top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Romanya'da Tıp Okumak

Eğer yurtdışı tıp eğitiminde kalite ve ekonomik eğitim ücretleri peşinde iseniz, Romanya’da tıp eğitimi tam da size göre. Dünyada saygın bir yere sahip Romanya tıp üniversiteleri yurtdışında tıp eğitimi almak için Romanya’yı seçenlere sunacakları çok şey var. Türkiye’de yapılan üniversite yerleştirme sınavında başarılı olamadım.

  • Yine de, Romanya’da tıp okuyabilir miyim?

  • Romanya’da tıp eğitimi aldıktan sonra YÖK denkliği alabilir miyim?

  • Romanya’daki tıp eğitimi ile Ukrayna veya Rusya tıp eğitimi arasında fark var mıdır? Romanya tıp üniversiteleri sadece Romanya’da mı akredite?

  • Romanya tıp üniversiteleri Bologna Sürecine tabi midir?

Romanya'da Tıp Okumak İçin Başvuru Şartları

Romanya'da tıp okumak için yola çıkan adayların başvuru esnasında lise biyoloji, kimya, fizik gibi ders notlarının iyi olması ve İngilizce dil yeterliğine sahip olması gerekir. Bu şartları sağlamayan adaylar önce bir ya da iki dönemlik premed eğitimi alarak başvuru şartlarını yerine getirebilirler.

Romanya'da Tıp Okumak İçin Şartlar

Romanya’da tıp okumak isteyenlerden Türkiye'de yapılan üniversite sınavında yerleşmiş olma şartı aranmaz. Aynı zamanda Romen tıp üniversiteleri kabulde giriş sınavı yapmaz. Kabulde lise biyoloji, kimya, fizik derslerinin ortalamaları, İngilizce dil seviyesi, ders dışı aktiviteler, alan stajları, gönüllülük çalışmaları gibi kriterler esas alınır.

Romanya'da Tıp Okumak İçin Yıllık Eğitim Ücreti

Uluslararası arası geçerli Romanya tıp üniversitelerinin İngilizce tıp ve diş hekimliği programlarının yıllık eğitim ücretleri 6,000- 9,000 EUR; veterinerlik eğitimi 4,500-7,500 EUR arasındadır. Eczacılık eğitiminin yıllık ücreti ise 6,000-7,500 EUR.

Romanya'da Tıp Okumak ve YÖK Denkliği

Romanya tıp üniversiteleri YÖK'ün tanınan ve mezunlarına denklik verilen üniversiteleri arasındadır. Romanya tıp mezunları mezun olunan üniversitenin dünya genelindeki statüsüne istinaden doğrudan veya STS ile denklik alabilirler. YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities, University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankingsdir.

Avrupa Birliği Denkliği

Romanya tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Ulusal Akreditasyon ve Uluslararası Geçerlilik

ENQA ve EQAR üyesi olan ARACIS (Romanya Yükseköğrenimde Kalite Güvencesi Ajansı) Romen üniversiteleri değerlendiren resmi bir kuruluştur. Romanya MEB bağlı olan üniversiteler aynı zamanda ARACIS tarafından da denetlenilirler.

USMLE-MCCEE ve MCCQE-PLAN B Denkliği

Sırasıyla Amerika’da, Kanada'da, İngiltere'de lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken sınavlardır. Romanya tıp mezunları bu sınavlara çalışarak girebilir ve başarılı oldukları takdirde de doktorluk ruhsatlarını alırlar.

Neden Romanya’da Tıp Okumak Mantıklıdır?

2007 yılında AB üyesi olan Romanya’da tıp okumak demek Avrupa’nın en eski ülkelerinden biri Romanya’nın müthiş mimari ve doğasını keşfetmek demektir. Romanya tıp üniversiteleri, yurtdışında tıp eğitimi alacak öğrencilere mükemmel kalitede eğitim, zengin kültürel miras, uygun fiyatlı eğitim ve yaşam masrafları vaat eder.

Dünya çapında tanın Romen tıp üniversitelerinin diplomalarının YÖK denkliği de vardır. Romanya’da tıp okumak için gelenler altı yıllık genel tıp programları üç yıllık klinik öncesi çalışmaların ardından üç yıllık klinik çalışmalardan oluşmaktadır. Yurtdışında dişçilik, veterinerlik, eczacılık veya doktorluk eğitimi planlayanlar için Romanya’da tıp eğitimi almak cazip seçeneklerin başında gelmektedir. Romanya , İngilizce tıp eğitimini Sırbistan Tıp Üniversitelerinden sonra Avrupa Birliğinde en ekonomik ücretlere tıp öğrenimi imkanı sunan ikinci ülkedir.

