top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Ljubljana Üniversitesi

Avrupa’nın Yeşil Olduğu Kadar Edebi Şehrinde Eğitim

Ljubljana Üniversitesi, Slovenya'daki en eski ve en büyük yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma kurumudur. Zengin geleneği ile üniversite 1919 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 41.000 lisans ve lisansüstü öğrencisine sahiptir ve 23 fakülte ve üç sanat akademisinde yaklaşık 6.000 yüksek öğretim öğretmeni, araştırmacı, asistan ve idari personel istihdam etmektedir. Merkez bina, her üç akademi ve fakülte de merkezde yer almaktadır. En yeni ve modern binalardan bazıları Ljubljana'nın eteklerinde inşa edildi ve üniversite ve öğrencilerine şehirde her yerde bulunma imkanı sağladı. Ljubljana Üniversitesi, Bologna Deklarasyonu'na uygun olarak yapılandırılmış kaliteli sosyal ve doğa bilimleri ve teknik çalışma programları ile ünlüdür.

Ljubljana Üniversitesi, prestijli Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) tarafından en iyi 600 üniversite arasında gösterilmiştir; The Center for World University Rankings'de (CWUR) 374., Times Higher Education (THE) sıralamasında 801-1000 grubunda ve Quacquarelli Symonds sıralamasında 601-650 grubunda yer aldı. Ayrıca, kayıtlı tüm araştırmacıların (SICRIS veritabanındaki verilere göre) yüzde 30'una sahip olan Slovenya'daki merkezi ve en büyük araştırma kurumudur. Üniversite, ulusal kimliğin korunmasını sağlayan özel sosyal öneme sahip alanlarda kamu hizmetleri gerçekleştirerek merkezi bir pedagojik konumdadır.

Ljubljana Üniversitesi'nde Eğitim ve Slovenya'da Yaşam

Ljubljana Üniversitesi, Sloven şirketleri ve yabancı kuruluşlarla yakın bağlara sahiptir. Ortakları arasında çok uluslu şirketler ve en başarılı Sloven şirketleri bulunmaktadır. Kendi mali kaynaklarımızı elde etmede bilgi ve becerilerin öneminin tam olarak farkında olduğundan, pazar odaklı faaliyetlerini her geçen yıl daha da geliştirmektedir. Üniversite bünyesinde ve yabancı üniversitelerle işbirliği içinde, her üç döngüde de disiplinler arası ve çok disiplinli çalışma programlar sunar. Derslere, öğreticilere ve seminerlere ek olarak, pratik eğitime, öğrencilerin proje çalışmalarına dahil edilmesine, uluslararası değişimlere, ders dışı faaliyetlere, kariyer rehberliğine büyük önem verir. Ljubljana Üniversitesi Kariyer Merkezleri, öğrencileri okurken olabildiğince aktif olmaya, işverenlerle ağ kurmaya, ek beceriler kazanmaya ve okuldan ayrıldıklarında mümkün olduğunca istihdam edilebilir olmalarını sağlamaya teşvik etmek için çeşitli etkinlikler sunar. Bu faaliyetler tamamen ücretsizdir ve Ljubljana Üniversitesi'ndeki tüm fakülte ve akademilerde mevcuttur. Ders Dışı Aktiviteler Ofisi çerçevesinde öğrenciler, çalışma alanları dışındaki alanlarda da yetkinlikler geliştirebilirler. Bu, öncelikle spor, sanat ve kültür, gönüllülük ve hayır işleri, refah ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra sağlık ve çevre koruma faaliyetlerini içerir.

Neden Ljubljana Üniversitesi'nde Eğitim Almalıyım?

Dahası, Ljubljana Üniversitesi uluslararasılaşmayı teşvik eder. Yabancı öğrencilerin Sloven dilinde öğrenim yükümlülüklerini tamamlamalarına ve kendilerini Slovenya ortamına entegre etmelerine yardımcı olmak için, Slovence dilinin yoğun bir şekilde öğrenilmesini sağlayan “Artı Yıl” ı başlattı. “ Artı Yıl”, yabancı öğrencilerin belirli koşulları karşılamaları koşuluyla öğrenci statülerini genişletmelerine olanak tanıyan içerik ve kursları (zorunlu Slovence dil derslerine ek olarak) kapsar. Utrecht Network (UN), UNICA üniversiteler ağı, CELSA ve The Guild gibi uluslararası derneklerde aktif bir rol oynayarak uluslararası işbirliğini güçlendirmeye devam etmektedir. Ljubljana Üniversitesi, EUTOPIA adlı yeni Avrupa üniversite ittifakını koordine etmekle yükümlüdür. Ljubljana Üniversitesi aynı zamanda Slovenya'daki en büyük ve merkezi bilim ve araştırma kurumudur. Bilim ve sanat alanındaki başarılarını diğer Sloven üniversiteleri, bilim ve araştırma kurumları ve iş sektörü ile paylaşır. Bunu yaparak, Slovenya ve küresel bilgi hazinesine katkıda bulunuyor ve bunu öğrencilere ve diğerlerine aktarmak için çalışmaktadır.

Öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra bile iletişimde kalmak isteyen Ljubljana Üniversitesi, Ljubljana Üniversitesi Mezunları adı altında Ljubljana Üniversitesi bir mezunlar kulübü ağı kurdu. Temel amacı, Ljubljana Üniversitesi, fakülteleri ve mezunları ile mezunların kendileri arasındaki ilişkileri güçlendirmek, işbirliğini teşvik etmek ve ağ oluşturmayı teşvik etmektir. Ljubljana Üniversitesi Mezunlar ağının amaçları, nesiller arasında gayri resmi bilgi paylaşımını ve kariyer fırsatları hakkında bilgi sağlamayı da içerir. Mezunlarıyla birlikte yürüttüğü çalışma, Oxford'daki uluslararası Graduway Leaders Summit (GLS) konferansında En İyi Bağlılık kategorisinde üniversiteye özel bir başarı ödülü kazandırdı. Ljubljana'da okumak, UNESCO tarafından kalıcı Edebiyat Şehri unvanı verilen ve 2025 Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday olan Slovenya'nın başkenti 2016'nın Yeşil Başkenti'nde okumak demektir. Ljubljana'dan Sloven sahiline, Karst bölgesine veya Alplere ulaşmak için bir saat. Ayrıca Slovenya'nın sürekli olarak dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer aldığını da belirtmekte fayda var.

Slovenya'da Uluslararası Bir Üniversite

Ljubljana Üniversitesi, Güney ve Doğu Avrupa'da 30'dan fazla yükseköğretim kurumuyla ve yurtdışında yüzden fazla kurumla ikili anlaşmalar temelinde işbirliği yapmaktadır. Fakülte ve bölümlerin yurtdışındaki ortaklarla ek 350 anlaşması daha vardır. Üniversite ve üyeler ayrıca Erasmus + programı kapsamındaki anlaşmalar temelinde işbirliği yapar ve Avrupa'daki 1400'den fazla üniversite üyesiyle öğrenci ve personel değişimi yapar. CEEPUS (Orta Avrupa Değişim Programı) ve ikili anlaşmalara ve bireysel değişimlere dayalı değişimlerde aktif bir üniversitedir. Yaz okullarında staj ve öğrenci katılımı da değişim yapılan öğrenci sayısının artmasına katkı sağlamaktadır. Aktif katılım, yoğun programların organizasyonuna ve uluslararası ortak programların geliştirilmesine de yansımaktadır. Üniversite, ABD'deki MAUI üniversiteleri konsorsiyumu ve Avustralya'daki AEN üniversiteleri konsorsiyumu gibi uluslararası derneklerde aktif olarak yer almaktadır. The Utrecht Network (UN) faal olan Ljubljana Üniversitesi aynı zamanda UNICA'da (Başkent Üniversiteler Birliği) da aktiftir. Üniversite, 2003 yılından bu yana, yükseköğrenim ve araştırma politikası ile ilgili konularla ilgilenen Avrupa Üniversiteler Birliği EUA'nın tam üyesidir. Aynı yıl üniversite yaşam boyu öğrenmeyle ilgili konuları ele alan EUCEN'e (Üniversite Sürekli Eğitim Ağı) katıldı. CEI (Central European Initiative), SAR (Scholars at Risk), the Alps Adriatic Rectors 'Conference ve CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies), CELSA (Central Europe Leuven Strategic Alliance) gibi oluşumlara da üyedir.

Akreditasyonları ve Dünya Sıralaması

Ljubljana Üniversitesi Slovenya Milli Eğitim Bakanlığı NKAVIS tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. NAKVIS ( Slovenya Yükseköğretim Kalite Güvencesi Ajansı), Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Ljubljana Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. İşletme ve ekonomi bölümleri ACBSP ve ECBE uluslararası akreditasyonlarına sahiptir. Ljubljana Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Ljubljana Üniversitesi Dünya Sıralaması

Ljubljana Üniversitesinin dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden global üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir

Lisans Bölümleri ve Ücretleri

 • Jeoloji: 5,500 Euro

 • Malzeme Mühendisliği: 5,500 Euro

 • İşletme ve Ekonomi: 3,000 Euro

Ljubljana Üniversitesi lisans bölümleri eğitim dili İngilizcedir. Eğitim şekli tam zamanlıdır ve eğitim süresi 3 yıldır.

Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

 • İngiliz Dili Çalışmaları: 3,000 Euro

 • İngiliz Dili Öğretmenliği: 3,000 Euro

 • Etnoloji ve Kültürel Çalışmaları: 3,000 Euro

 • Biyokimya: 11,000 Euro

 • Kimya Mühendisliği: 11,000 Euro

 • Teknik Güvenlik: 8,000 Euro

 • Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri: 8,000 Euro

 • Sanat Terapisi: 4,000 Euro

 • Eğitim Politikaları: 5,500 Euro

 • Elektrik Mühendisliği: 8,000 Euro

 • Jeoteknoloji: 4,000 Euro

 • Kamu Yönetimi ve Avrupa Çalışmaları: 3,000 Euro

 • Güvenlik ve Savunma Çalışmaları: 4,000

 • Uluslararası İlişkiler: 4,000

 • Siyaset Bilimi: 4,000

 • Global ve Siyasi Stratejik Çalışmalar: 4,000

 • Bankacılık ve Finansal Yönetim: 4,000

 • İşletme Enformatiği: 4,000

 • Ekonomi: 4,000 Euro

 • Uluslararası İşletme: 4,000 Euro

 • Para Politikaları ve Finans: 4,000 Euro

 • Kamu Sektörü ve Çevresel Ekonomi: 4,000 Euro

 • Tedarik Zinciri ve Lojistik: 4,000 Euro

Ljubljana Üniversitesi yüksek lisans bölümlerinin eğitim dili İngilizce. Eğitim şekli tam zamanlı. Eğitim süresi 2 yıl.

Sophia Academy, Ljubljana’da da sizinle!

Sophia Academy, Slovenya’da yerel hizmetlerine üniversitede de devam ediyor. Ljubljana Üniversitesi'nde eğitimine başlayan öğrencinin tüm after-arrival işlemleri Sophia Academy Maribor Ofisi tarafından sağlandıktan sonra öğrencinin Ljubljana’daki hayatına adapte olmasını kolaylaştıran Sophia Academy Ljubljana Akran Danışmanı üniversitedeki ilk gününden sonraki hayatında sürekli yanı başındadır.

Sophia Academy Akran Danışmanı öğrencinin üniversiteyi detaylıca tanımasını sağlarken hem üniversitenin hem de şehrin kültür, sosyal ve sportif hayatına katılmasını teşvik ederek yeni arkadaşlıklar kurmasını temin eder. Söz verdiğimiz gibi, İstanbul’da başlayarak Slovenya’da devam eden danışmanlık ve rehberlik hizmetlerimiz Ljubljana Üniversitesinde son bulmaktadır.

Söz Verdiğimiz Gibi. Slovenya üniversite eğitiminiz sürecinde yanınızdayız. Ki, Slovenya Ljubljana Üniversitesi'nde eğitim ve yaşamınız bilgece olsun!

Ljubljana

Küçük bir başkentin cazibesini ve büyük Avrupa şehirlerinin özgüvenini birleştiren canlı, yeşil bir şehirdir Ljubljana. Ljubljana, yaşamak ve Slovenya’da eğitim almak için hoş bir şehirdir. Avrupa'nın en büyük şehirleri arasında olmasa da, diğer başkentlerin övündüğü her şeye sahip: dünyanın en eski filarmoni orkestralarından birine, müthiş müzelere ve galerilere, birçok tiyatro salonlarına ve de saygın bir üniversiteye. Şehrin giderek daha canlı hale gelen ticari hayatı ve şehirdeki yabancı diplomatik temsilcilerdeki hızlı artışı, ona her zamankinden daha büyük bir kozmopolit hava katıyor. Kafeleri, barları ve restoranları ile Ljubjana yaşamınıza farklı renkler katacaktır. Başkentin koşuşturmacasından kurtulmak isteyenler, neredeyse şehir merkezine kadar uzanan çok sayıda park ve ormanlık alanlara kaçabilirler.

Slovenya'nın başkenti ve en büyük şehri, Avrupa'nın en yeşil ve en yaşanabilir başkentlerinden biridir; 2016'da Avrupa Komisyonu'nun Avrupa'nın yeşil başkentiydi. Merkez araç trafiğine kısıtlanınca şehrin kalbinden akan zümrüt yeşili Ljubljanica Nehri'nin yemyeşil kıyılarını yayalar ve bisikletliler doldurmaya başladı. Yaz aylarında, kafeler nehir boyunca teras kafelere oturanlar; insana kendisini neredeyse her gece bir sokak partisindeymiş gibi hissettirir. Slovenya'nın erken modern, minimalist tasarım ustası Jože Plečnik, Ljubljana'yı güzel köprüler ve binaların yanı sıra, yalnızca şehri daha da güzelleştirmek için var olan sütunlar, piramitler ve lamba direkleri gibi düzinelerce kentsel tasarım öğesi ile süsledi. Çekici şehirler genellikle 'mücevher kutuları' olarak tanımlanır ve bu isim Ljubljana’ya gerçekten uyuyor. Yaklaşık 50.000 öğrenci Ljubljana'nın müzeleri ve restoranlarını sürekli aktif halde tutmaktadır.

bottom of page