top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Maribor Üniversitesi

"Geleceğini yarat" diyen Maribor Üniversitesi, Slovenya'nın ikinci büyük ve en eski üniversitesidir. Lisans ve lisansüstü eğitim programları sunan 17 fakülteye sahiptir. Maribor Üniversitesi bölgesel bir geliştiricidir ve fakülteleri sadece Maribor şehrinde değil, Slovenya'nın diğer bölgelerinde de bulunmaktadır. Üniversite, öğrenci ve personel hareketliliğini ve uluslararası derneklere, ağlara ve projelere aktif katılımını teşvik eder ve aynı zamanda Sloven dilini, ulusal kimliğini, mirasını ve kültürünü destekler ve korur.

Maribor Üniversitesi ikinci büyük ve ikinci en eski Sloven üniversitesidir. Üniversitede yaklaşık 14.000'den fazla öğrenci öğrenim görmektedir. Maribor Üniversitesi iş dünyası ile olan işbirliğinden dolayı ulusal bir kalkınma kurumuna dönüşmüş durumda ve ortaklarıyla birlikte daha geniş bölge için sürdürülebilir bir kalkınma merkezi oluşturuyor. Maribor Üniversitesi, bilgiyi keşfetme ve beslemenin yanı sıra beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik, ekonomi, tıp, doğa bilimleri, hukukun tüm bağlantılı alanları aracılığıyla topluma aktarmak amacıyla özerk bir bilimsel, araştırma ve eğitim kurumudur. Fakülteler lisans (lisans), lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) çalışma programlarının yanı sıra yaşam boyu öğrenme programları yürütmektedir. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasına göre, Maribor Üniversitesi dünyanın en iyi 600 üniversitesi arasında yer almaktadır ve Sloven üniversiteleri arasında birincilik kazanmıştır.

Maribor Üniversitesi, aynı zamanda yükseköğretim kurumlarında yabancı öğrencilerin refahını sağlayan kurumlara verilen Üstün Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti Ödülü sahibidir. Slovenya ve yurtdışında UM, öğrencilere mükemmel bir öğrenme deneyimi sağlayan ve en iyi mezunlar üreten bir üniversite olarak tanınmaktadır. Bu yaratıcı ve gelişim odaklı hikayenin bir parçası olma zamanınız gelmedi mi sizce?

Maribor Üniversitesi Akreditasyonları

Maribor Üniversitesi Slovenya Milli Eğitim Bakanlığı NKAVIS tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. NAKVIS ( Slovenya Yükseköğretim Kalite Güvencesi Ajansı), Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Maribor Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Maribor Üniversitesi Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Programları ACBSP ve ECBE uluslararası akreditasyonlarına sahiptir. Maribor Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Maribor Üniversitesi Dünya Sıralaması

Slovenya Maribor Üniversitesinin dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden global üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir.

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması # 801-1000

QS Dünya Program Sıralaması # 401-450

QS EECA Dünya Üniversiteler Sıralaması # 72

THE Dünya Üniversiteler Sıralaması # 1000+

-Sanat ve Beşeri Bilimler Dünya Sıralaması # 501+

-Sağlık Bilimleri Dünya Sıralaması # 601+

-Mühendislik ve Teknoloji Bilimleri Dünya Sıralaması # 601-800

-Yaşam Bilimleri, Fizik Bilimleri # 501-600

-Avrupa’da Eğitim Kalitesi Sıralaması # 151-200

-İşletme ve Ekonomi Bilimleri # 601+

US News Global Üniversiteler Sıralaması # 827

Shanghai (ARWU) Dünya Üniversiteler Sıralaması # 701

CWUR # 978

URAP #866

SJR #688

Lisans Bölümleri ve Ücretleri

♦İşletme Ekonomisi ve Yönetim

♦Uluslararası Kalkınma Çalışmaları

♦Uluslararası Bölgesel Çalışmalar

♦Ekonomi ve İşletme Bilimleri

♦Ekonomi ve Teknik Lojistik

♦Sistem Lojistiği

♦Girişimcilik Mühendisliği

♦Eğitim Sistemleri ve İnsan Kaynakları Yönetimi

♦Bilişim Sistemleri Yönetimi

♦Turizm

*Eğitim dili İngilizce. Eğitim şekli tam zamanlı. Eğitim süresi 3 yıl. Eğitim ücreti 2,550 Euro.

Yüksek Lisans Programları ve Ücretleri

●Ziraat Bilimleri

●İşletme Ekonomisi ve Yönetim

●İktisadi Enformatik

●Uluslararası Bölgesel Çalışmalar

●Avrupai Orman Bilimleri

●Bahçe Bilimi

*Eğitim dili İngilizce. Eğitim şekli tam zamanlı. Eğitim süresi 2 yıl. Eğitim ücreti 2,550 Euro.

