top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Cluj-Napoca Iuliu Hațieganu Tıp ve Eczacılık Üniversitesi

1775 yılında kurulan Cluj-Napoca Iuliu Hațieganu Tıp Üniversitesi Romanya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilmektedir. 1997 yılında İngilizce eğitim vermeye başlayan üniversitede 50'den fazla ülkeden uluslararası öğrenci eğitim görmektedir.

Transylvania'nın tarihi kalesinin yakınındaki güzel kampüs, Cluj-Napoca Tıp Üniversitesi'nde eğitim görmeyi Romanya'da tıp okumak için gerçekten harika bir deneyim haline getiriyor. Cluj'daki Iuliu Hațieganu Tıp Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar, 1919 yılında Cluj Üniversitesi'nin bir parçası olarak Cluj'da kurulan Tıp ve Eczacılık Fakültesi'nin devamıdır. Burada bulunan üniversiteler Cluj Napoca'yı Romanya'daki öğrenci nüfusunun en büyük yüzdesine sahip şehir yapıyor.

Romanya'da 1989'da meydana gelen dramatik politik, ekonomik ve sosyal değişikliklerden sonra, Cluj Napoca Iuliu Hatieganu Tıp Üniversitesi, imajında ve organizasyonunda önemli değişiklikler geçirdi. Cluj Tıp Üniversitesi öğrencileri, en modern koşullar altında çalışma ve iyi donanımlı konferans salonlarında düzenlenen derslere katılma şansına sahiptir. Cluj Napoca Iuliu Hațieganu Tıp Üniversitesi Romanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Romanya Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Bologna AKTS Kılavuzu fakülte bünyesinde anlaşılmakta ve uygulanmaktadır, Avrupa aktarılabilir krediler sistemi (AKTS) ve diploma eki (mavi diploma) başarılı bir şekilde tanıtılmaktadır ve tıp diplomaları Avrupa düzeyinde ve dünyada kabul edilmektedir. Cluj-Napoca Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular.

Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Iuliu Hațieganu Tıp Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Cluj Napoca Iuliu Hatieganu Tıp Üniversitesi Kabul Şartları

Cluj Napoca Iuliu Hatieganu Tıp Üniversitesi uluslararası öğrenci kabulünde herhangi bir giriş sınavı uygulamaz. Adaydan başvuru esnasında en az B2 seviyesinde İngilizce dil seviyesine ve Medikal İngilizceye sahip olması beklenir. Cluj Napoca Iuliu Hatieganu Tıp Üniversitesinde eğitim planlayan adayın lise diploma notu, lise biyoloji ve kimya notları, kişisel başarıları ve ders dışı aktiviteleri dekanlık tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda aday ya kabul alır ya da eksiklerini gidermesi için uluslararası geçerli bir tıp hazırlık programına kayıt olması tavsiye edilir. Cluj Napoca Tıp Üniversitesi başvuruları 05 Mayıs tarihinde başlar ve 05 Ağustos tarihinde son bulur.

Cluj-Napoca Tıp Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Cluj-Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi Avrupa Birliğinde ekonomik tıp eğitimi sunan üniversitelerden biridir.

Tıp: 8,000 € - 6 yıl

Diş Hekimliği: 8,000 € - 6 yıl

Eczacılık: 8,000 € - 5 yıl

*Başvuru ücreti 250 EUR. Son başvuru tarihi 08 Ağustos.

Cluj Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi Dünya Sıralaması

Cluj-Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralamasında 801-1000 bandındadır.

Cluj Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi YÖK Denkliği

Mevcut YÖK yurtdışı diplomaları denklik yönetmeliğine göre Cluj-Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi mezunları herhangi bir STS tabi olmadan doğrudan YÖK denkliği alırlar.

Öğrenci Hayatı

Cluj olarak bilinen Cluj-Napoca, ulusal başkent Bükreş'ten sonra Romanya'nın en kalabalık ikinci şehri. Şehrin yerinde Napoca adında bir Roma öncesi yerleşim vardı.

Bölgenin MS 106 Roma fethinden sonra, yer Belediye Aelium Hadrianum Napoca olarak biliniyordu. Someșul Mic Nehri vadisinde bulunan şehir, tarihi Transilvanya eyaletinin resmi olmayan başkenti olarak kabul edilir. 1790'dan 1848'e ve 1861'den 1867'ye kadar, Transilvanya'nın Büyük Prensliği'nin resmi başkentiydi. Bugün, şehir Romanya'nın en önemli akademik, kültürel, endüstriyel ve iş merkezlerinden biridir. Diğer kurumların yanı sıra, ünlü botanik bahçesi ile ülkenin en büyük üniversitesi Babeș-Bolyai Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki en canlı ekonomilerden biri ve yaklaşık 330.000 nüfusu ile Cluj, bugün canlı bir kültür ve eğitim şehridir.

Burada bulunan altı devlet ve birkaç özel üniversite de Cluj-Napoca'yı Romanya'daki öğrenci nüfusunun en fazla olduğu şehir yapıyor. 2015 yılı itibariyle Cluj-Napoca, Avrupa Gençlik Başkentidir. 18. ve 19. yüzyıl binaları ile görkemli olan ve birçok mağaza ve restorana ev sahipliği yapan ana meydan, Romanya'daki gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan 15. yüzyıl St. Michael Kilisesi'nin hakimiyetindedir. Meydanda ayrıca Sanat Müzesi'nin silahlarını ve Romen sanat koleksiyonlarını barındıran 18. yüzyıldan kalma barok Banffy Sarayı da iddia ediliyor. Cluj-Napoca, dünyanın her yerinden ve Avrupa'daki hemen hemen her ülkeden Carol Davila Tıp ve Eczacılık Üniversitesi'nde İngilizce öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri cezbetmektedir. Uluslararası öğrenciler Avrupa diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir.

Romanya'da Tıp Eğitimi Bilgi Danışmanlığı

Romanya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da tıp okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. Hazırlık (Premed) Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity PREMED Pathway programında tamamlayarak Romanya'da tıp eğitimine birinci sınıftan başlayacaklara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

Cluj-Napoca (Kaloşvar) Coğrafi Lokasyonu

Romanya'nın kuzeybatısında bulunan Cluj-Napoca, Romanya'nın başkenti Bükreş'e 456 km mesafededir. İstanbul ile Cluj-Napoca arası ise 1,065 km'dir. Romanyalıların Transilvanya, Macarların Erdély, Almanların Siebenbürgen olarak adlandırdığı tarihi bölgenin başkenti olan Cluj-Napoca 16-17 yüzyılda Osmanlı Devleti hakimiyeti altındaydı. Cluj-Napoca 5 Romen üniversitesine ev sahipliği yapar ve bu durum da onu tam bir öğrenci şehri konumuna getirir. Cluj-Napoca yer alan üniversiteler: Sanat ve Tasarım Üniversitesi, Babes-Bolyai Üniversitesi, Cluj-Napoca Tıp ve Eczacılık Üniversitesi, Veterinerlik ve Zirai Bilimler Üniversitesi, Gheorghe Dima Music Academy‎.

Yaşam Giderleri

Romanya'nın ikinci popüler şehri olarak bilinen Cluj-Napoca (Kaloşvar) 310,000 nüfusa sahiptir. Cluj-Napocada eğitim alan uluslararası bir öğrencinin aylık masrafı (konaklama türüne bağlı olmakla beraber-yurt veya kiralık daire) konaklama+yeme, içme 450-600 EUR arasında değişir.

bottom of page