top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Almanya’da Sınavsız Tıp Okumak/İş Garantili Tıp Eğitimi

Size hep Almanya'da tıp okuyabilmek için Türkiye'de yapılan üniversite sınavında bir tıp fakültesine yerleşmiş olma şartı anlatıldı, değil mi? Ama artık öyle değil! Bu ezberi bozan bir AB üniversitesi mevcut.

UMCH'de akademik yolculuğunuzu, bir AB devlet üniversitesinin prestijini Hamburg-Bahrenfeld özel tıp kampüsünün avantajlarıyla birleştirir. Eğitim-öğretim hayatında küçük grup derslerine önem verilir, yoğun ve kişiselleştirilmiş desteğe olanak sağlayan bir ortam sunulur. Bu, sorularınızın ve bireysel ihtiyaçlarınızın hassasiyetle ele alınmasını sağlar ve yeteneklerinizin en iyi şekilde gelişmesini destekler.

Dijital Öğrenme ve Yenilikçi Tıbbi Teknoloji

Kampüs, öğrencilere multimedya konferans salonları ve seminer odalarının yanı sıra mükemmel donanımlı bilgisayar iş istasyonlarına sahip öğrenme ve BT alanları da dahil olmak üzere en son teknolojiye sahip tesisler ve altyapı sunar. Hamburg kampüsündeki ekipmanların öne çıkanları arasında 3 boyutlu anatomi ve diseksiyon masaları yer alıyor. Bunlar anatomiyi tasvir etmek için teknolojik açıdan en gelişmiş görselleştirme sistemini temsil eder. Bu yenilikçi teknolojinin kullanımı tıp öğrencilerinin insan vücudunun anatomisini çeşitli ve açıklayıcı bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olur. 3 boyutlu gösterimlerin yardımıyla anatomik yapılar etkileşimli olarak aktarılabiliyor ve organlar, kan damarları ve sinir lifleri her açıdan görüntülenebiliyor. UMCH'nin artırılmış gerçeklik gözlükleri öncelikle tıbbi öykü alma konuşmalarının simülasyonunu mümkün kılmak için tasarlandı. Öğrenciler kendilerini sanal tıbbi senaryolara kaptırabilir ve böylece tıbbi teşhis ve hasta bakımında temel bir unsur olan tıbbi geçmişin yürütülmesi konusunda pratik deneyim kazanabilirler. Ek olarak, yaşam bilimleri dersleri için özel olarak tasarlanmış binoküler, floresans özellikli eğitim mikroskopları da mevcuttur. Bu mikroskoplar öğrencilerin doku ve hücreleri yüksek çözünürlükte incelemelerine olanak sağlar. Kampüs aynı zamanda multimedya konferans salonları ve seminer salonları ile kapsamlı bir şekilde donatılmıştır ve bunların tamamı derslerin canlı aktarımı için donanıma sahiptir.

Dünya Çapında Eğitim Hastaneleri

Onlarca eğitim hastanesi ağı olan UMCH'nin amacı öğrencilerin eğitimlerinin üçüncü yılından itibaren klinik ve uygulamalı eğitim alabilecekleri geniş bir uzmanlık ve disiplin yelpazesiyle karşılaşmalarını sağlamaktır. Eğitim hastaneleri, modern muayene ve tedavi tesisleriyle tıp biliminin en ileri noktasında faaliyet göstermektedir. Öğrencilerin, öğrenimlerinin üçüncü yılından başlayarak klinik-pratik eğitimlerinin bir parçası olarak çok çeşitli uzmanlık ve disiplinlerde deneyim kazanmaları için idealdir.

·     LWL Klinik Marl-Sinsen

·     Helios Klinikum Hildesheim

·     Municipal Hospital Maria-Hilf Brilon

·     Klinikum Lüdenscheid

·     UMFST-UMCH cooperates with nordBLICK

·     Klinikum Leer in East Frisia

·     St. Remigius Hospital Opladen

·     Werra-Meissner Clinic

·     Medical Center for Health Bad Lippspringe (MZG)

·     St. Elisabeth Hospital in Damme

·     St. Elisabeth Hospital in Dorsten

·     St. Sixtus Hospital in Haltern am See

·     Marien Hospital in Marl

·     Gertrudis Hospital in Herten-Westerholt.

