top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağız Keskingöz

Bengisu, Sofya Kliment Ohridski Tıp Fakültesi'nde ilk 50'de

Smartversity Pre-Med Pathway programında İngilizce ve Tıp Hazırlık eğitimi sonrasında Sofya Kliment Üniversitesi Tıp Fakültesi giriş sınavında ilk 50 öğrenci arasına giren; hedefinde Macaristan'da veya Polonya'da tıp okumak varken coğrafi yakınlığı, makul yaşam koşulları, uygun eğitim ücretleri ve doğrudan YÖK denkliği nedenleri ile Bulgaristan'da tıp eğitimi almaya başlayan öğrencimiz Bengisu ile aday öğrenci ve velileri bilgilendirmek maksadıyla kısaca söyleştik.

Bengisu, seni kısaca tanıyabilir miyiz?

İzmir Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi mezunuyum. Bu sene Sofya Kliment Üniversitesi Tıp Fakültesi giriş sınavında ilk 50 öğrenci arasına girerek Bulgaristan’da tıp eğitimi almaya başladım.

Yurtdışında tıp eğitimini neden Bulgaristan’da almaya karar verdin? Nihayetinde Polonya, Çekya, Macaristan gibi Avrupa ülkeleri de İngilizce tıp eğitimi sunmakta.

Evet, doğru. Bulgaristan'da tıp eğitimi almaya karar verdiğimde Sophia Academy danışmanları Avrupa'da tıp eğitimi alabileceğim toplam 12 ülke ve bu ülkelerin tıp üniversitelerini istisnasız tanıttılar. Bu süreçte hoşuma giden şey, doğru bir hazırlık kurumunda eğitim almanın ve sonrasında bu 12 ülkede rahatça tıp eğitimi alabileceğim gerçeğini görmemi sağlamalarıydı. Fakat biz ailecek Bulgaristan'da tıp eğitimi almamda karar kıldık çünkü Bulgaristan'ın Türkiye'ye coğrafi yakınlığı ve daha önce burada eğitim alan tanıdıklarımın olması kararımızı etkiledi. Macaristan veya Polonya seçmememin nedeni Macaristan'da tıp eğitiminin ve aynı şekilde Polonya'da tıp okumanın Bulgaristan'a göre daha pahalı bir seçenek olmasıydı.

İngilizce ve tıp hazırlık eğitimini nerede aldın?

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi tıp sınavına girmeden önce Smartversity Pre-Med Pathway programında İngilizce ve Bölüm Hazırlık eğitimi aldım. Hazırlık eğitimi neticesinde diğer Bulgar tıp üniversitelerinin giriş sınavlarına da girebilirdim fakat benim tercihim Sofya Kliment Ohridski Tıp Fakültesiydi. Burayı kazanacağıma inanıyordum ve buranın dünyada ilk bin üniversite arasında oluşu nedeniyle YÖK tarafından doğrudan denklik verileceğini biliyor olmak Sofya Kliment’te ısrarcı olmama neden oldu.

Bulgaristan’da veya başka bir Avrupa ülkesinde tıp eğitimi almayı planlayan ve hazırlık eğitimine ihtiyaç duyanlara tavsiyelerin nelerdir?

Bir kere İngilizce seviyeniz iyi olmalıdır (en az B2). Bunun yanında hem fakültelerin ilk sınıflarında rahat edebilmek hem de adaptasyonu sağlayabilmek adına doğru bir üniversitede İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi almalarının iyi olacağı kanaatindeyim. Kaldı ki gidilmek istenilen ülkenin dilini bilmediğiniz için sürekli İngilizce konuşmak zorunda kalınıyor. Bu yüzden İngilizcesine güvenmeyen birinin buna öncelik vermesi gerekir. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimleri mutlaka kaliteli bir kampüs ortamında almalılar. Aksi takdirde başarılı olmaları çok zor.

Yeri gelmişken bir konuyu hem aday öğrenciler hem de veliler için aydınlatmak isterim. Bulgaristan dahil Avrupa tıp üniversiteleri hazırlık eğitiminin nerede alındığı ile ilgilenmezler. Siz, dilerseniz İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinde alabilirsiniz-ki ben öyle yaptım- dilerseniz de gidip Amerika'da da alabilirsiniz. Tıp üniversitelerinin ilgilendiği şey İngilizce dil seviyeniz ve yaptıkları giriş sınavında başarılı olup olamayacağınızdır. Hazırlık eğitiminizi nerede aldığınız değildir!


Sofya Kliment Üniversitesi Tıp Fakültesi bildiğimiz üzere dünyada ilk 600 üniversite arasında. Merak ettiğimiz, giriş sınavı zor muydu? Şu an birinci sınıf öğrencisi olarak eğitim hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Buradaki giriş sınavını iyi İngilizce seviyesi olan ve lisede biyoloji ve kimyası iyi olan herkesin yapabileceğini düşünüyorum. Sınavdaki sorular sadece bilgiye dayalıdır ve mülakat yapılmaz.

Türkiye’de iken tarafınıza sağlanan bilgiler yeterli miydi?

Evet, fakat Türkiye'de iken daha fazla üst dönemlerimle konuşmamın daha iyi olacağı kanaatine vardım. Bu sene birinci sınıfı bitiren ve üniversite ve eğitimi ile alakalı tecrübesi oluşan birisi olarak Sophia Academy'nin tıp adayları ile deneyimlediğim, bildiğim, gözlemlediğim her şeyi paylaşmak isterim mesela.

Başka bir AB ülkesine yatay geçiş şansınız olsa, hangi ülkeyi neden tercih ederdiniz?

Başka bir AB ülkesine geçiş yapar mıyım, geçsem de hangi ülke olurdu inanın şu an bilmiyorum. Fakat gelecek sene Erasmus değişim programı ile bir veya iki dönem Macaristan ya da Çekya'ya gidebilirim. Yunanistan da olabilir gerçi.

Sevgili Bengisu Göktaş, teşekkürler.

Söyleşimizi sonuna kadar okuduğunuza göre bu alttaki başlıklar mutlaka dikkatinizi çekecektir.:) Göz atabilirsiniz!

Study smart. Live wise. Go with Sophia Academy.

bottom of page