Sağlam taş kiliseleri, göz kamaştırıcı manastırları, dağların ve tepelerin bozulmamış manzaraları, Drakula’yı dünyaya armağan eden Transilvanya’nın zamana meydan okuyan kasabaları ve her zaman canlı ve enerji dolu olan Bükreş Romanya’da tıp okumak için gidenlerin yaşayabileceği heyecanlardan sadece birkaçıdır. Romanya eğitim sistemi özellikle ülke üniversiteleri Bologna Sürecine tabi olduktan sonra ciddi bir iyileşme kaydetmiş olup yükseköğretimde Avrupa standartlarını yakalamıştır. Her sene yapılan dünya üniversiteler sıralamasına en az 10 tane Romen üniversitesi ilk 1000 arasında yerini almaktadır. Romanya’da İngilizce tıp okumak isteyen bir adayın Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olmasına gerek yoktur. Lise biyoloji ve kimya notlarının iyi olması başvuruda yeterlidir.

 

1. Cluj Napoca Tıp Üniversitesi

Romanya’da tıp okumak için Cluj Napoca Tıp Üniversitesini ( Cluj-Napoca Iuliu Hațieganu Tıp Üniversitesi) seçenler belki de ülkenin en iyi tıp okulunu seçmiş olurlar. 50’den fazla ülkeden öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin güzel kampüsü tarihi Transilvanya Kalesi’ne yakındır. Diploması dünya genelinde geçerlidir ve üniversitenin YÖK denkliği vardır. #251-300 in QS WUR Ranking By Subject 2023

Tıp Doktorluğu: € 7,500

●Diş Hekimliği: € 7,500

Eczacılık: € 7,500

 

2. Ovidius Tıp Üniversitesi

Romanya Ovidius Üniversitesi, güzel bir ortamda Romanya’da tıp eğitimi almak isteyenler için mükemmel bir eğitim sunar. Ülkedeki en genç tıp okullarından biri olarak kabul edilmesine rağmen, Romanya'daki tıp okullarının en dinamik ve en talepkarlarından biridir. Üniversitenin bulunduğu Constanta ise ülkenin en etkileyici ve güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

Tıp Doktorluğu: € 6,000

●Diş Hekimliği: € 6,000

 

3. Oradea Tıp Üniversitesi

Kuruluşundan bu yana Avrupa çapında mükemmel bir üne kavuşan Romanya Oradea Üniversitesi tıp programı müfredatı Boston'daki Harvard Üniversitesi ve diğer bazı ABD üniversiteleri ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Oradea Tıp Üniversitesi, geniş ve modern binalardan yararlanan geniş kampüsü vardır. Üniversite uluslararası bir geçerliliğe de sahiptir ve YÖK denkliği vardır.

Tıp Doktorluğu: € 6,000

●Eczacılık: € 6,000

 

4. Targu Mureş Tıp Üniversitesi (George Emil Palade Tıp Üniv.)

Romanya Târgu Mureș Tıp Üniversitesi her yıl dünyanın dört bir yanından toplamda 100 yabancı öğrenci kabul etmektedir. Müfredatında vaka temelli öğrenme ve klinik staj kullanır. Romanya'da tıp okumak için Targu Mureş Tıp Üniversitesini seçenlerin diplomaları Türkiye dahil dünyanın her yerinde tanınmaktadır.

Tıp Doktorluğu: € 8,000

●Diş Hekimliği: € 8,000

Eczacılık: € 7,500

 

5. Carol Davila Tıp Üniversitesi

Carol Davila Tıp Üniversitesi, Romanya'nın ticaret merkezi Bükreş'in başkentinde yer almaktadır. 801–1000th World University Rankings 2024.

Tıp Doktorluğu: € 7,500

 

6. Grigore T. Popa Üniversitesi

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi (UMF-IASI) müfredatında vaka temelli öğrenme ve klinik staj kullanır. Romanya'da tıp okumak için Grigore T. Popa Tıp Üniversitesini seçenlerin diplomaları Türkiye dahil dünyanın her yerinde tanınır. WFME akreditasyonuna sahip.

Tıp Doktorluğu: € 7,500

●Diş Hekimliği: € 7,500

Eczacılık: € 7,500

Fizyoterapi: € 3,000

 

7. Batı Arad Tıp Üniversitesi

Avrupa’nın yeni tıp okullarından olan “Vasile Goldis” Batı Arad Üniversitesi kısa zamanda mükemmel bir itibar kazanarak Romanya’da tıp eğitimi almak için gelenlere ekonomik ücretlere kaliteli tıp eğitimi sunmaktadır. Romanya Arad Üniversitesi tıp öğrencileri stajlarını ve klinik çalışmalarını Clinical Emergency County Hospital ve Clinical City Hospital hastanelerinde yaparlar. YÖK tanınırlığı ve denkliği olan Arad Üniversitesi uluslararası kabul gören bir tıp okuludur.

