top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Iasi Yaşam Bilimleri Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi

Iaşi Yaşam Bilimleri Üniversitesi, devlet tarafından finanse edilen, üstün tarımsal ve veterinerlik eğitimi veren uzmanlaşmış bir kurumdur. 1961 yılında Yaş'ta Veteriner Fakültesi kuruldu. 1974 yılında Hayvancılık Fakültesi ile birleşerek Hayvancılık ve Veterinerlik Fakültesi'nin Veterinerlik Bölümü oldu.

1986'da yeniden yapılanma sonrasında fakülte Ziraat Fakültesi'ne geçerek Veterinerlik Bölümü oldu. Fakülte, 1990 yılından itibaren Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesi bünyesinde modern veterinerlik eğitimi esaslarına göre teşkilatlanmış olan Veteriner Fakültesi olarak kendi adını ve statüsünü kazanmıştır. Iasi'deki (Romanya) Veterinerlik Üniversitesi, amfiler, konferans salonları, PC süitleri ve görsel-işitsel ve 3D tesislerle donatılmış çalışma odaları gibi en gelişmiş altyapıya sahiptir. 2005/36/AB Direktifi ile tamamen uyumlu olan kurs içeriği 360 AKTS'den oluşur ve pratik becerilerin yanı sıra bilgiyi de geliştirmek için tasarlanmıştır. Veterinerlik öğretim yöntemleri, Avrupa Yüksek Öğretim Alanının gereksinimlerine uyarlanmıştır.

"Veteriner Doktor" mezuniyet diploması tüm AB üye ülkelerinde oybirliği ile tanınmaktadır. Iasi Veterinerlik Üniversitesi, hayvan bakımı, eğitimi ve araştırma konularında entelektüel başarıyı vurgular. Romanya'da veterinerlik okumak için Iasi Veterinerlik Üniversitesini seçen öğrenciler, tüm temel bilim ve klinik bölümlerinde yüksek düzeyde eğitim ve araştırmanın yapıldığı kaliteli veterinerlik eğitimi alırlar. Bu, Romanya'da veterinerlik eğitiminde yenilik ve ilerleme sağlayan entelektüel ortamın zenginleştirilmesine aktif olarak katkıda bulunur.

Iasi Veterinerlik Üniversitesine başvuru yapabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Türkiye’de yapılan üniversite sınavında yerleşmiş olma şartı aranmaz. Adayın lise biyoloji ve kimya ders notları başvuruda önem arz eder. Iasi Veterinerlik Üniversitesine kabul edilebilmek için kabul komitesi aday ile online bir görüşme yapar. Bu görüşme sonrasında verilen karara istinaden öğrenci ya kabul edilir ya da reddedilir.

Iasi Veterinerlik Üniversitesi YÖK Denkliği

Romanya veterinerlik üniversiteleri YÖK tanınan ve denklik verilen üniversiteler arasındadır. Romanya veterinerlik mezunları mezun olunan üniversitenin dünya genelindeki statüsüne istinaden doğrudan veya STS ile denklik alabilirler. YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities, University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankingsdir.

Avrupa Birliği Denkliği

Romanya veterinerlik fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde veteriner doktorluk lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Iasi Veterinerlik Üniversitesi Eğitim Ücreti

Iasi Veterinerlik Fakültesi yıllık eğitim ücreti 4,500 Euro. Programın eğitim dili İngilizcedir. Romanya’da veterinerlik okumak için Iasi’yi seçenler konaklama dahil ayda 500-750 Euro harcarlar. Başvuru ücreti 50 EUR.

Romanya'da Veterinerlik Eğitimi Danışmanlığı

Romanya'da veterinerlik okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da veterinerlik okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. Hazırlık (Premed) Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity PREMED Pathway programında tamamlayarak Romanya'da veterinerlik eğitimine birinci sınıftan başlayacaklara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR. 

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page