top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağız Keskingöz

Bratislava’da Eğitim ve Yaşam

Tuna Nehri’nin kıyısındaki güzellik Bratislava kendi küçük ama kalbi büyük ülke Slovakya’nın başkentidir. Uluslararası öğrenciler Bratislava üniversitelerinde eğitim alırken Tuna Nehri’nin kıyısında unutulmaz yürüyüşler yapabilir, şehrin “Sad Janka Král’a“ parkında ise keyifli anların tadını çıkarabilirler.

Kahvaltınızı Viyana’da yapıp akşam yemeğini Bratislava merkezde yemeye ne dersiniz?

Slovakya’nın Shenghen ülkesi ve Avusturya’ya komşu olmasının en büyük avantajlarından biri de bu olsa gerek. Viyana Bratislava arası yarım saatlik bir yoldur (56 km). Bu arada Almanların Pressburg, Macarların Pozsony dediği bu temiz şehirde kendinizi bir anda Münih’te de zannedebilirsiniz. Tam bir öğrenci şehri olan Bratislava’da öğrencilere çoğu yerde indirim uygulanır. Uluslararası bir öğrencinin aylık gideri konaklama dahil 300-400 € arasındadır.

Keltlerin ve Romalıların da yaşadığı bu tarihi şehirde ilk üniversite Istropolitana Academy, adıyla 1465de kuruldu. Bratislava 1526 ile 1784 arasında Macar İmparatorluğunun başkenti olarak kaldı. Habsburg kralları şehrin gotik Katedrali Aziz Martin'de taç giyerlerdi. Tarihi olduğu kadar Avrupa’nın kalbinde modern bir kültür merkezi olmaya devam eden Bratislava’da uluslararası geçerliliği olan Slovakya üniversitelerinde kaliteli eğitim olanakları son yıllarda uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Kendi küçük ama kalbi büyük olan Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya ilk defa gelenler ve daha önce Almanya Münih’te bulunanlar bu temiz ve şirin şehri Münih’e benzetebilirler. Viyana’yı sevenler veya görmek isteyenler ise 56 km’lik (yarım saatlik) bir yolculuk sonrasında Viyana’da kahvesini içebilirler. Yani, Viyana - Bratislava arasında mekik dokuyarak yaşayabilirsiniz!

Avrupa’nın gizli kalbinde hayat

Slovakya tarihinde ve kültüründe Bizans ve Latin etkileri görülür. Fakat en büyük kültürel etkiyi Macar ve Çek halklarından almışlardır. Slovak kültüründe Macarca, Çekçe ve Almanca konuşulur. Slovakya’nın tarihinde Almanca, Habsburg monarşisinin etkisinde aristokrasi ve orta sınıf sınıflarında yaygın olarak kullanılmıştır. Bugünlerde Slovak dili resmi olarak devletin her kademesinde kullanılır. Slovakya’nın birçok bölgesel folklor ve gelenekleri varlığını bugüne kadar korumuştur. Müzik Slovak kültür yaşamında önemli bir yer tutar ve güçlü bir halk geleneği şeklinde gelişmiştir; bu, 19. yüzyılın ilk yarısında, Frico Kafenda gibi bestecilerin etkisinde ayrı bir ulusal müzik geleneğinin ortaya çıkmasına da vesile olmuştur. Modern Slovak müziği, hem klasik hem de halk geleneklerinden, özellikle de Jan Cikker, Gejza Dusík, Eugen Suchoň, Andrej Očenáš ve Alexander Moyzes gibi 20. yüzyıl bestecilerinden oluşmuştur.

Bratislava’da üniversite okurken çok para harcar mıyım?

Avrupa’nın tarih kokan en genç ve dinamik başkentlerinden Bratislava’da üniversite eğitimi alan uluslararası bir öğrenci aylık 300-400 € harcayarak dengeli ve güzel bir öğrencilik hayatı yaşayabilir. Bratislava’da çoğu işletme öğrencilere özel indirimler uygular. Misafirperver Slovak halkı ile iç içe yaşamak, Avrupa’nın gizli kalbi Slovakya’da üniversite eğitimi almak inanın hayatınızda müthiş izler bırakacaktır ve başarılar ile dolu iş kariyerinize sağlam temeller atacaktır. Söylemesi bizden!

Slovakya Üniversitelerinde Eğitim

Kendi küçük kalbi büyük ülke! Kuzeyde Polonya, doğuda Ukrayna, güneyde Macaristan, batıda Çek Cumhuriyeti, güneybatıda Avusturya ile komşu olan Slovakya Avrupa’nın kalbinde yer alan, kendine özgü güzelliği ve tarihi ile herkesi büyüleyen bir ülkedir. Başkenti Bratislava’dır. Slovakya 2004 itibariyle Avrupa Birliği üyesidir ve Shengen bölgesine dahildir. Slovakya’da Slovaklar, Macarlar, Çekler, Almanlar ve Lehler yaşar. Resmi dil Slovakça olsa da bahsi geçen milletlerin dilleri de konuşulur. Slovakya her geçen gün ilerlemeye devam eden dinamik, aynı zamanda tarihi ve geleneklerine bağlı, çok kültürlülüğü benimsemiş modern bir Avrupa ülkesidir. Ve keşfedilmeyi bekleyen bu güzel ülkenin milleti Slovaklar yetenekli ve başarılı bir millettir.

