top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Polonya'da İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Polonya’da inşaat mühendisliği esnasında öğrenciler, malzemelerin mukavemeti, yapısal analiz, jeomekanik, bina teknolojisi, işletme yönetimi, çelik yapılar referans alınarak sürdürülebilir bina mühendisliğinde hem teorik bilgi hem de pratik beceriler (bir inşaat şirketinde mezuniyet öncesi staj dahil olmak üzere üç staj programı) kazanırlar.

Mezunlar, bina bilgi modellemesi teknolojisi de dahil olmak üzere bilgisayar destekli tasarımın pratik uygulaması ile inşaat mühendisliğindeki karmaşık sorunları çözebilecektir. Polonya inşaat mühendisliğinde ve AB'de sürdürülebilir inşaat yeni bir sosyal ihtiyaçtır. Dolayısı ile Polonya’da inşaat mühendisliği okumak isteyenler bu bölümde inşaat, çevre mühendisliği ve mimarlık alanındaki bilgileri dikkate alarak ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel planlamalar yapmayı da öğrenirler. Programın asli amacı, ilgilenen tüm adaylara sürdürülebilir inşaat alanında değerli bilgiler edinme fırsatı vermektir.

YÖK Denkliği

Mevcut YÖK denklik yönetmeliğine istinaden Polonya İnşaat Mühendisliği Fakülteleri mezunları YÖKe denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Ücret ve Süre

Polonya’da inşaat mühendisliği eğitimi sunan üniversitelerinin dönem eğitim ücreti 2,000 EUR ortalamasındadır. Tam zamanlı eğitimin süresi 7-8 dönemdir.

Başvuru & Kabul Şartları

 • Lise mezunu olmak

 • İyi matematik ve fizik notlarına sahip olmak

 • En az IELTS (min. 6), IBT (min. 87), TOEFL (min. 510) İngilizce seviyesine sahip olmak

*Adaylar, başvuru evraklarına ve becerilerine istinaden bireysel değerlendirme neticesinde kabul edilirler.

Polonya İnşaat Mühendisliği Fakülteleri

Polonya’da İngilizce dilinde inşaat mühendisliği eğitimi sunan fakülteler aşağıdaki üniversitelerin bünyelerinde mevcuttur.

 • Silesian Teknoloji Üniversitesi

 • Vistula Üniversitesi

 • Bialystok Teknoloji Üniversitesi

 • Rzeszow Teknoloji Üniversitesi

 • Kielce Teknoloji Üniversitesi

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Polonya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Polonya'da inşaat mühendisliği okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,750 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi sonrası birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity Just English ya da İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Smartversity Pre-Engineering Pathway programlarından birinde tamamlayarak Polonya'da mühendislik eğitimine birinci sınıftan devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 1,750 EUR.

bottom of page