top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Targu Mureş "George Emil Palade" Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

1945 yılında kurulan George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi-UMPHST, Romanya'da geleneksel tıp okullarından biri olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin 91 uluslararası anlaşması ve 49 Erasmus partner üniversitesi mevcuttur. Mezunlar tıp doktorluğu, diş hekimliği unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Targu Mureş Tıp Üniversitesi Akreditasyonları

George Emil Palade Tıp Üniversitesi Romanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Romanya Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. George Emil Palade Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan George Emil Palade Tıp Üniversitesi Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Targu Mureş Tıp Üniversitesi YÖK Denkliği

George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Dünya Sıralaması

Romanya'da uygun maliyete tıp, diş hekimliği veya eczacılık eğitimi okumak isteyen adaylar George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesini seçebilirler. George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2022 Times Higher Education (THE) Konuya Göre Dünya Üniversite Sıralamasında Klinik ve Sağlık alanında 601+ sırada yer almaktadır.

Targu Mureş Tıp Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Targu Mureş Tıp Üniversitesi olarak da bilinen George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimini İngilizce dilinde sunan akredite ve uluslararası geçerli bir Romen üniversitesidir. Başvuru ücreti 200 EUR.

 • Tıp Doktorluğu: 8,000 €

 • Diş Hekimliği: 8,000 €

 • Eczacılık: 7,500 €

Başvuru Evrakları ve Giriş Şartları

Lise diploması, lise transkripti, sağlık belgesi, CV, pasaport fotokopisi, 4 adet biyometrik fotoğraf, lise müdürü veya öğretmeninden tavsiye mektubu, İngilizce B2 seviyeyi gösteren uluslararası geçerli dil sertifikası (TOEFL, IELTS, Cambriedge vb.). Aynı zamanda,

 • Tıp fakültesine başvurma kararınızı ne/kim etkiledi?

 • İyi bir öğrenci/doktor/diş hekimi olmak için ne yapacaksınız?

 • Tıp eğitiminizle ilgili ne gibi planlarınız var?

 • En çok hangi ders dışı etkinliğinizden gurur duyuyorsunuz ve neden?

 • En sevdiğiniz kitap hangisi ve sizi nasıl etkiledi?

 • Hayatınızda, başvurunuzu farklı bir açıdan değerlendirmemizi sağlayacak olağandışı durumlar var mı?

 • Bir doktor olduğunuzda nasıl bir etki yaratmayı düşünüyorsunuz?

sorularından iki tanesini cevaplayan bir kompozisyon yazmanız gerekir. George Palade Tıp Üniversitesine kabul edilebilmek için lise biyoloji ve kimya derslerinin iyi olması; sözlü mülakatın başarıyla verilmesi gerekir. George Emil Palade Tıp Üniversitesinde eğitim almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarını kazanma şartı aranmaz.

Romanya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Romanya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da okumak okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. Hazırlık (Premed) Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity PREMED Pathway programında tamamlayarak Romanya'da tıp eğitimine birinci sınıftan başlayacaklara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

Yaşam Giderleri

Romanya'nın öğrenci şehirlerinden olan Târgu Mureș 212,000 nüfusa sahiptir. Târgu Mureș'de eğitim alan uluslararası bir öğrencinin aylık masrafı (konaklama türüne bağlı olmakla beraber) konaklama+yeme, içme 450-600 EUR arasında değişir.

Târgu Mureș & Öğrenci Hayatı

Târgu Mureș, eğitim faaliyetinin kalitesi, istisnai imkanlar ve eğitimin olmasından dolayı yurtdışından öğrencileri çeken Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi aracılığıyla Avrupa düzeyinde ünlü büyük bir akademik merkezdir. Rumence hariç diğer dillerde de mevcuttur: İngilizce ve Macarca. Araştırma programları hem üniversitelerde hem de hastane tesislerinde, yurtdışından ortak kurumlarla sürdürülen çok sayıda araştırma projesi ile yürütülmektedir. Bölgede simbiyozda yaşayan çeşitli kültürlerin yarattığı çok kültürlü karakter göz önüne alındığında, Târgu Mureș hoş bir şehirdir. Şehir resmi olarak iki dilli ve hem Rumence hem de Macar dilleri resmi olarak tanınıyor ve kamuya açık tabela, eğitim, adalet ve kamu yönetimine erişimde kullanılıyor. Resmi diller boyunca, Almanca yaygın olarak kullanılmaktadır.

Targu Mures'te öğrenci hayatı, sosyal etkinliklerle doludur. "Medifun" Öğrenci Festivali, öğrenci topluluğunda iyi bilinen bir neşe ve kutlama fırsatını temsil eder. Üniversitenin spor üssünde her yıl düzenlenen spor yarışmaları, tıp öğrencilerinin farklı alanlardaki (tenis, futbol, ​​hentbol vb.) Tirgu Mures, Romanya ve Macar kültürünün karışık olduğu eski bir geleneksel akademik şehirdir. Başlıca ilgi çekici yerleri şunlardır: Şehrin harika bir panoramasını sunan ve ünlü bir Hayvanat Bahçesi içeren Corneşti Yaylası. Burası aynı zamanda yürüyüşe çıkmak veya koşu şeritlerinde gece geç saatte koşmak için harika bir yerdir. Bir dere üzerinde bulunan Hafta Sonu Dinlenme Kompleksi, Mureş Nehri, büyük açık ve kapalı yüzme havuzları ve bu kompleksin içinde bulunan geleneksel restoranlar, burayı Güneydoğu Avrupa'da benzersiz kılıyor. Şehir mimarisi Batı Avrupa'da olduğunuzu hissettiriyor ve Tîrgu Mureş'te yaşayan sakin ve güzel insanlar size kendinizi güvende ve evinizde hissettireceklerdir. Manzara çok çekici, şehir ormanlarla çevrilidir. Târgu Mureș kentsel alanı, turistlerin ortaçağ, Rönesans, Barok ve özellikle "Art Nouveau" döneminden kalma anıtları ziyaret edebileceği çeşitli bir mimari mirasın sahibidir. Târgu Mures, şehrin kalbinde yer alan Kültür Sarayı konser salonuna ev sahipliği yapmaktadır. Haftalık klasik konserler burada Devlet Filarmoni Orkestrası tarafından yapılır. Şehir merkezinin diğer tarafında Rumence ve Macarca olmak üzere iki dilde hizmet veren Târgu Mureș Ulusal Tiyatrosu bulunmaktadır. Şehir merkezinden çok uzakta olmayan iki alışveriş merkezi ve çok çeşitli restoranlar, barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır.

Targu Mures Coğrafi Lokasyonu

Romanya'nın kuzey iç kesimlerinde yer alan Targu Mures, Romanya'nın başkenti Bükreş'e 355 km mesafededir. İstanbul ile Targu Mures arası ise 991 km'dir.

bottom of page