top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Riga Teknik Üniversitesi (RTU)

Riga Teknik Üniversitesi adaylarına sunulan akademik destek ve Letonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücretini yazının sonunda görebilirsiniz.

 

Riga Teknik Üniversitesi (RTU), Letonya'daki en eski üniversitedir ve 1862'ye kadar uzanan köklü geleneklere sahiptir. Akredite, tamamen devlete ait, uluslararası kabul görmüş, Avrupa düzeyinde bir üniversitedir.

Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı gereksinimlerine göre, RTU, lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları olmak üzere üç düzeyde akademik ve profesyonel çalışma programları sunmaktadır. RTU, Letonya'da mühendislik programları ve işletme çalışmaları sunan tek mühendislik üniversitesidir. Şu anda Baltık Denizi bölgesindeki en büyük teknik üniversitelerden biridir ve çeşitli eğitim programlarında sekiz fakültede yaklaşık 16.000 öğrenciyi bir araya getirmektedir.

Riga Teknik Üniversitesi, AB tarafından finanse edilen araştırma projelerinin sayısında lider bir role sahiptir. Üniversite mezunları arasında birçok Avrupa ülkesinin cumhurbaşkanları, başbakanları ve bakanları, Letonya'nın iş ve endüstrisindeki kilit isimler var. Lizbon Sözleşmesine göre tüm Avrupa ülkeleri, Nisan 1997'de imzalanan, Avrupa Bölgesinde Yüksek Öğrenime İlişkin Yeterliliğin Tanınması üzerine Riga Teknik Üniversitesi tarafından verilen diplomaları tanır.

Lisans Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

 • Bilgisayar Sistemleri: 3,500 € -3 yıl

 • Telekomünikasyon: 2,970 € -3 yıl

 • Elektronik ve Mobil İletişim: 2,970 € - 3 yıl

 • Girişimcilik ve İşletme Yönetimi: 3,040 €- 3 yıl

 • Ekonomi: 2,600 € - 3 yıl

 • Uluslararası Ekonomik İlişkiler: 2,760 € - 4 yıl

 • Tekstil ve Giyim Teknolojisi: 3,080 € – 4 yıl

 • Kimya Mühendisliği: 3,080 € – 4 yıl

 • Elektrik Mühendisliği: 2,970 € - 4,5 yıl

 • Mühendislik Teknolojisi, Mekanik ve Makine Mühendisliği: 2,970 € - 3 yıl

 • Hava Taşımacılığı: 2,970 € - 4 yıl

 • Medikal Mühendislik ve Fizik: 2,970 – 4,5 yıl

Kabul Şartları

Adayların Riga Teknik Üniversitesi mühendislik ve teknoloji programlarına kabul edilmesi için aşağıdaki şartları sağlamaları gerekir:

 • İyi lise diploma notu ve yüksek matematik ve fizik notlarına sahip olmak.

 • IELTS 6,5 seviyede İngilizce hakimiyeti.

 • Giriş Sınavında (matematik-online) başarılı olmak.

Son başvuru tarihi 15 Temmuz.

RTU Letonya’da Öncü Konumunu Koruyor

Prestijli QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Riga Teknik Üniversitesi ( Rīgas Tehniskā universitāte) Letonya’da öncü konumunu korumaya ve dünyada ilk bin üniversite arasında yer almaya devam ediyor. Riga Teknik Üniversitesi QS mühendislik ve teknoloji bilimlerinde dünyanın en iyi 450 üniversitesi arasına yerleşti.

RTU Direktörü Juris Iljins, «Bu yıl, seçkin mimarlık okulları grubunda dünyanın en iyi 220 okulu arasında yer alan RTU Mimarlık Fakültesi'nin uluslararası tanınırlığından özellikle memnunuz. RTU Mühendislik Ekonomisi ve Yönetimi Fakültesi ve alanında en güçlü 500 arasında yer alan RTU Riga Business School'un başarısından da gurur duyuyoruz. QS sıralamasına göre RTU, Letonya'da mühendislik, mimari, bilişim teknolojileri ve işletme yönetiminde diğer üniversitelere kıyasla en yüksek sonuçları göstermiştir. RTU'nun başarısı, Letonya’nın dünya yükseköğrenim haritasındaki konumunu güçlendiren Letonya’nın sadece bizim değil, tüm yükseköğrenim prestijini artırıyor » dedi.

Bilgi Danışmanlığı

Letonya'da mühendislik eğitimi ve üniversite yaşamına dair doğru bilgilere ihtiyacınız var ise aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

► 05368372934 (WhatsApp) 
 

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Letonya'da mühendislik okumak isteyen adaylara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücretleri aşağıdaki gibidir.

1. Giriş Sınavı Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek, başvuru desteği ve Letonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,000 EUR.

2.  İngilizce Hazırlık Eğitimi Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

A. İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity UNIPREP Pathway programında tamamlayarak Letonya'da birinci sınıftan eğitimlerine devam edeceklere sunulan akademik destek, başvuru desteği ve Letonya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. İngilizce hazırlık eğitimini Riga Teknik Üniversitesi'nde alarak birinci sınıftan eğitimlerine devam edecek adaylara sunulan akademik destek, başvuru desteği ve Letonya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

✅STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page