top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Debrecen'de Üniversite Okumak

“Tarihine sahip çıkan ve tarihini koruyan kent, Debrecen.”

SOPHIA ACADEMY

Macaristan’ın önemli kentlerinden biri olan Debrecen, geleneklerini ve tarihî mirasını çok iyi korurken bir yandan da yeniliklere açık bir şehir olarak ün yapmıştır. Bir kültür, sanat, bilim ve din merkezi olarak da öne çıkan Debrecen, Macaristan’ın ikinci büyük şehridir ve Büyük Macaristan Ovası olarak bilinen Kuzey Alföd bölgesinde yer alır.

200,000'nden fazla insanın yaşadığı kent Macaristan’ın doğusundaki en büyük eğitim, kültür, bilim ve ekonomi merkezi olmanın yanında, Protestanlar için dini önemi yadsınamayacak kadar da önemlidir. Şehre “Kalvinistlerin Roma’sı” denmesinin sebebi Avrupa’da Protestanların reform hareketi başladığında Macar reformcuların Debrecen’de yoğunlaşmasıdır.

Debrecen Reform Kilisesi

Kalvinistlerin Roma’sında görülmesi gereken anıt yapıların başında Büyük Reform Kilisesi gelmektedir. Ülkenin klasik ve en değerli binalarından olan Kilise 1805-1822 yılları arasında inşa edilmiştir. Macarların “Nagytemplom” yani kilisenin iç kısmı bütünüyle beyazdır ve bunun neticesi olarak da müthiş bir aydınlık hava yaratır. Kilisenin Macar tarihinde önemli bir yer tutmasının diğer bir sebebi de 1849 yılında, Lajos Kossuth Macar Bağımsızlık Bildirgesini bu tarihî kilisede ilan etmiş olmasıdır.

Debrecen’de Kütahya’dan İzler

Ne alaka diye düşünebilirsiniz:) Fakat Avusturya’ya karşı yürütülen bağımsızlık savaşına önderlik eden ünlü siyaset adamı Kossuth’un ki Debrecen tarihinde derin ve unutulmaz izler bırakmıştır, iki yıl Kütahya’da yaşamıştır. Reform Kilisesine de ev sahipliği yapan Debrecen meydanı Kossuthun adını taşır. Hareketli Kossuth Meydanına nazaran şehin diğer meydanı olan Hal Köz ise gündüzleri oldukça sakin iken geceleri biraz daha hareketlenir.

Yaya olarak gezebileceğiniz Batthyany Caddesi’ndeki Szent Anna katolik kilisesi, yerel dilde “Nagyerdö” diye söylenen Şehir Parkı, “Aquaticum Kaplıcası” ve “Deri Müzesi” de Debrecen ziyaretlerinde görülmesi gereken yerlerdendir. Macaristan’ın ilk buharlı tramvayı, 1884 yılında Debrecen’de hizmete girmiş. Ülkenin ilk stadı da burada yapılmış. Bugün de, ülkenin ikinci büyük havaalanı Debrecen’de. Osmanlılar, Debrecen’e “Debreçin” diyorlarmış. Ama bu isim sonradan unutulmuş. Bugün artık, Debrecen her yerde “Debrecen”.

Hortobagy Millî Parkı

Macaristan’ın ilk Millî Parkı olan Hortobagy Macaristan'ın ilk milli parkıdır ve Debrecene yarım saatlik bir mesafededir. Debrecen'in tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfederken Hortobagy’ye de uğramayı unutmayın. “Çoban Müzesi”, “Vahşi Hayvan Parkı” ya da “Kuş Kliniği” gibi çeşitli tesislerin de bulunduğu Millî Park’ta yetişen “Gri sığır”, helezonî boynuzları olan “Racka koyunu” ve “Mangalica domuzu” gibi yöreye has hayvanların etlerinden yapılan yemekler ise birer gastronomi harikası.

Avrupa’nın kaliteli üniversitelerinden Debrecen Üniversitesi

Budapeşte’ye 220 km uzaklıkta olan bu önemli kültür ve eğitim kentinin büyük bir üniversitesi vardır. Yaklaşık 30,000 öğrenci nüfusuyla Debrecen Macaristan’ın en kalabalık öğrenci topluluğuna sahip şehirlerinden biridir. Debrecen Üniversite’nin ana binası Macaristan’ın en güzel yapılarından olarak kabul edilir. Üniversitenin kuruluş yılı 1912 diye bilinse de Debrecen Üniversitesi aslında 1538’de kurulan Reform Kolejinin resmi mirasçısıdır.

2007 yılında Debrecen Üniversitesi, en saygın Macar yüksek öğretim kurumlarına verilen Yüksek Öğrenimde Yeterlilik Ödülünün en yüksek derecesini alan ilk kurum oldu. Üniversite, programlarını Bologna Sürecinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesine göre yürütür. Bu nedenle, Debrecen Üniversitesi'nde alınan diplomalar genellikle Avrupa Birliği ülkelerinde kabul edilmektedir. Ayrıca Debrecen Üniversitesi bölümleri, Avrupa Akreditasyon Kurulu'nun bir parçası olan Macar Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir. Tıbbi programlar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), New York Eyalet Eğitim Departmanı (NYCED), Kaliforniya Tıp Kurulu(MBC), Hindistan Tıp Konseyleri, İsrail, İrlanda, İran, Norveç ve Birleşik Devletler tarafından akredite edilmiştir.

70'den fazla programın %100 İngilizce dilinde sunulduğu Debrecen Üniversitesi'nde 6,300 den fazla yabancı öğrenci eğitim alır. YÖK denkliği de bulunan Debrecen Üniversitesi Türk öğrenciler tarafından son yıllarda tercih edilen Macar okullarının başında gelir.

Macaristan’da eğitim almak ve Macaristan'da üniversite okumak isteyen adaylar BAIE ile yola çıkabilirler. Çünkü BAIE sadece İstanbul’da değil Budapeşte-Macaristan’da da yerleşik ofisi olan ve yerinde destek hizmetleri sunan uluslararası bir kurumdur.

Ve Macaristan, yedi komşusu ve 1100 yılı aşkın tarihi ile Avrupa uluslarının en uzun tarihlerinden birine sahiptir. Avrupa Birliği üyesi olan ve Doğu ile Batı'nın kesiştiği noktada yer alan Macaristan tüm Avrupa'yı keşfetmek için ideal bir üstür.

 

Macaristan'da Destek Servisleri

Hedefindeki üniversitenin giriş şartlarını sağlayarak kabul alan danışanımız, Macaristan'a varış sonrası dilediği takdirde aşağıdaki hizmetlerin birinden istifade edebilir:

  • Kısmi Danışmanlık Hizmeti: 1,500 EUR

  • Bütünsel Danışmanlık Hizmeti: 2,000 EUR

Sophia Academy, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri sunan; Türkiye ve Macaristan ofisleri ile akredite bir Avrupa Birliği kuruluşudur.

"Avrupa'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini yaşayın."

SOPHIA ACADEMY

bottom of page