top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Avrupa'da Veterinerlik Eğitimi-Yurtdışında Tercih Edilen 9 Ülke 14 Fakülte

Hayvanlarla mı uğraşçan ya, doktor olsana hem daha çok para var orda diyenlere inat, iyileştirdiğinizde tüm kalbini teşekkür mahiyetinde gözleri ile ellerinize teslim eden can dostlarımıza iyilikler yapmak için veteriner oldunuz! Peki, veterinerlik halk deyimi ile hayvanlarla uğraşmak mıdır yoksa çok daha fazlası mıdır? Veteriner bir bilim kâşifi midir? Nihayetinde Ebola virüsünü bulan bir veteriner. Kan örneklerinde HIV taramasının nasıl yapılması gerektiğini de ortaya koyan bir veterinerdir. Doğal felaketler veya savaşlar sonrasında omuzlarına yük binenlerden biri de veterinerlerdir.

Yurtdışında veterinerlik okuyan öğrenciler sadece evcil can dostlarımız ile ilgilenmezler, doğada var olan virüsler dahil yaban hayvanları ile de ilgilenirler. Çünkü veterinerler uygulamalarında yer üstünde, yer altında ve su altında yaşayan tüm canlılar ile alakalıdır. Hatta askeri operasyonlarda, devletlerin ordularında bile aktiftirler. Sivrisineklerden tutun da pandemi dönemleri dahil toplum sağlığını ilgilendiren her konuda veterinerler ciddi görevler üstlenirler. Veterinerler yediğiniz yemekler ve onların servis edildiği restoranlar dahil toplum sağlığını ilgilendiren tüm gıda politikalarında da aktif kişilerdir. Yaşadığınız şehrin bir fare ordusunun istilasına uğramasını engelleyen de veterinerlerdir; hastalıkların önlenmesini sağlayan da veterinerlerdir. Veterinerlik mezunları hayatın her alanında, devlet kurumlarında, üniversitelerde ve hayatın kendi içinde sürekli aktif olan ve toplum sağlığı için en önemli mesleklerden birini icra ederler.

Veteriner hekim olmanıza olanak sağlayacak; YÖK denkliği ve dünya genelinde geçerliliği olan; uluslararası öğrencilerin en çok rağbet ettiği ve İngilizce eğitim veren yurtdışı veterinerlik üniversitelerini tanıyalım mı? Bu üniversitelerin hepsi Avrupa'da veterinerlik eğitimi standartlarını belirleyen ve ENQA ve EQAR asli üyesi olan Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği (EAEVE) tarafından akredite edilmişlerdir. Son derece canlı ve dinamik; çok çeşitli görevleri yerine getirme ve her türlü evcil veya yabani hayvanla çalışma fırsatı veren veterinerlik mesleği sahibi olmak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aramayan bu Avrupa veterinerlik üniversiteleri veteriner hekim olma hayallerinizi gerçekleştirmeye talip.

Avrupa Veterinerlik Üniversiteleri-Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi

Son yıllarda Avrupa’da veterinerlik eğitiminde tercih edilen ve Sophia Academy olarak çalıştığımız 14 veterinerlik üniversitesini, İngilizce dilinde sunduğu bölümleri sizler için yazdık. Bu üniversiteleri ilk defa aynı yerde görüyorsunuz. Bunun sebebi de, Avrupa’da İngilizce veterinerlik eğitimi seçeneklerinizi aynı anda görebilmenizi ve lise akademik hayatınıza ve finansal durumunuza istinaden kendiniz için en doğru üniversiteyi seçebilmenizi sağlamaktır. Bu arada, Sophia Academy tarafından yapılan STS, Mülakat, Giriş Sınavı Denemeleri sayesinde daha Türkiye'de iken durumunuzu bilecek ve ona göre bir yol çizebileceksiniz.

■Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Avrupa’da veterinerlik eğitimi alacak adayların başvurusunda aranan kriterler; adayın lise mezunu olması ve özellikle lise biyoloji derslerinde başarılı olmasıdır. (bazı veterinerlik üniversiteleri kimya dersinde de başarılı olmalarını talep edebiliyor) Avrupa’da veterinerlik üniversitelerine başvuruda Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.

●Avrupa’da veterinerlik üniversiteleri kabul şartları: B2 İngilizce seviyesine ve Medikal İngilizce bilgisine sahip olmak, başvuru yapılan veterinerlik üniversitesinin düzenlemiş olduğu giriş sınavında veya mülakatta başarılı olmaktır.

■Eğitim Ücretleri?

Avrupa'da veterinerlik üniversiteleri eğitim ücretleri Kanada veya Amerika eğitim ücretlerine kıyasla makul olmakla beraber yıllık 4,500-12,300 Euro arasındadır.

■YÖK Denkliği Var Mı?

Avrupa’da veterinerlik eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun oldukları takdirde YÖK denklik hakkı elde ederler. Bu YÖK veterinerlik denkliğinin direk mi veya STS ile mi alınacağını belirleyen tek kriter eğitim alınan üniversitenin YÖK tarafından tanınan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarına göre eğitim alınan üniversitenin dünyada ilk bin üniversitede olup olmamasıdır. Eğitim aldığınız veterinerlik üniversitesinden mezun olduğunuzda ne şekilde YÖK’den denklik alabileceğinizi öğrenmek için mutlaka yazıyı okuyun.

Bulgaristan'da Veterinerlik Eğitimi

Yurtdışında makul ücretlere İngilizce dilinde veterinerlik okumak isteyen adayların tercihlerinin arasında Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan veterinerlik üniversiteleri her zaman yer alır. Veterinerlik eğitim ücretlerinin makul oluşu, Bulgaristan'ın bir AB üyesi olması ve mezunlarının diplomalarının Türkiye dahil dünya genelinde kabul görmesi nedeniyle Bulgaristan'da veterinerlik eğitimi popülerliğini sürekli korur. Bulgaristan'da veterinerlik eğitimi veren üniversiteler ile alakalı detaylı bilgi için ►Bulgaristan'da Veterinerlik Eğitimi yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Sofya Veterinerlik Üniversitesi 4,500 Euro; Trakya Üniversitesi 5,100 Euro.

Macaristan'da Veterinerlik Eğitimi

Macaristan'da veterinerlik eğitimi veren ve mezunlarının diplomalarının Türkiye dahil dünya genelinde direk tanındığı tek bir üniversite vardır. Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi, American Veterinary Medical Association (A.V.M.A.) akreditasyon sahibidir. Aynı zamanda, European Association of Establishments for Veterinary Education (E.A.E.V.E.) akreditasyonuna sahiptir. Üniversite hakkında detaylı bilgi edinmek için ►Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi göz atabilirsiniz. Eğitim ücreti 12,300 Euro.

Çekya'da Veterinerlik Eğitimi

Avrupa'nın en önemli öğrenci şehirlerinden biri olan Brno'da sunulan veterinerlik eğitimi dünya çapındadır. Çekya'da veterinerlik eğitimi veren ve bulunduğu şehir itibariyle uluslararası öğrencilerin yurtdışında veterinerlik okumak için rağbet ettiği okullardan biridir Brno Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi. Avrupa'nın en güzel öğrenci şehirlerinden birinde veterinerlik okurum diyorsanız ►Brno Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi yazısını okuyabilirsiniz. Brno Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi 7,600 Euro.

