top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Letonya’da Üniversite Okumak

Letonya’da üniversite okumak benzersiz bir deneyim olabilir! Avrupa’nın kuzeyinde bir Baltık ülkesi, 2 milyona yakın nüfusu ve muhteşem doğal güzellikleriyle görülmesi gereken ülkelerden bir olan Letonya 2004 yılında AB üyesi oldu. AB üyeliği ve Bologna sürecine bağlı olarak yüksek öğrenim sistemini AB’ye entegre eden Letonya’da lisans eğitimi 3- 4, yüksek lisans eğitimi ise 1-2 yıl sürer . Letonya’dan mezun olan öğrencilerinin diplomaları tüm Avrupa’da tanınırlığa sahiptir.

Eğitim Seviyesi Yüksek, Güvenli Bir Ülke

Letonya vatandaşlarının çoğu 3 yabancı dil bilmektedir (Rusça, Almanca, İngilizce). 30-34 yaş arasındaki Letonyalıların yaklaşık %42’’si üniversite mezunudur. Dünya Global Barış Endeksine göre Letonya en güvenilir ülkelerden biridir. Başkent Riga, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dünyanın birçok ülkesinden turist çeken bir kenttir.

Letonya'da Üniversite Okumak

Letonya’da üniversite okumak için gelen uluslararası öğrencilerin eğitim görebilecekleri birçok farklı değişim programları, lisans, yüksek lisans doktora programı vardır. 100 farklı ülkeden yaklaşık 8.000 yabancı öğrencinin eğitim aldığı Letonya’daki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenci sayısı her yıl artış göstermektedir. QS World University Rankings, Times Higer Education gibi dünya başarılı üniversiteler araştırması yapan kuruluşların ilk bin listelerinde Riga Teknik, Riga Stradins, Letonya Devlet üniversitesi gibi kurumları bulunan Letonya’da uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler IT ve Mühendislik, Bilgisayar Bilimi, İşletme, Tıp, Sağlık, Havacılık, Eğitim Bilimleri, Matematik, Yönetim ve Yabancı Dil Çalışmaları gibi dallardır.

Letonya'da Üniversite Okumak İçin Başvuru Şartı

YKS şartı olmadan ya da Türkiye'de üniversite sınavına girme koşulu olmadan sınavsız başvuru hakkı tanıyan Letonya üniversiteleri oldukça ekonomik ücretlerde kaliteli üniversite eğitimi sunar. .

Letonya'da Üniversite Okumak İçin Giriş Şartları

Letonya’da üniversite okumak isteyen adayların yeterliğini Letonya üniversiteleri kendileri ölçmektedir. Tıp, işletme, ekonomi ve tasarım eğitimlerinin bölüme göre değişen giriş sınavları vardır. Örneğin Letonya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler matematik (bazı üniversitelerde ek olarak fizik ) ve İngilizce dil yeterlilik sınavına tabi olurlar.

Letonya'da Üniversite Kabul Şartları

Letonya’da üniversite giriş sınavı içeriği başvurulan bölüme göre değişir.

Letonya’da mühendislik okumak isteyen öğrenciler; matematik ve/veya fizik, İngilizce sınavlarına girerler.

Letonya’da tıp okumak isteyen öğrenciler biyoloji, kimya, tıp İngilizcesi, genel İngilizce bilgilerini ölçen sınavlara girerler.

Letonya’da bilgisayar bilimleri, ekonomi, finans gibi bölümlere başvuran öğrenciler matematik sınavlarına girerler. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de İngilizce yeterliğinin ispatlanması gerekir.

Letonya’da Üniversite Eğitimi ve YÖK Denkliği

YÖK, Letonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilere mezun oldukları Letonya üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000’de olduğu takdirde doğrudan denklik vermektedir.

Ancak denklik kararını sadece YÖK’ün verdiğini ve uygun görmedikleri takdirde sizden ek şartlar talep edebileceklerini hiçbir zaman unutmayın. Letonya Üniversitesi, Riga Stradins Üniversitesi, Riga Teknik Üniversitesi gibi dünya sıralamasında ilk 1000’de olan üniversiteler Letonya’da üniversite okumak isteyen adaylar için en çok tercih edilen seçenekler arasındadır.

Eğitim Almak İstediğim Üniversite İlk 1000’de Değil ise Denklik Alamaz Mıyım ?

Eğer Letonya’da eğitim almak istediğiniz üniversite YÖK’ün tanıdığı üniversiteler listesinde ise, ilk 1000’de olmayan bir üniversiteden de mezun olsanız denklik alabilirsiniz. Bunun için iki yöntem vardır.(Tanıma ve denklik bir birinden farklı kavramlardır. YÖK’ün tanıdığı binlerce üniversite vardır ancak sadece ilk 1000’deki üniversitelere doğrudan denklik verir.)