·     Elisabeth Hospital Essen

·     St. Vincenz Hospital in Limburg an der Lahn

·     Josef Hospital Delmenhorst

·     Union Murciana de Hospitales y Clinicas (UMHC

·     St. Vincent Hospital Dinslaken

·     Klinikum Vest in Recklinghausen,

·     Knappschaftskrankenhaus Bottrop and the Bergmannsheil

·     Children’s Hospital Buer in Gelsenkirchen.

·     St. Josef Hospital in Moers

·     Diakonissen-Foundation-Hospital Speyer

·     Protestant Hospital Mettmann

Almanya’da iş garantisi!

UMCH’nin geniş hastane ağına sahip olmasının diğer önemli bir avantajı, tıp pratisyenlerinin mezuniyetlerinin ardından hemen istihdam edilmelerini sağlamasıdır.

Akeditasyonlar

Targu Mures'in UMFST'si, Romanya Yüksek Öğrenimde Kalite Güvence Ajansı (ARACIS) tarafından akredite edilmiştir. ARACIS, Alman Akreditasyon Konseyinin de üyesi olduğu Avrupa Yüksek Öğretimde Kalite Güvencesi Derneği'nin (ENQA) tam üyesidir. Üniversite, Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Eyaletlerin Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Daimi Konferansı Sekreteryası tarafından yayınlanan, yabancı eğitim niteliklerinin değerlendirilmesine yönelik bilgi portalı tarafından en yüksek H+ statüsüyle etiketlenmiştir. Bu nedenle Almanya'da bir yükseköğretim kurumu olarak kabul edilmektedir. Üniversite, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından yürütülen Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP) kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca TÜV AUSTRIA CERT GMBH tarafından Kalite Yönetim Standardı (ISO 9001:2015) tanıtılmış ve sertifikalandırılmıştır.

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması

Times Higher Education'ın uluslararası sıralamasında, George Emil Palade Tıp, Eczacılık, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Targu Mures (UMFST)-Almanya Tıp Kampüsü UMCH, “601+” sıralamasında yer almayı başardı. "Klinik ve Sağlık" kategorisindeki segment. Bu kategori Tıp, Diş Hekimliği ve diğer sağlık konularında önde gelen üniversiteleri öne çıkarır.

Avrupa Birliği Denkliği

UMCH'deki altı yıllık tıp programı, AB Mesleki Yeterlilik Direktifi Ek V'te listelenen mesleki yeterliliğe karşılık gelen ve AB'de ve birçok ülkede tıp mesleğini icra etmek için lisans almanın temelini oluşturan Beşeri Tıp alanında üniversite diploması sağlar. UMCH mezunları doğrudan Almanya’da ya da Avusturya’da doktor olarak çalışır.

Hamburg'da sunulan eğitim programı, akademik başarıların Avrupa çapında karşılaştırılabilmesini sağlayan Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemini (ECTS) kullanır. 6 yıllık eğitim programı boyunca toplam 360 AKTS puanı kazanılır. Her akademik yıl 60 AKTS puanı içerir. Mezuniyet sonrası herhangi bir sınava girmeden otomatik olarak sağlanan çalışma izni dahil doktor olarak çalışmaya başlayacaksınız.

Uzmanlık Garantisi

Altı yıllık tıp eğitiminiz neticesinde herhangi bir sınava girmeden dilediğiniz alanda hemen uzmanlığınıza başlayabilirsiniz. Uzmanlığınız esnasında çok iyi maaş alarak çalışabilirsiniz.

ABD Denkliği

Targu Mures'in UMFST, Hamburg'daki UMCH ile birlikte Dünya Tıp Okulları Dizini'nde (WDOMS) (FAIMER okul kimliği: F0000226) listelenmiştir. Bu, şu anda öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Ruhsatlandırma Sınavına (USMLE) girmelerine olanak sağlamaktadır.