Polonya'da Veterinerlik Eğitimi

Tıp eğitiminde Amerikan sistemini uygulayan Polonya, bir de uluslararası geçerli veterinerlik eğitimi ile ciddi manada ön plana çıkmaktadır. Son 10 yılda Polonya'da veterinerlik eğitimi almak isteyen Türk adayların sayısında ciddi artış olmakla beraber Polonya'da İngilizce veterinerlik eğitimi sunan,

Slovakya'da Veterinerlik Eğitimi

Kendi küçük ama sunduğu imkanlar büyük olan Slovakya'da veterinerlik eğitimi Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan üniversiteler ile ciddi manada rekabet etmektedir. Slovakya'da veterinerlik eğitimi hedefleyen fakat biraz pahalı diyenler ama bölgede kalmak isteyenler Slovak Veterinerlik Üniversitesi'ni seçebilirler. Yeşil cennet Kosice'de bulunan ve bazen ►Kosice Veterinerlik Üniversitesi diye de anılan Slovak Veterinerlik Üniversitesi yurtdışında veterinerlik okumak için en iyi destinasyonlardan biridir. Kosice Veterinerlik Üniversitesi yıllık eğitim ücreti 8,000 Euro.

Letonya'da Veterinerlik Eğitimi

Avrupa’nın küçük Polonya ve Almanya’sında, eski ve yeninin cazibeli karışımı da sizi cezbediyorsa Letonya'da veterinerlik eğitimi tam da size göre! Avrupa'da veterinerlik eğitimini İngilizce sunan ve mezunlarını uluslararası bir diploma ile mezun eden üniversite ►Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi'dir. QS EECA sıralamasına göre LLU, Avrupa ve Orta Asya'daki en iyi Üniversitelerden ve Baltık ülkelerindeki en iyi Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nden biridir. Ayrıca LLU, “Mükemmelliğe Yatırım” standardına sahiptir! Yıllık eğitim ücreti 8,000 Euro.

Litvanya'da Veterinerlik Eğitimi

Litvanya’da veterinerlik eğitimi alırken birçok kültürün etkisi ile şekillenmiş Avrupai bir yaşamın tadına varmak; Baltık’ın İtalya’sında, Litvanya’da veterinerlik okumak belki de sizin veteriner hekimlik kariyerinizin başlangıç yeridir! Litvanya’da veterinerlik okumak için kaliteli eğitimi ile diğer Avrupa ülkelerindeki veterinerlik üniversitelerine istinaden biraz daha öne çıkan ►Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi veterinerlik eğitimi laboratuvarların, amfilerin, kliniklerin aynı yerde olduğu bir kampüste verilir.

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi veterinerlik eğitimi yıllık ücreti 8,000 Euro.

Romanya'da Veterinerlik Eğitimi

Romanya'da İngilizce dilinde belki de Avrupa'nın en makul ücretler karşılığında veterinerlik eğitimi sunan üç üniversite mevcuttur. Romanya'da veterinerlik eğitimi sunan üniversiteleri incelemelerini tavsiye ederiz.

Hırvatistan'da Veterinerlik Eğitimi

EAEVE (Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği) akreditasyonuna sahip olan Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinin altı yıl süren programının toplam AKTS 360 ve öğretim yöntemleri Avrupa Yüksek Öğrenim Alanının (EHEA) gerekliliklerine uygundur. Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Diploması, AB genelinde tam olarak tanınmaktadır. Hırvatistan’da veterinerlik eğitimi alan yabancı öğrenciler ilk dört yılda öğrenciler sosyal, temel, zooteknik, klinik öncesi ve bazı klinik konularda teorik ve uygulamalı derslere katılırlar. Programın son iki yılında, düzenli klinik konularda teorik ve pratik derslere, halk sağlığı ile ilgili kurslara ve seçtikleri oryantasyona göre zorunlu seçmeli derslere (Çiftlik Hayvanları ve Atları; Hayvansal Gıda Maddeleri ve Veterinerlik Hijyen ve Teknolojisi) katılırlar. Halk Sağlığı; Ev Hayvanları) katılırlar. Hırvatistan'da veterinerlik okumak isteyen adaylara Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini incelemelerini tavsiye ederiz. Yıllık eğitim ücreti 9,000 Euro.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Avrupa’da veterinerlik eğitimi ve üniversite yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var. Bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)


ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Avrupa'da veterinerlik okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıfan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Avrupa'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinin Smartversity International Premed Pathway programında tamamlayarak diğer AB ülkelerinde eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

bottom of page