Maribor Üniversitesi "öğrenci dostu üniversite" olmaya devam ediyor. Bu yöndeki çalışmalar, 2016 yılında StudyPortals “Mükemmel Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti” ödülünü ve 2019'da “Genel Memnuniyet” kategorisinde 4,6 puan ile “Global Öğrenci Memnuniyeti Ödülleri 2019” üniversiteye kazandırmıştır.

 

MARIBOR Kampüs Yurtları

Maribor Üniversitesi kampüs yurtlarında ayrıcalıklar adil fiyatlandırılmış yaşamın yanı sıra, sakinler bir dizi ayrıcalığa sahiptir. Sınırsız internet erişimi, çalışma ve yaratıcılık odalarına ücretsiz giriş ve ders dışı faaliyetler için alanlara erişimleri vardır. Bazı kampüsler ayrıca kapalı alan sporları, masa tenisi tesisleri ve boks torbalarının kullanımına yönelik tesisler sunmaktadır. Tyrševa kampüsünde bir spor salonu ve Gosposvetska kampüsünde bir açık hava fitness salonu bulunmaktadır. Ayrıca Lent veya Smetanova kampüslerinde çamaşır yıkama ve kurutma makineleri ile çamaşır kullanma ve kapalı otoparkta park yeri kiralama seçenekleri de mevcuttur. Öğrenci Yurtları Maribor, eğitim süresince uygun fiyatlı, kaliteli bir konaklama imkânı sağlar. Çok sayıda öğrenci nesli ile elde edilen 50 yılı aşkın deneyim, eğitim için en uygun koşulları yaratmaya ve çeşitli ders dışı etkinlikler için modern altyapıyı sağlamaya yardımcı olmuştur. Öğrenci Yurtları Maribor, 600'ü tek yatak odalı ünitelerde olmak üzere toplam 2867 yatak kapasiteli beş ayrı kampüste yer almaktadır.

 

Neden Maribor Üniversitesi'nde Eğitim Almalısınız?

Maribor Üniversitesinde öğrenim görürken eğitim ve edinilen bilgi açısından yüksek düzeyde memnuniyet yaşarsınız. Çok sayıda uluslararası hareketlilik programı olasılığınızın olduğu Maribor Üniversitesinde iş dünyasının sizlere sunduğu staj ve çalışma fırsatlarından istifade edersiniz. Tam zamanlı eğitimler esnasında E-çalışma ortamı Moodle ve belirli çalışma programlarının E-çalışma şeklinde sunulması sizlere ayrıca eğitimde özgürlük alanı sağlayacaktır. Çok sayıda uluslararası öğrenci yarışmalarında (Demola, Imagine Cup, Formula Student, TechCrunch Disrupt, Reimagine Imagination, vb.) düzenli olarak en iyi sonuçları elde eden öğrenci yarışma ekiplerinin bir parçası olma fırsatını yakalayacaksınız.

Maribor Üniversitesinde Araştırma ve İnovasyon

Araştırma, bilimsel ve sanatsal mükemmelliğin ve yüksek kaliteli öğretimin temel taşıdır. 2012 yılında, Maribor Üniversitesi, bilimsel ve sanatsal başarılarıyla tanınan bir araştırma üniversitesi olma vizyonuyla Avrupa Araştırma ve Geliştirme Stratejisini benimsemiştir. 17 fakültesinin eğitim programları bu nedenle araştırma ve bilimsel inovasyonlara dayanmaktadır. Misyonunun bir diğer önemli kısmı da biriken bilginin çevreye aktarılmasıdır. Maribor Üniversitesi, yerel ve küresel çevrede daha fazla tanınırlık sağlayacak ve daha geniş bölgenin gelişimini kararlı bir şekilde etkileyecek olağanüstü bilimsel başarılar üretmek için akademik özgürlüğü teşvik eden yaratıcı bir ortamı teşvik etmeye çalışmaktadır.

Maribor Üniversitesi, ortak araştırma ve diğer projeler için disiplinler arası araştırmacı ekiplerinin kurulmasını, uluslararası projelere ve entegrasyonlara katılımı ve öğrencilerin araştırma ve proje çalışmalarına katılımını teşvik eder. Optimal malzeme koşullarının sağlanması, en iyi araştırma ekipmanlarının kullanılması ve ekonomik ve sosyal çevre ile entegrasyon için çalışır. Maribor Üniversitesi ayrıca, Avrupa araştırma politikalarının, Slovenya'daki Avrupa uyum politikalarının oluşturulmasında ve Slovenya ve AB bölgesinde kendi bilimsel araştırma görüşlerini teşvik etmede aktif olarak işbirliği yapmaktadır. Bilginin ekonomiye aktarılmasına verilen özel önem, 2016/2017 Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralamasına göre uluslararası alanda tanındı, Maribor Üniversitesi, Slovenya'daki ve daha geniş güney bölgesindeki en iyi üniversite seçildi. Üniversite Kütüphanesi Maribor 16.000 aktif kullanıcısına 1.100.000 adet materyal, 463 koltuk kapasiteli okuma odaları ve 6 özel koleksiyon sunmaktadır.

