top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Riga Stockholm Ekonomi Okulu-(Stockholm School of Economics, Riga)

Riga Stockholm Ekonomi Okulu (SSE Riga), 1994 yılında Letonya'nın Riga şehrinde kurulmuş bir işletme okuludur ve yıllar içinde bölgenin önde gelen işletme okulu olarak ün kazanmıştır. Artık Avrupa'nın en iyi İşletme Okullarından birinde okumak için evinizden çok uzağa gitmenize gerek yok. Riga Stockholm Ekonomi Okulu ve Letonya Hükümeti tarafından kurulan Okul, sadece 56 yerel öğrenci ile eğitime başlamıştı.

SSE Riga, bugün dünya çapında 2.500'den fazla mezun ile uluslararası alanda tanınan bir işletme okulu haline geldi. SSE Riga, kursların çoğunun vaka çalışması yöntemine dayandığı dinamik bir uluslararası öğrenme ortamına sahip nispeten küçük bir okuldur. Öğrenim ücretlidir ve eğitim dili İngilizcedir. Hükümet ve SSE Riga tarafından garanti edilen öğrenci kredilerine ek olarak, öğrenciler SSE Riga Mezunlar Derneği Bursları gibi diğer finansal destek türlerine erişebilirler. SSE Riga misyonu, 1994'teki başlangıcından bu yana, özellikle Estonya, Letonya ve Litvanya olmak üzere bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunan işletme ve ekonomi alanında en son teknolojiye sahip bir eğitim sağlamak olmuştur.

Bugün bu, iki derece programı aracılığıyla yapılıyor – İşletme ve Ekonomi lisans programı ve 2002'den beri SSE Riga Executive MBA programı aracılığıyla. SSE Riga, 2006 yılından beri European Business Schools Financial Times Sıralamasında yer almaktadır. SSE Riga, Stockholm Ekonomi Okulu ve Rusya'daki Stockholm Ekonomi Okulu (SSE Rusya) ile birlikte sıralanır. SSE Riga, Baltıklar'daki en iyi ekonomi ve işletme okulu olarak kabul edildi.

Financial Times Sıralaması

En son dünya çapındaki sıralamaya göre, SSE grubunun bir parçası olarak SSE Riga EMBA programı, İskandinav ve Baltık bölgesindeki 1 numaralı programdır.

Ekonomi ve İşletme Lisans Programı

Üç yıllık tam zamanlı programa her yıl 130 öğrenci kabul eder. Öğretim dili İngilizce olan SSE Riga Ekonomi ve İşletme lisans programında modüler sistem uygulanır, yani bir seferde en fazla üç ders verilir. Eğitim süresinde 4-8 hafta olmak üzere iki staj vardır. Uzmanlık seçenekleri: Ekonomi, Finans, Perakende, Girişimcilik. Programın süresi 3 yıl ve yıllık ücreti 6,250 Euro.

EMBA Programı

Riga Stockholm İşletme Okulu Executive MBA programı, sizi yeni liderlik zorluklarının üstesinden gelmeye hazırlayan zorlu, küçük ve özel bir programdır. Executive MBA programında okumak aynı zamanda bilgi ve fikirlerinizi diğer katılımcılarla paylaşmak ve birbirinizden öğrenmekle ilgilidir. SSE Riga işinizi başarılı bir şekilde yönetmek için gerçeğe ve bilime dayalı ve gelişim odaklı zihniyetin her zamankinden daha önemli olduğu mevcut koşullarda en iyi çalışma deneyimini ve değerini sunmaya kararlıdır. Deneyimli öğretim üyeleri, artan ekonomik belirsizlikler zamanında sizlere yardımcı olmak için uzmanlıklarını paylaşırlar.

EMBA programı özellikle deneyimli yöneticiler ve profesyoneller için tasarlanmıştır. İsveç Stockholm Ekonomi Okulu'ndaki modül ve Asya'da bir modül - Singapur, Malezya ve Endonezya- olmak üzere iki modül Letonya dışında alınır. SSE Stockholm ve SSE Russia'da seçmeli dersler alınır. Üstün uluslararası başvuru sahipleri % 50 öğrenim ücreti bursuna hak kazanabilir. SSE Riga EMBA eğitimi Letonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir. EMBA Programında, İngiltere, ABD, İsveç, Belçika, İspanya, Avustralya ve Kanada'nın yanı sıra Baltık ülkelerinden profesörler ders verir. SSE Yönetici Eğitimi-EMBA, Financial Times tarafından Avrupa'nın en önde gelen Yönetici Eğitimi tedarikçilerinden biri olarak derecelendirilmiştir. Financial Times Yönetici Eğitimi Sıralaması 2019'a göre, SSE Riga Yönetici Eğitimi, Stockholm Ekonomi Okulu (SSE) Grubunun bir parçası olarak İskandinav ve Baltık bölgesinde 1 numaralı sağlayıcıdır. Sıralama hem açık programları hem de özelleştirilmiş programları kapsar. 2 yıl süren programın toplam maliyeti 27,000 Euro.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Letonya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Letonya'da okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıfan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Letonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,750 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity Just English ya da İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Smartversity Business & Finance Pathway programlarından birinde tamamlayarak Letonya'da birinci sınıftan eğitimlerine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Letonya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 1,750 EUR.

bottom of page