top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Avrupa Üniversite Eğitiminde Yükselen Değer

Avrupa’nın gizli kalbinde, kendi küçük ama sundukları büyük ülke, Slovakya’da eğitim

Orta Avrupa ülkesi Slovakya’da üniversite eğitimine ve yaşamaya karar verdiğinizde inanın Slovakların misafirperverliği ve ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri sizi kendilerine hayran bırakacaklardır. Slovakya’da üniversite eğitimi almanın en müthiş taraflarından biri de Avrupa’nın değerli ülkelerini parmaklarınızın ucunda hissedebilmeniz ve tadına varabilmenizdir.

Budapeşte (Macaristan) 'de kahvaltı yapabilir, Bratislava (Slovakya)' da öğle yemeğine dönebilir ve Viyana (Avusturya) 'de akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu üç büyük Avrupa başkenti arasındaki mesafeler bu üç aktiviteyi de aynı gün içinde yapmanıza müsaade eder. Dahası, Slovakya metropolü Bratislava, Tuna nehrinde uzanmaktadır; bu nedenle Slovakya’da üniversite eğitimi alırken komşu başkentlere ve Tuna Nehri boyunca yedi ülkeye tekne gezisine çıkabilirsiniz.

  • Slovakya üniversitelerinde herkese uygun eğitim fırsatı!

Tarihinden aldığı ilhamla ve son yıllarda yaptığı çalışmalar ile yükseköğrenimin kalitesini hayli arttıran Slovakya üniversiteleri akredite ve Avrupa Birliği onaylı programlar sunar. Uluslararasılaşma alanında yapmış olduğu yatırımlar sayesinde onlarca eğitim programı İngilizce dilinde eğitim verir. Slovakya üniversitelerinde İngilizce eğitim programlarının yanında Macarca, Almanca ve Rusça da sunulan programlar mevcuttur.

  • Slovakya’da eğitim sadece üniversite değildir!

Slovakya'da üniversite eğitimi alanlar, bunun yalnızca bir derece elde etmek olmadığını göreceklerdir. Slovak üniversiteleri, özellikle öğrenci kulüpleri ve organizasyonları müfredat dışı birçok etkinlik sunar. Slovakya’da üniversitelerde eğitim alırken spor yapabilir, bir koroda şarkı söyleyebilir, dağlarda yürüyüş yapabilir ve günlük hayatınızı zenginleştirecek daha birçok aktiviteye kayılabilirsiniz. Slovakya kendisini, halkını, kültürünü ve New York Times tarafından dünyada ziyaret edilmesi gereken en iyi 20 yerden biri olarak gösterilen Yüksek Tatra Dağları gibi güzel doğasını sizlere tanıtmak için inanın can atıyor. Yüksek Tatra Dağları'nın yanı sıra Slovakya, kesinlikle görülmeye değer yedi UNESCO dünya mirasına da ev sahipliği yapmaktadır.

  • Geleneklerden Yeniliklere Doğru

Slovakya modern ve dinamik bir ülkedir. Euro'yu kullanarak merkezi ekonomik planlamadan tamamen açık piyasa ekonomisine geçmiştir. Modern teknolojileri sadece otomotiv endüstrisinde değil aynı zamanda görsel-işitsel ev aletlerinin üretiminde de kullanırlar. Yeniliklerin ve yeni hizmetlerin önemli bir faktör olduğu günümüzde Slovakya’da her gün yeni şirketler kurulmakta ve yaşam koşulları iyileşmektedir. Bunları yaparken Slovakyalılar geleneksel değerlerinin iyi korunmasına çok dikkat ederler ve mesela, halk müziği de onlardan biridir. Güvenlik ve huzur açısından, Slovakya dünyada yaşanacak en güvenli ülkeler sıralamasında 25. yere sahiptir. Yani, Slovakya’da eğitime başladığınızda kendinizi anında evinizde hissedeceksiniz.

  • Eğitimden sonra kal, çalış ve yaşa!

Slovakya üniversitelerinden mezun olduktan sonra Slovakya'da araştırma yapmak veya çalışmak ister misiniz? Slovakya, Orta Avrupa'daki en genç ülkelerden biri olmasına rağmen, mükemmel araştırmalar yapmak için artan sayıda fırsat sunmanın yanı sıra, bunu pratik uygulamalara veya iş fikirlerine çevirme olanakları da sunar. Avrupa Birliği'ndeki orta ve yüksek teknoloji ihracatının en yüksek paylarından birine sahip olan Slovakya yabancı yatırımcılar için cazip bir destinasyon olmuştur. Slovakya, aynı zamanda dünyadaki kişi başına 1 numaralı otomobil üreticisidir. Slovakya, IT ve biyoteknoloji alanında bir inovasyon merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Araştırmada (veya başka bir alanda) çalışmayı planlıyorsanız, herhangi bir Slovak üniversitesinden alınan bir diploma, Slovakya'da özel bir çalışma izni olmadan yabancı olarak çalışmanıza izin verir. Bu nedenle, liseyi bitirdiğinizde harika fırsatlar sunan Orta Avrupa'daki küçük, misafirperver ve dinamik bir ülkede eğitim görmek istiyorsanız, üniversite eğitimi alınacak yer olarak Slovakya'yı seçin!

Avrupa’nın gizli kalbindeki üniversitelerde sana da yer var. Yerini garantilemek için bize yazabilirsiniz.

bottom of page