Tıp Doktorluğu: € 6,000

●Diş Hekimliği: € 6,000

Eczacılık: € 6,000

 

8. Craiova Tıp Üniversitesi

Craiova Tıp Üniversitesi, Romanya'da tıp yüksek öğreniminde iyi tanımlanmış bir konuma ve uluslararası alanda aktif konuma sahip bir kurumdur. Craiova Tıp Üniversitesi tıp eğitimine ve bilimsel araştırmaların desteklenmesine dayanan tutarlı ve talepkar misyonunu yerine getirerek, Avrupa'da sürdürülebilir kalkınma alanındaki bölgesel rolünü güçlendirmiştir. Üniversitenin diplomaları uluslararası alanda geçerli olduğu gibi, Romanya Craiova Tıp Üniversitesinin YÖK tanınırlığı ve denkliği mevcuttur.

Tıp Doktorluğu: € 6,000

●Diş Hekimliği: € 6,000

Eczacılık: € 6,000

 

9. Victor Babes Tıp ve Eczacılık Üniversitesi

“Victor Babes” Tıp ve Eczacılık Üniversitesi, Romanya'da tıp eğitimi alan öğrencilerin klinik eğitimlerine başlangıçta dört hastanede başlarken, bugün öğrenciler on iki binada bulunan yirmi beşten fazla eğitim hastanesinde eğitim görmektedir. Kuruluşundan beri, Timisoara Victor Babes Üniversitesinden, dünyanın dört bir yanından çok sayıda yabancı öğrenci de dahil olmak üzere 25.000'den fazla öğrenci mezun oldu. Üniversite, Romanya'da tıp eğitimi alanında en prestijli yüksek öğrenim kurumlarındandır.

Tıp Doktorluğu: € 7,500

●Diş Hekimliği: € 7,500

 

10. Bükreş Titu Maiorescu Üniversitesi Tıp Fakültesi

1990 yılında kurulan Bükreş Titu Maiorescu Üniversitesi Tıp Fakültesi, ulusal ve Avrupa akademik alanında rekabeti, ileri becerileri ve verimliliği teşvik eden modern eğitim ilkelerine dayanarak ders vermektedir. Fakülte, Uluslararası Tıbbi Eğitim ve Araştırma Geliştirme Vakfı (FAIMER) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından uluslararası ve dünya çapında tanınmaktadır. Tıp ve Dişçilik dereceleri İngiltere, Avustralya, Orta Doğu, Avrupa ve ABD'de tanınır. Fakülte, ABD, Philadelphia'da ünlüdür ve yıllık Tıp Fakülteleri Yıllığı'na girmiştir. Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Tıp Doktorluğu: € 7,000

●Diş Hekimliği: € 7,000

 

MERAK EDİLENLER

Romanya’da tıp okumak isteyenlerin genelde merak ettiği sorular vardır. Bu sorularınıza en doğru cevapları bizimle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Romanya’da üniversite eğitimi ile alakalı elde edeceğiniz güncel bilgiler yurtdışında tıp eğitimi sunan üniversiteleri kıyaslamada sizleri diğer adaylara nazaran bir adım öne geçirecektir.

Romanya Tıp Başvuru

Romanya’da tıp okumak için ne zaman başvurmalıyım?

Başvurum ne kadar zamanda sonuçlanır?

Romanya'da tıp eğitimi almak için Türkiye’de üniversiteyi kazanmış olma şartı var mı?

Romanya'da tıp eğitimi almak için başvuru esnasında İngilizce bilmek şart mı?

Romanya Tıp Kabul

Romanya tıp üniversitelerine kabul şartı nedir?

Romanya’da tıp eğitimi almak için giriş sınavı var mı?

Romanya tıp üniversiteleri giriş sınavlarının içeriği nedir? Sınavlar online mı yapılır yoksa üniversite kampüsünde mi?

Birden fazla Romanya tıp üniversitelerinin giriş sınavlarına girilebilir mi?

 

Romanya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Romanya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

AKADEMİK DESTEK & REHBERLİK ÜCRETİ

Romanya'da tıp okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500 - 3,500 EUR.

2. İngilizce Hazırlık Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity Premed Pathway programında tamamlayarak Romanya'da birinci sınıftan eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page