top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Oradea Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi

Oradea Üniversitesi, 1990'daki kuruluşundan bu yana Avrupa çapında mükemmel bir üne kavuşmuştur. 1991 kurulan Oradea Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi müfredatı Boston'daki Harvard Üniversitesi ve diğer bazı ABD üniversiteleri ile işbirliği içinde geliştirilmiştir.

Oradea Üniversitesi, geniş ve modern binalardan yararlanan geniş bir kampüse sahiptir. 150'den fazla laboratuvarlar öğrencilerin eğitimi için kullanılmaktadır. Üniversite Oradea şehrinde, Romanya'nın kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır. 14.000'den fazla öğrencisi ve 930 akademik personeli ile 15 fakülteden oluşan ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. Oradea Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi Romanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Romanya Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Oradea Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Oradea Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Neden Oradea Üniversitesi?

 1. Lise diploması ile başvuru hakkı

 2. Başvuru ve kabulde Türkiye’de üniversiteyi kazanmış olma şartı aranmaz

 3. Avrupa’da saygın bir dünya üniversitesi

 4. Uluslararası öğrenci atmosferi

 5. Özgür ve ferah bir Avrupa ülkesinde eğitim ve yaşam

 6. Diğer Avrupa tıp üniversitelerine yatay geçiş imkanı

 7. İngilizce konuşulan tüm ülkelerde herhangi bir denklik işlemine tabi olmadan mesleği icra edebilme hakkı. Almanca konuşulan tüm ülkelerde herhangi bir denklik işlemine tabi olmadan mesleği icra edebilme hakkı. Tek yapılması gereken B2 seviyesinde Almanca öğrenilmesidir.

 8. YÖK denkliği alarak Türkiye’de mesleği icra edebilme hakkı

Oradea Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Oradea Üniversitesi Romanya'da İngilizce tıp ve eczacılık eğitimini Avrupa Birliğinde makul ücretlere sunan üniversitelerden biridir.

 • Tıp Doktorluğu: 6,000 €

 • Eczacılık: 6,000 €

Oradea Üniversitesi YÖK Denkliği

Oradea Üniversitesi İngilizce tıp ve eczacılık mezunları mevcut YÖK yurtdışı diplomaları denklik yönetmeliğine göre YÖK denkliği için başvuru yapabilirler ve denklik alabilirler. Oradea Üniversitesi diplomaları Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu, Amerika, Kanada, İngiltere dahil dünyanın pek çok yerinde geçerlidir.

Romanya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Romanya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da okumak okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. Hazırlık (Premed) Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity PREMED Pathway programında tamamlayarak Romanya'da tıp eğitimine birinci sınıftan başlayacaklara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR. 

Oradea & Oradea’da Öğrenci Hayatı

Romanya'nın kuzeybatısında bulunan Oradea uzun zamandır Romanya'nın daha müreffeh şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ticaret ve turizm akışı, kente bir çeşit ekonomik yenilenme sağlamıştır ve şehir kuzeybatı Romanya'daki en önemli sosyal ve kültürel merkezlerden biri olarak bilinmektedir.

Kültürel eğilime sahipseniz müzik performanslarının ve oyunların keyfini çıkarabileceğiniz Belediye Binası Sarayı veya Devlet Tiyatrosu olsun, bu şehirde bir sürü şey görmeyi bekleyebilirsiniz. Oradea Kalesi de 1000 yılı aşkın bir geçmişe sahip, bu da Oradea'nın kentsel gelişimi ve tarihi için referans noktasıydı. Oradea , dünyanın her yerinden ve Avrupa'daki hemen hemen her ülkeden Oradea Üniversitesi Tıp ve Eczacılık Fakültesi'nde İngilizce öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri cezbetmektedir. Uluslararası öğrenciler Avrupa diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir. Romanya'da tıp eğitimi almayı hedefliyorsanız, Romanya’nın Güneydoğu Avrupa'nın en büyük ülkesi olduğunu ve Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti ile komşu olduğunu bilmenizde fayda vardır. Romanya toprakları kabaca dağlar, tepeler ve ovalar arasında eşit olarak dağılmıştır.

Oradea (Varat) Coğrafi Lokasyonu

Romanya'nın kuzeybatısında bulunan Oradea, Romanya'nın başkenti Bükreş'e 596 km mesafededir. İstanbul ile Oradea arası ise 1230 km'dir. 1660 yılında Vezir Köse Ali Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerince 27 Ağustos 1660 yılında fethedilmiş ve Varat Eyaleti'nin paşa sancağı olmuştur. 1692 yılında Habsburg kuvvetlerince işgaline kadar Osmanlı egemenliği altından kalmıştır. 1920 yılında imzalanan Triyanon Antlaşması antlaşmasıyla Romanya Krallığı topraklarına katıldı. 1940 tarihinde Viyana Hediyeleri ile tekrar Macaristan topraklarına katılan şehir, 1947'deki Paris Antlaşması sonucunda Romanya topraklarına katıldı.

Oradea Yaşam Giderleri

Romanya'nın popüler öğrenci şehri Cluj-Napocaya 157 km mesafede olan Oradea şehri 200,000 nüfusa sahiptir. Oradea'da eğitim alan uluslararası bir öğrencinin aylık masrafı (konaklama türüne bağlı olmakla beraber-yurt veya kiralık daire) konaklama+yeme, içme 400-600 EUR arasında değişir.

bottom of page