top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

RTU İşletme ve Yönetim Alanındaki Yüksek Lisans Programları Dünyada En İyiler Arasında

İlk kez Riga Teknik Üniversitesi (RTU), Mühendislik Ekonomisi ve Yönetimi Okulu'nun tüm yüksek lisans eğitim programları, uluslararası rekabet edebilirliği ve işverenlerin eğitim kalitesini doğrulayan, dünya işletme okullarının prestijli «Eduniversal En İyi Yüksek Lisans Sıralaması»na dahil edildi.

RTU Mühendislik Ekonomisi ve Yönetimi Okulu (FEEM) ve RTU Riga İşletme Okulu'nun (RBS) çalışma programları zaten beş yıldır değerlendiriliyordu ve değerlendirmeler sonucunda sürekli bir iyileşme kaydediyorlardı. Bu yıl, üç yüksek lisans çalışma programı - «Liderlik ve Yönetim», «Endüstri Mühendisliği ve Yönetim» ve «İş güvenliği» - sıralamaya ek olarak dahil edilirken, diğer programlar geçen yıla göre daha yüksek bir derece almıştır. «Eğitim programları mezunlar ve işverenler tarafından değerlendirilir. Giderek artan yüksek değerlendirme, eğitimin kalitesinin ve rekabet gücünün açık bir kanıtıdır - mezunlar, eğitimin işgücü piyasasında açtığı fırsatlardan memnundur, ancak işverenler eğitimli profesyonellere değer verir ve talep eder. Bu derecelendirmenin sonuçları, üniversitenin işverenler nezdindeki yüksek itibarının diğer uluslararası değerlendirmeleriyle uyumludur, » diye RTU Mühendislik Ekonomisi ve Yönetimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Inga Lapiņa konudaki görüşlerini beyan etti.

"Girişimcilik ve Yönetim" çalışma programı, "Eduniversal En İyi Yüksek Lisans Sıralaması" nda beş sıra ile en hızlı yükselen program oldu. Kendi alanında dünyanın en iyi 100 eğitim programı arasında 31. sırada yer almaktadır. Oysa, «Toplam Kalite Yönetimi» ve «İnşaat ve Emlak Yönetimi» sıralamayı üç sıra yükselterek şu anda dünyanın en iyi 100 en kaliteli yönetim programı arasında dokuzuncu ve dünyanın en iyi 50 gayrimenkul yönetimi eğitim programı arasında 15. sırada yer almaktadır. «Kentsel ve Bölgesel Mühendislik Ekonomisi» (sürdürülebilir kalkınma ve çevre yönetimi alanında 21. sıra) ve «Gümrük ve Vergi İdaresi» (vergilendirme alanında 29. sıra) derecelendirmeleri de daha iyidir. Yeni eklenen programlar da iyi bir derece aldı. Çevre güvenliği alanında dünyadaki en iyi 100 çalışma programı arasında, «İş Güvenliği» 15. sırada ve «Liderlik ve Yönetim» - liderlik alanında 34. sırada yer almaktadır. Buna karşılık, «Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi», Doğu Avrupa'da kendi alanında en iyi dördüncü program olarak derecelendirilmiştir. Doğu Avrupa çalışma programları arasında, sıralamada dört başka program daha vardır - kendi alanında en iyi ikinci olan MBA programı «İnovasyon ve Girişimcilik», «İşletme Finansmanı» ve «Uluslararası Ekonomik İlişkiler Organizasyonu ve Yönetimi» - «Ekonomi» - kendi alanlarında en iyi dördüncü.

Geleneksel olarak, RTU Riga Business School tarafından uygulanan ve üç kez derecelendirmeye dahil edilen MBA programı "İşletme ve Kuruluşların Yönetimi" de yüksek bir dereceye sahiptir. Doğu Avrupa'da "Profesyonel MBA"lar arasında beşinci, pazarlama alanında en iyi 15. ve "Yönetici MBA"lar arasında 16. en iyi olarak kabul edilmektedir. Derecelendirme, Fransız derecelendirme ve danışmanlık şirketi SMBG tarafından yapılır.

bottom of page