Maribor Üniversitesinde Mentorluk Sistemi

Bologna bildirgesine uygun çalışma programlarının başlatılmasından sonra, Maribor Üniversitesi yabancı öğrencilere yönelik mentorluk sistemleri geliştirmeye başladı.

Maribor mentorluk sisteminin temel hedefleri şunlardır:

• üniversiteye ve bölgeye adaptasyonu kolaylaştırmak,

• öğrencilere çalışmaları boyunca yardımcı olmak,

• öğrencilerin, profesörler ve bir bütün olarak kurum ile iyi ilişkiler kurmasını sağlamak,

• öğrencilerin performanslarını artırmalarına yardımcı olmak,

• kaliteli öğrenme deneyimi yaşamalarını sağlamak.

 

Maribor Üniversitesi ve Uluslararası İşbirliği Anlaşmaları

Maribor Üniversitesi, Tuna Rektörleri Konferansı (DRC) ve Alpler-Adriyatik Rektörleri Konferansı (AARC) gibi uluslararası yüksek öğretim kurumlarının üyesidir. Ayrıca Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), EUA Doktora Eğitimi Konseyi (EUA-CDE), Avrupa Akademik Spor Hizmetleri Ağı (ENAS) ve Avrupa Araştırma Yöneticileri ve Yöneticileri Birliği (EARMA) üyesidir. Maribor Üniversitesi, yüksek öğretim BM Akademik Etki alanındaki Birleşmiş Milletler küresel girişiminin ve Akademik Sıralama ve Mükemmellik IREG Uluslararası Gözlemevi'nin bir üyesidir. 2016 yılında Uluslararası Üniversiteler Birliği'ne (IAU) üye oldu. Maribor Üniversitesi, Avrupa ve dünya yüksek öğrenim alanındaki tanınırlığını güçlendirmeye, diğer üniversiteler ve kurumlarla uluslararasılaşma ve işbirliği için çaba göstermenin yanı sıra uluslararası yüksek öğrenim alanına açıklık için çalışır. Çeşitli uluslararası kuruluşlar, ağlar ve derneklerde aktif olarak yer alır ve AB içindeki ve dünyadaki üniversitelerle işbirliğini güçlendirmeye devam eder. İmzalanan ikili anlaşmalar temelinde 4 farklı kıtadan 120 kurum ile işbirliği yapmaktadır. Şimdiye kadar, Maribor Üniversitesi 500'den fazla yabancı üniversite ile Erasmus ikili anlaşması imzalamıştır. Maribor Üniversitesi, "Araştırmada İK Mükemmelliği" rozeti ile ödüllendirilen ilk Sloven üniversitesidir ve Avrupa Araştırmacılar Şartı'na ve Araştırmacıların İşe Alımına İlişkin Davranış Kurallarına uymakla yükümlüdür.

Maribor

Maribor, Slovenya'nın en önemli ikinci merkezi ve ikinci büyük şehridir. Şarabını büyüten tepelerinde ve Mariborsko Pohorje dağında yaşayan yaklaşık 114.000 nüfusu var. Avusturya ile Slovenya sınırının yakınında, Drava Nehri'nin yanında ve beş doğal coğrafi bölgenin merkezinde yer alan Maribor, Slovenya Styria'sı olan Štajerska'nın başkentidir.

Drava Nehri boyunca uzanan hoş yamaçlı Eski Kent sayesinde cazibeye sahiptir. Yayalara ayrılmış merkezi sokaklar kafeler ve öğrenci hayatıyla doludur ve nehir kenarındaki Lent bölgesi büyük bir yaz sanat festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Maribor, güneybatıdaki engebeli bir rekreasyon alanı olan Maribor Pohorje ile kuzey ve doğuda Mariborske ve Slovenske Gorice şarap üretim bölgelerine açılan kapıdır. Bugün Maribor, bölgeler arası bir finans, eğitim, ticaret ve kültür merkezidir. Ve hoş bir şekilde küçük ve bir tarafta Pohorje Dağı'nın doğasında, diğer tarafta şarap yetiştiren tepelerde ve Drava nehri içinden geçerek, Maribor ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri haline geldi. Temel özellikleri şunlardır: zengin şarap kültürü (dünyanın en eski asması, çok sayıda şarap yolu ve şarap mahzeni), eski şehrin kültürel teklifi (tiyatro, geleneksel etkinlikler, galeriler ve müzeler) ve eğlence aktiviteleri (yürüyüş, bisiklet ve kayak).

