top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi-Yurtdışında Tercih Edilen 8 Ülke 23 Fakülte

Son yıllarda Avrupa’da eczacılık okumak için tercih edilen ve Sophia Academy olarak çalıştığımız 23 eczacılık fakültesini sizler için yazdık. Bu üniversiteleri ilk defa aynı yerde görüyorsunuz. Bunun sebebi de Avrupa’da eczacılık eğitimi seçeneklerinizi aynı anda görebilmenizi ve lise akademik hayatınıza ve finansal durumunuza istinaden kendiniz için en doğru fakülteyi seçebilmenizi sağlamaktır.

Bu arada, Sophia Academy tarafından yapılan STS, Mülakat, Giriş Sınavı Denemeleri sayesinde daha Türkiye'de iken durumunuzu bilecek ve ona göre bir yol çizebileceksiniz. Bulgaristan, Macaristan, Letonya, Polonya, Sırbistan merkezli Sophia Academy ile yurtdışında eczacılık kariyerine ilham veren Avrupa tıp üniversitelerinde, başarı hikâyeniz olsun. Yaşamınız bilgece olsun. Ve yolunuz açık olsun.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Avrupa’da eczacılık eğitimi alacak adayların başvurusunda aranan kriterler; adayın lise mezunu olması ve lise kimya ve biyoloji derslerinde başarılı olmasıdır. (bazı tıp üniversiteleri fizik dersinde de başarılı olmalarını talep edebiliyor) Avrupa’da eczacılık üniversitelerine başvuruda Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olma şartı aranmaz. Avrupa’da eczacılık okumak için üniversitelerin kabul şartları: B2 İngilizce seviyesine ve Medikal İngilizce bilgisine sahip olmak, başvuru yapılan eczacılık üniversitesinin düzenlemiş olduğu giriş sınavında başarılı olmaktır. Avrupa’da eczacılık giriş sınavları lise kimya, biyoloji (bazı üniversitelerde fizik) müfredatından oluşan sorular içermektedir. Yazılı test şeklinde yapılan yurtdışında eczacılık giriş sınavı sonrasında bazı eczacılık fakülteleri mülakat da yapmaktadır.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi Ücreti

Yurtdışında eczacılık okumak için Avrupa'da tıp üniversitelerinde sunulan eczacılık eğitimini seçenler için eğitim ücretleri Kanada veya İngiltere eczacılık eğitimi ücretlerine kıyasla makul olmakla beraber yıllık 5,000-12,200 Euro arasında değişmektedir.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi YÖK Denkliği

Avrupa’da eczacılık eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun oldukları takdirde YÖK denklik hakkı elde ederler. Yurtdışında alınan eczacılık eğitimi YÖK denkliğinin direk mi yoksa STS ile mi alınacağını belirleyen tek kriter eğitim alınan üniversitenin YÖK tarafından tanınan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarına göre dünyada ilk bin üniversite arasında olup olmamasıdır. Eğitim aldığınız tıp üniversitesinden mezun olduğunuzda ne şekilde YÖK’den denklik alabileceğinizi öğrenmek için yazıyı okuyumanızı tavsiye ederiz.

Sophia Academy tarafından akademik danışmanlık ve gidilen ülkede yerinde rehberlik hizmetleri sağlanan; Avrupa’da Türk öğrenciler tarafından tercih edilen; yurtdışında eczacılık okumak için fırsatlar sunan üniversiteler aşağıdaki gibidir. Üniversite hakkında detaylı bilgiler için üniversite adına tıklamanız yeterlidir.

 

MACARİSTAN

Macaristan’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Macaristan’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler dört tanedir.

 

BULGARİSTAN

Bulgaristan’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Bulgaristan’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler üç tanedir.

 

SLOVAKYA

Slovakya’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Slovakya’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversite bir tanedir.

 

ROMANYA

Romanya’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Romanya’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler yedi tanedir.

 

POLONYA

Polonya’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Polonya’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler beş tanedir.

 

LİTVANYA

Litvanya’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Litvanya’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversite bir tanedir.

 

ÇEKYA

Çekya’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Çekya’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler.

 

SIRBİSTAN

Sırbistan’da eczacılık okumak isteyenlere yönelik Sırbistan’da İngilizce eczacılık eğitimi sunan üniversiteler.

Belgrad Üniversitesi: 3,500 Euro

Novi Sad Üniversitesi: 5,500 Euro

Bilgi Danışmanlığı

Avrupa'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Avrupa'da eczacılık okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Avrupa'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinin Smartversity International Premed Pathway programında tamamlayarak diğer AB ülkelerinde eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2000 EUR.

Heyecanlısınız! Biz de.

Yurtdışında eczacılık eğitiminize Avrupa'da başlayacağınız için heyecanlı mısınız? Heyecanınızın gerçeğe dönüşmesinde yardımcı olacağı için Sophia Academy de en az sizin kadar heyecanlı. Çünkü standart, bilinen danışmanlık hizmetleri sunmanın yanında Sophia Academy öğrencilerinin başarıları ile gurur duyan, onların hedeflerine ulaşmasını sağlayan akademik bir topluluktur.

"Avrupa'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini ve güvenini yaşayın."

bottom of page