve tıbbi temas sunmaktadır. Slovak Veterinerlik Üniversitesi dünya çapında bir üniversitedir ve AB'nin tüm düzenlemelerine uygundur. Slovak Veterinerlik Üniversitesinin eğitim kalitesi Almanya, Macaristan, Çekya ve diğer prestijli Avrupa veterinerlik üniversiteleri ile aynıdır.

YÖK Denkliği

Slovak Veterinerlik Üniversitesi Slovakya Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Slovakya Ulusal Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Slovak Veterinerlik Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Slovak Veterinerlik Üniversitesi Bologna Sürecine tabidir, Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular ve mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Slovak Veterinerlik Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Slovak Veterinerlik Üniversitesi İngilizce veterinerlik programının kalite güvencesi Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvence, EAEVE ve USDE hükümlerinin uygulanmasıdır.

EAEVE nedir?

Genel merkezi Viyana'da bulunan uluslararası EAEVE kurumu, 1988 yılında Maisons-Alfort'da (Fransa) kurulmuştur. Kurumun amacı, Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerdeki Veteriner Fakülteleri eğitimlerinin kalite ve standartlarının değerlendirilmesi, yükseltilmesi ve daha da geliştirilmesidir. EAEVE, Avrupa Birliği 2005/36 sayılı veteriner hekimliği eğitim programı direktiflerine göre minimum standartların harmonizasyonu ve izlenmesini sağlayan Avrupa kıtasındaki en önemli eğitim akreditasyonu kuruluşudur.

Slovakya'da Veterinerlik Eğitimi Ücreti

Eğitim dili İngilizce. Eğitim süresi 6 yıl. Toplam ECTS 360. Yıllık eğitim ücreti 8,000  €.

Giriş Sınavı Hakkında

Online yapılan Slovak Veterinerlik Üniversitesi giriş sınavı yazılı test şeklindedir. Giriş sınavı adayın lise biyoloji ve kimya bilgisini ölçer. Sınavda başarılı olan aday Slovakya’da veterinerlik eğitiminin kabul şartını yerine getirmiş olur.

Giriş Sınavı Konuları

Slovakya'da veterinerlik eğitimi almayı planlayan ve giriş sınavına girecek adayların aşağıdaki biyoloji ve kimya konularında iyi hazırlanmış olmaları gerekir.

SINAV KONULARI
.pdf
Download PDF • 452KB

Giriş Sınavı Örnek Sorular

Slovakya'da veterinerlik okumak için üstesinden gelinecek giriş sınavından birkaç soruyu çözerek kendinizi test edebilirsiniz.

ÖRNEK SORULAR
.pdf
Download PDF • 506KB

Başvuru ve Sınav Tarihleri

  • 25 Mayıs tarihinde yapılacak sınavın son başvuru tarihi 11 Mayıs.

  • 22 Haziran tarihinde yapılacak sınavın son başvuru tarihi 08 Haziran.

  • 17 Ağustos tarihinde yapılacak sınavın son başvuru tarihi 28 Temmuz.

Slovakya'da Veterinerlik Eğitimine Hazırlık

Slovakya'da veterinerlik okumak için Sophia Academy'ye başvuru yapan fakat Slovakya'da veterinerlik eğitimi almak için İngilizce ve Bölüm desteğine, akademik beceriler kazanımlarına ihtiyacı olan adaylar Smartversity Premed Pathway programında hazırlanırlar. Smartversity eğitimi sonrası Slovakya'da veterinerlik giriş sınavını başarıyla verenler birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar. Kazanan öğrencinin Slovakya vize başvuru, transfer, Bratislava'da karşılama, yerleştirme, oryantasyon ve oturum işlemleri Sophia Academy tarafından yürütülür.

 

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Slovakya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

sophiaadmissionsteam@gmail.com
05368372934 (whatsaap)
 

Avrupa'da Veteriner Hekimlik Seçenekleriniz

Avrupa'da veterinerlik eğitimi veren diğer üniversitelere göz atabilirsiniz.

bottom of page