Slovakya Üniversite Eğitimi ve Tanınırlığı

Avrupa kıtasının gizli kalbi olarak da bilinen Slovakya 2004 itibariyle bir Avrupa Birliği ülkesidir ve Schengen bölgesine dahildir. Bologna sürecine tabi bir ülke olarak Slovakya üniversiteleri AKTS sitemini uygular ve Slovak üniversite diplomaları Avrupa’da direk tanınır. Dünyada ilk 1000’nde yer bulan Slovakya üniversiteleri ve yükseköğrenim enstitüleri Slovakya Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akreditedir. Çoğu üniversite devlet üniversitesi statüsündedir.

YÖK Denkliği

Slovakya Milli Eğitim Bakanlığı Akreditasyon Kurumundan akredite olmayan hiçbir program Slovakya üniversitelerinde sunulamaz. Haliyle, ulusal akreditasyona sahip; Bologna Sürecini takip eden; Avrupa Yükseköğrenim Bölgesi üyesi olan Slovakya üniversitelerinin diplomaları tüm Avrupa’da geçerlidir. Aynı zamanda Slovakya üniversiteleri YÖK tanınan üniversiteler arasında olup mezunları her zaman denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Kendi küçük Slovakya’nın büyük kalbinde sana da yer var. Başvur ki yerin boş kalmasın!

Üniversite Ücretleri

Slovakya üniversiteleri çoğu Batı Avrupa üniversitelerine istinaden uygun eğitim ve yaşam maliyetleri sunar. Slovakya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerin yıllık eğitim fiyatları 490 – 3,500 Euro arasındadır. Sadece Slovakya’da tıp eğitimi almak isteyenler yıllık ortalama 10,000 Euro ücret öderler. Slovakya üniversiteleri lisans programlarının eğitim süresi 3-3,5 yıl arasındadır. Yüksek lisans programlarının eğitim süresi ise lisans eğitiminin içeriğine istinaden 1-2 yıl arasında olabilir.

Giriş Sınavları

Slovakya üniversitelerinde eğitim almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavı sonucuna ihtiyaç duyulmaz. Üniversite sınavında barajı geçmiş olmak veya bir programa yerleşmiş olmak her zaman avantajlı olabilir, ama şart değildir. Slovakya üniversiteleri daha çok lise diploması notlarına ve eğitim alınacak dilin yeterliliğine bakarlar. Tabi ki de bazı bölümlerin, mesela tıp gibi, giriş sınavları vardır. Slovakya üniversitelerinde giriş sınavı uygulayan fakültelerin sınav tarihleri genelde Haziran-Eylül ayları arasında yapılır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Slovakya üniversitelerinde eğitim almayı planlayan uluslararası öğrencilerin her sene en geç Ağustos ayı sonuna kadar başvuru yapmış olmaları gerekir. İngilizce eğitimi veya bölüme hazırlık (pathway) ihtiyacı olan öğrenciler bu eğitimlerini Slovak üniversitelerinde alabileceği gibi uluslararası geçerli pathway (İngilizce ve üniversite akademik hazırlık) eğitimleri sunan kurumlardan da alabilirler.

İngilizce Programlar

Yurtdışında İngilizce eğitim almak isteyen adaylar coğrafi konumu, tarihi derinliği ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan Slovakya’daki üniversiteleri seçebilirler. Slovakya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler aşağıdaki gibidir:

Slovakya üniversitelerinde eğitim iyi fikirdir. Tabi ki fikrinizde biz varsak. Siz de aynı kanaatte iseniz bize ulaşabilirsiniz!

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Slovakya'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

sophiaadmissionsteam@gmail.com
05368372934 (whatsaap)

SLOVAKYA ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Slovakya'da İngilizce dilinde üniversite eğitimi almayı planlayan adaylar İngilizce ya da İngilizce + Bölüm hazırlık eğitimlerini aşağıdaki programlardan birinde aldıkları takdirde Sophia Academy'nin akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden istifade edebilirler. Bu hazırlık programlarından birinde öğrenimini tamamlayan adayların Slovakya hedef üniversitelerine başvuru, kabul işlemleri yapılır. Hazırlık eğitimini tamamlayan adayın Slovakya öğrenci vizesi alınarak (öğrenci artık bir AB ülkesinde bulunduğundan ve oturumu mevcut olduğundan vizesi sorunsuz bir şekilde kısa sürede alınır) hedeflediği Slovak üniversitesine seyahati organize edilir; kesin kaydı yapılır; oryantasyon süreci sonrasında oturum işlemleri yapılır.

bottom of page