top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi

1879 yılında kurulan Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi-Iasi Tıp ve Eczacılık Üniversitesi, Romanya'nın en önemli şehirlerinden biri olan Iasi'de bulunmaktadır. Iasi, ülkenin tarihi ve kültürel başkenti olarak kabul edilir. Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi Romanya Eğitim Bakanlığı tarafından ileri araştırma ve eğitim üniversitesi olarak sınıflandırılmıştır.

Üniversite tıp, eczacılık, diş hekimliği, fizyoterapi ve biyomedikal mühendisliği programlarında İngilizce eğitim vermektedir. Her yıl dünya çapında 40 ülkeden 600'den fazla öğrenci Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi'ne katılmakta ve bu da uluslararası öğrenciler için farklı bir öğrenme deneyimi yaratmaktadır. Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi Romanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Romanya Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi YÖK Denkliği

Yurtdışında tıp eğitimi alan ve YÖK denkliği talebi olan adaylara yönelik YÖK tarafından yapılan en son güncel açıklamaya göre; mezun olunan üniversite YÖK tarafından tanınan derecelendirme kuruluşlarınca ilk binde veya YÖK ya da Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından tanınan, tescil yetkisi verilmiş kurumlarca akredite edilmişse bu üniversite mezunları herhangi bir STS veya klinik sınava tabi olmadan direk denklik alırlar. Bu bağlamda, Grigore T. Popa Üniversitesi (Iasi Tıp ve Eczacılık Üniversitesi) Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından tescil yetkisi verilen IAAR (Independent Agency for Accreditation and Rating Committee) akreditasyonuna sahip olduğundan, mezunları direk YÖK denkliği alırlar.

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

  • Tıp: 8,000 €

  • Diş Hekimliği: 8,000 €

  • Eczacılık: 7,500 €

  • Fizyoterapi: 3,500 €

  • Biyomühemdislik,Msc: 2,500 €

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi Kabul Şartları

Grigore T. Popa Tıp Üniversitesine başvuru yapmak için adayın lise biyoloji ve kimya derslerinin iyi olması beklenir. Kabul almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarını kazanma şartı aranmaz. Aday öğrencilerin en geç 27 Temmuz 2024 tarihine kadar başvurularını yapmış olmaları gerekir. Grigore T. Popa Tıp ve Eczacılık Üniversitesi kabul şartları arasında giriş sınavı uygulaması yoktur. Üniversite adayın lise ders notlarına istinaden, İngilizce seviyesine ve mülakata istinaden kabul verir.

Romanya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Romanya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da okumak okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. Hazırlık (Premed) Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity PREMED Pathway programında tamamlayarak Romanya'da tıp eğitimine birinci sınıftan başlayacaklara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR. 

İasi & İasi’de Öğrenci Hayatı

Moldova'nın tarihi bölgesinde yer alan Iasi, geleneksel olarak Romanya'nın sosyal, kültürel, akademik ve sanatsal yaşamının önde gelen merkezlerinden biri olmuştur. Şehir, 1564'ten 1859'a kadar Moldavya Prensliği'nin başkentiydi, daha sonra 1859'dan 1862'ye kadar Birleşik Prensliklerin ve 1916'dan 1918'e kadar Romanya'nın başkentiydi. “Romanya'nın Kültür Başkenti” olarak bilinen Iasi Romanya'da tarihi bir semboldür. Halen “Moldova Başkenti” olarak anılan Iasi, Romanya'nın Moldova bölgesinin ana ekonomik ve iş merkezidir.

En eski Romanya üniversitesine ve ilk mühendislik okuluna ev sahipliği yapan Iași, ülkenin en önemli eğitim ve araştırma merkezlerinden biridir ve 5 devlet üniversitesinde 60.000'den fazla öğrenciyi ağırlamaktadır. Sosyal ve kültürel yaşam Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu (Romanya'nın en eski), Moldova Devlet Filarmoni, Opera Binası, Iași Athenaeum, ünlü Botanik Bahçesi (Romanya'nın en eski ve en büyük), Merkez Üniversite Kütüphanesi ( Romanya'nın en eskisi), yüksek kaliteli kültür merkezleri ve festivaller, bir dizi müze, anıt evler, dini ve tarihi anıtlar. Şehir yedi vadiye yayılmıştır ve halk tarafından “yedi tepenin şehri” olarak adlandırılmıştır.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.


bottom of page