top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Bulgaristan’da Tıp Okumak

Bulgaristan'da tıp okumak için güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da tıp okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Çekya, Polonya, Romanya, Letonya veya Macaristan gibi tıp eğitiminde tercih edilen ülkelerin tıp üniversiteleri ile Bulgaristan tıp üniversitelerinin işleyişi ve eğitim müfredatları aynıdır. Bu bağlamda, Avrupa’da tıp üniversitesi seçerken müfredattan ziyade eğitim ücretleri belirleyici rol oynamaktadır. Haliyle, ilk bindeki tıp üniversiteleri ile kaliteden ödün vermeden makul ücretler karşılığında Bulgaristan'da tıp okumak son yıllarda daha da ön plana çıkmaktadır. 2023 Bulgaristan MEB verilerine göre tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarındaki yabancı öğrencilerin payı bakımından Bulgaristan tıp üniversiteleri tüm Avrupa Birliği'nde lider konumdadır. Bulgaristanda tıp okuyanların %58,5'i yabancı öğrencilerdir.

Bulgaristan'da Tıp Okumak İçin Başvuru ve Kabul Şartı Nedir?

Bulgaristan tıp üniversitelerine başvuru yapabilmek ve akabinde de Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayı alabilmek için lise biyoloji ve kimya ders notları ortalamasının % 62,00 üstünde olması gerekmektedir. Bulgaristan’da tıp eğitimi alabilmek ve tıp fakültelerine kabul edilebilmek için fakültelerin yapmış olduğu İngilizce, kimya ve biyoloji içerikli giriş sınavının başarıyla verilmesi gerekmektedir. Bulgaristan tıp giriş sınavlarında sadece yazılı sınav yapılır ve sınav sonrasında sözlü mülakat yoktur.

Eğitim ücretleri ne kadardır?

Avrupa’da İngilizce tıp eğitimi sunan çoğu üniversitelere istinaden daha ekonomik olan Bulgaristan’da tıp ve diş hekimliği eğitimlerinin yıllık ücreti 7,000-9,000 Euro arasındadır. Bulgaristan’da İngilizce eczacılık eğitimi yıllık 6,000 Euro iken Bulgaristan’da İngilizce veterinerlik okumak isteyenler ise yıllık 4,500-5,100 Euro öderler.

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan’da 5 tıp, 2 veterinerlik üniversitesi olmakla beraber her tıp üniversitesinin hazırlık eğitimi yoktur. Bulgaristan’da tıp hazırlık eğitimi veren Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi'nde İngilizce ve tıp hazırlık eğitiminin yıllık ücreti 3,500 Euro. Program müfredatı 600 saat İngilizce + 300 saat biyoloji ve kimya şeklindedir. Varna Tıp Üniversitesi ve Sofya Tıp Üniversitesi hazırlık programlarının yıllık ücreti 4,850 Euro. Bu hazırlık eğitimli tamamlayan her tıp fakültesi adayı Bulgaristan’da tıp üniversitelerinin giriş sınavlarına girme hakkı elde ederler. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski dahil Bulgaristan'da tıp hazırlık eğitimi hangi üniversitede, neden alınmalıdır sorusuna cevap arayanların Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Giriş sınavı içeriği nedir? Örnek sorular görebilir miyim?

Bulgaristan’da tıp okumak isteyen adayların tıp fakültelerinin giriş sınavlarına girmeleri gerekir. Bulgaristan’da tıp giriş sınavları biyoloji, kimya ve İngilizce içeriklidir. Adayın lise kimya ve biyoloji bilgisini ölçen sınav yazılı formattadır ve sınav sonrası diğer Avrupa tıp üniversitelerinde olduğu gibi herhangi bir mülakat yapılmaz. Bulgaristan tıp giriş sınavı örnek soruları için Bulgaristan Tıp Giriş Sınavları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da tıp, diş hekimliği, eczacılık veya hemşirelik eğitimi dahil Bulgaristan’da üniversite eğitimi ve yaşamına dair doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

05368372934 (whatsapp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB

bottom of page