top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Katowice Silesia Tıp Üniversitesi (Medical University of Silesia)

Silezya (Silesia) Tıp Üniversitesi altmış yılı aşkın bir geleneğe sahiptir. Üniversite 1948 yılında Rokitnica Bytomska'da Tıp Akademisi olarak kurulmuştur. İlk beş yıl boyunca Üniversite tek bir tıp fakültesi ve diş hekimliği bölümünden oluşuyordu, ancak birçok klinik ve teorik ünitenin açılması sayesinde eksiksiz bir eğitim süreci sağlanabildi. 50'lerin ikinci yarısında Üniversitenin Katowice'deki Kampüsünü kurma kararı alındı.

1971 yılında bu plan başarıyla uygulandı. Silezya Tıp Üniversitesinin Genel Merkezi Katowice'ye taşındı. Bu süre içinde Üniversite Polonya'daki en büyük tıp okulu haline geldi. Üç yeni okul, yani Tıbbi Analitik Birimi ile Eczacılık Fakültesi, ikinci Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu (ikinci Tıp Fakültesine dahil edilmiştir) açılmıştır. Eğitim profilinin daha da genişletilmesi 2000 yılından sonra gerçekleşti.

Üniversite faaliyetlerini geliştirmiş ve büyük bir Yükseköğretim Kurumu haline gelmiştir. Şimdi beş okulda, çeşitli topluluklarda ve ulusal sağlık sisteminde çalışmak için uzmanların hazırlanmasına odaklanan 16 çalışma alanında eğitim süreci sağlanmaktadır. Silezya Tıp Üniversitesi 9000'den fazla öğrenciye, doktora ve lisansüstü öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversite ayrıca dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için İngilizce Tıp Eğitimi vermektedir.

Programlar ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Silesia Tıp Üniversitesi İngilizce dilinde uluslararası öğrencilere yönelik tıp ve diş hekimliği eğitimleri sunar. Tıp eğitimi 6 yıl sürer iken diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürer.

  • Tıp: 10,500 Euro

  • Diş Hekimliği: 12,000 Euro

Konaklama Çözümleri

Öğrenciler için Katowice-Ligota'daki eğitim binalarına yürüme mesafesinde, kampüste bulunan yurtta konaklama imkanı sunuluyor. 26 Medykow Caddesi (7 katlı bina) ve 24 Medykow Caddesi (8 katlı bina) adresinde bulunan yurt binaları aşağıdaki barınma koşullarını sunmaktadır:

  • tek kişilik oda fiyatı aylık 190 Euro (normal standart banyolar)

  • tek kişilik oda fiyatı aylık 155 Euro (düşük standart banyolar)

Tüm odalarda internet erişimi mevcuttur.


bottom of page