Karla kaplı Alp zirveleri, turkuaz yeşili nehirleri ve Venedik tarzı sahil şeridiyle; dünyevi bir cennet olan Slovenya, doğal hazinelerini uyumlu mimarisi ile zenginleştiren, büyüleyici rüstik kültürü ve sofistike mutfak lezzetleri ile ağzınızı açık bırakacak bir dünyevi cennet olan Slovenya'ya merhaba demeye ve Slovenya’nın üniversitelerinde eğitime hazır mısınız?

Herkesi hayran bırakan güzellik Julian Alpleri'nin yükselen zirvelerinden ve Postojna ve Škocjan mağaralarının yeraltı büyüsünden, parlak zümrüt yeşili göllere ve nehirlere ve Adriyatik Denizi boyunca kısa ama tatlı sahil şeridine kadar, küçük ama sunduklarıyla büyük Slovenya gerçekten hepsine sahiptir. İklimin inanılmaz bir karışımı, sıcak Akdeniz meltemlerini Alp’lerin eteklerine kadar getirir ve burada yaz aylarında bile kar yağabilir. Ve toplam yüzeyinin yarısından fazlası hala ormanlarla kaplı olan Slovenya, sadece 'yeşil' olduğunu iddia etmekten daha fazlasını yapıyor, doğasını koruyarak gerçekten dünyadaki en yeşil ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Açık Hava Meşgaleleri Slovenya her şeyden önce bir açık hava uğraşları destinasyonudur. Yerel halk tatilleri sever ve siz de tatil esnasındai aktivitelere katılabilir, hatta bunun için davet bile beklemenize gerek yok. Sunulan faaliyetlerin sayısı sınırsızdır ve en popüler olanları arasında dağlarda kayak, parkur ve dağ yürüyüşleri ve tabi ki de bisiklete binmektir. Soča gibi hızlı akan nehirler bende rafting yapın diye çığlık atar ve binicilik, balonla seyahat, mağaracılık ve kanyon sporları için bol imkanlar var. Ve tabi ki de bu kadar aktiviteden sonra, her zaman kıyıya inebilir ve Adriyatik'te güneşlenebilirsiniz. Mimari ve Kültürel Hazineler Yeşil Slovenya aynı zamanda pitoresk bir adada küçük bir barok şapel ve yukarıda beliren dramatik bir kalenin uyumlu bir bütünü tamamladığı Bled Gölü gibi iyi bir etkiye sahiptir. Mimari yapılar çeşitlidir: sahilin liman liman kasabalarından ve Prekmurje'nin rüstik Macar çiftlik evlerinden Julian Alplerinin Gotik kiliselerine ve Ljubljana'nın art nouveau ihtişamlarına kadar müzeleri içeren zengin ve canlı bir kültürü deneyemleyebilirsiniz. Lezzet Meselesi Sloven mutfağı, hem tanıdık hem de benzersiz olarak ortaya çıkan yemekleri sentezleyen ve yeniden yaratan komşularının her birinden - İtalya, Avusturya, Macaristan ve Balkanlar - biraz ödünç alıyor. Slovenler sadece taze ve yerel kaynaklı malzemeler kullanma takıntısına sahiptir. Sonuç, olağandışı kombinasyonlarda yemekleri örnekleyeceğiniz, patates, frenk soğanı ve domuz pastırması gibi şahane makarna köfteleri, ceviz kabak çekirdeği yağı ile karıştırılmış salatalar ve çılgınca çökmüş bir tatlı olan çok katmanlı gibanica gibi öğeleri içeren müthiş bir yemek mekânıdır.

Sloven şarabı eşsiz bir güçtür ve bölgesel beyazlar ve kırmızılar yerel spesiyalitelerle iyi uyum sağlar. Slovenler sadece taze ve yerel kaynaklı malzemeler kullanma takıntısına sahiptir. Sonuç, olağandışı kombinasyonlarda yemekleri örnekleyeceğiniz, patates, frenk soğanı ve domuz pastırması gibi şahane makarna köfteleri, ceviz kabak çekirdeği yağı ile karıştırılmış salatalar ve çılgınca çökmüş bir tatlı olan çok katmanlı gibanica gibi öğeleri içeren müthiş bir yemek mekânıdır. Sloven şarabı eşsiz bir güçtür ve bölgesel beyazlar ve kırmızılar yerel spesiyalitelerle iyi uyum sağlar.

Learn smart. Live wise. Study with Sophia Academy.

bottom of page