Letonya tıp, eczacılık, veterinerlik, diş hekimliği bölümlerinde okuyacak öğrenciler için; yurtdışında eğitime başlayacağınız yıl üniversite sınavına girip ilk 50 bine girmiş olmanız gerekiyor. Mühendislik için ilk 200 bine girmiş olmanız gerekiyor. Diğer bölümlerde okuyacak öğrenciler ise yurtdışında okuyacağı bölümün aynısına Türkiye’de en az puanla yerleşen öğrencinin puanını almak zorundadır. Letonya üniversiteleri YÖK’ün tanıma listesindedir ve bu listeye e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. ( E-Devlet, ‘’okul tanıma’’ ) Bu şartları sağlamadan Letonya'da eğitim alan öğenciler Türkiye dönüşü denklik sınavına girerler.

Letonya Üniversiteleri Dünya Sıralaması

YÖK’ün kabul ettiği QS, THE, ARWU gibi derecelendirme kuruluşlarına göre Letonya’da Riga Stradins Üniversitesi, Riga Teknik Üniversitesi ve Letonya Üniversitesi ilk bin üniversite arasındadır. Tabi ilk binde olmak ne kadar gerçekçi, o da ayrı konu:)

Letonya’da Tıp Eğitimi

Letonya’da tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi sunan üniversiteler hakkında detaylı bilgi için Letonya’da Tıp Okumak adlı makalemize göz atabilirsiniz. Letonya'da tıp eğitiminin yıllık ücreti 9,900 - 12,500 EUR; Letonya'da diş hekimliğinin yıllık ücreti 14,600 EUR; Letonya'da eczacılık eğitiminin yıllık ücreti 8,600 EUR.

Letonya’da Veterinerlik Eğitimi

Letonya’da veterinerlik eğitimi sunan üniversite hakkında detaylı bilgi için Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi adlı makalemize göz atabilirsiniz. Veterinerlik eğitiminin yıllık ücreti 8,000 EUR.

Letonya’da Finans, İşletme, Ekonomi Eğitimi

Letonya’da Mühendislik ve IT Eğitimi

Letonya'da Okumak İçin Tercih Edilen Bölümler ve Ücretleri

Letonya’da lisans bölümleri eğitim süresi genelde 3 yıldır fakat bazı bölümler 3,5 yıl veya 4 yıl da olabilmektedir. Letonya’da lisans eğitim ücretleri yıllık 2,000 -3,500/4,000 Euro arasındadır. Letonyada tıp eğitimi 6 yıldır, diş hekimliği 5 yıl, eczacılık 5,5 yıl iken veterinerlik eğitim süresi 6 yıldır.

●Hava Taşımacılığı

●Hava Taşımacılığı-Pilotluk

●İşletme Yönetimi

●İşletme Yönetimi ve Finans

●Kimya Teknolojisi

●Bilgisayar Bilimleri

●Bilgisayar Bilimleri ve IT

●Ekonomi

●Ekonomi ve İşletme

●Mühendislik Teknolojisi

●İngiliz Filolojisi

●Alman Filolojisi

●Girişimcilik ve Yönetim

●Uluslararası Ekonomi ve Ticaret

●Diller ve Kültürlerarası İletişim

●Diplomasi

●Deniz Taşımacılığı-Navigasyon

●Liman ve Nakliye Yönetimi

●Modern Diller ve İşletme Çalışmaları

●Tıp

●Diş Hekimliği

●Eczacılık

●Veterinerlik

●Hemşirelik

●Optometri

●Fizyoterapi

●Telekomünikasyon

●Transport ve İşletme Lojistiği

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Letonya’da üniversitelerin çoğu Eylül-Ekim aylarında akademik eğitim dönemine başlarlar. Bazı bölümlerde ise Ocak-Şubat başlangıcı bulunmaktadır. Eylül-Ekim ayında başlayacak programlar için son başvuru tarihi bazı üniversitelerde Mayıs ayı olduğu gibi, bazı üniversitelerde ise Temmuz, Ağustos ayına kadar başvurular sürmektedir. Ocak-Şubat başlangıçlı programlar için ise başvurular Kasım-Aralık ayına kadar sürmektedir.

Letonya'da Eğitim Alırken Çalışma İzni

Letonya’da Üniversite eğitimi alan tüm öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir.

Letonya'da Eğitim Sonrası Çalışması İzni

Letonya devleti, üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilere bir yıl süreliğine iş arama amaçlı oturum izni vermektedir.

Letonya'da Konaklama ve Yaşam Maliyetleri

Letonya’da her üniversitenin öğrenci yurdu bulunmaz. Uluslararası öğrenciler genelde aylığı 215- 400 Euro olan daireler ya da aylığı 150-200 Euro arasında olan odalar kiralarlar. Aylık beslenme gideri ortalama 300-400 Euro (dışarda bir öğün yemek ortalama 5-9 Euro). Öğrenciler için aylık ulaşım bileti 16 Euro’dur.

Letonya'da Üniversite Eğitimi Danışmanlık Politikamız

Letonya'da üniversite okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Kabul şartlarını sağlayan öğrencilere Letonya öncesi sağlanan akademik danışmanlık ve Letonya'ya varışta sunulan yereldeki rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,250-3,000 EUR.

2. Hazırlık Eğitimi Alacaklar

A. Premed eğitimini Smartversity Premed Pathway programında ya da İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity UNIPREP Pathway alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. Premed ya da hazırlık eğitimini Letonya'da alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,000 EUR.

 

Letonya Eğitim Danışmanlığı

Letonya'da üniversite okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page