YÖK Denkliği

Targu Mures UMFST (Romanian University of Medicine, Pharmacy, Science and Technology of Targu Mures (UMFST) YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Mezunlar, Yurtdışı Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik alabilirler.

Kabul Şartları

İngilizce dilinde Almanya’da tıp eğitimi sunan UMFST-UMCH'nin kabul prosedürü motivasyona dayalı bir görüşme ve ardından yapılan bir değerlendirmeden oluşur. Mülakat öncelikle başvuru sahibinin kişisel niteliklerine ve motivasyonuna odaklanır. Tıp alanında faaliyetlere veya gönüllü çalışmalara ilişkin sertifikalar ve stajlar kabulde avantaj sağlar.

Değerlendirme biyoloji, kimya ve genel kültür üzerine 75 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Değerlendirme ve görüşme sonuçları genel değerlendirmeye 60:40 oranında dahil edilir.

Adaylar, kabul için Almanca bilmek zorunda değildir. Türkiye’de bir tıp fakültesine yerleşmiş olmak zorunda da değiller. UMFST’nin Hamburg Tıp Okulu, bir Romanya üniversitesi kampüsüdür. Dolayısı ile adaylar üniversite kabulünü Romanya’dan alırlar. Öğrencinin eğitim hayatı ise Almanya’nın metropolü Hamburg’da başlar ve orda sona erer.

*Hamburg Kampüsünde Almanca dili eğitimi de verilir. Böylece öğrenciler hem günlük yaşamlarında hem de klinik derslerinde Almanca dil engelini aşmış olurlar. Tabi bir de mezuniyet sonrası Almanya’da ya da Avusturya’da istihdamın önündeki tek engel olan Almanca dili engeli de ortadan peşinen kalkmış oluyor.

Özellikle kariyerini Almanya, Avusturya gibi ülkelerde iş garantisi ile planlayanlar UMCH’deki tıp eğitimi idealdir. Çünkü öğrenciler daha eğitimleri esnasında iş teklifleri alacak ve istihdam edilecekler. Elbette belli yıllar sonra dileyenler ülkemize dönerek de mesleğini icra etmeye devam edebilirler.  

Son Başvuru Tarihi

Başvurularda 15 Temmuz tarihini geçirmemekte fayda vardır. EU vatandaşlığı olanlar 15 Eylül tarihine kadar da başvuru yapabilir.

Almanya’da Öğrenci Oturumu

Romanya artık bir Schengen Bölgesi ülkesi olduğu için Romanya’dan alınan oturum kartı ile Almanya Kampüsünde eğitim alabilir ve Almanya’da yaşayabilirsiniz.

Eğitim-Öğretim Dönemleri

Eğitim-Öğretim dönemi Ekim ayının ilk haftasında başlar. Her dönem 14 hafta sürer. 2 yıl sonrası klinik eğitimler anlaşmalı hastanelerde İngilizce/Almanca dilleri kullanılarak yapılır. Kampüste ilk iki sene sunulan Almanca dersleri sayesinde öğrenciler B2 seviyesinde Almanca dili hakimiyeti elde eder. Bu durum klinik eğitimlerde hasta iletişimini rahatlatır. Klinik eğitimler son dört yıldır.  

Eğitimin ilk üç yılında, her biri iki haftalık üç modülden oluşan aşağıdaki eğitimler Targu Mures'te alınır.

Yıl 1: Anatomi 1 ve 2 (Anatomi Anabilim Dalı Laboratuvarı)

2. Yıl: Anatomi 3 (Anatomi Bölümü Laboratuvarı) ve Tıbbi Çalışmalara Giriş (Simülasyon Merkezi)

3. Yıl: Bakteriyoloji/Viroloji/Parazitoloji (Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı) ve Morfopatoloji (Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı)

Premedikal Kurs

Üç haftalık Premedikal Kurs, Hamburg'daki UMCH kampüsünde gerçekleşir. Kurs boyunca biyoloji, kimya ve fizik dersleri verilir. Kabul alan öğrenciler derslerinin resmi başlangıcına kadar geçen süreyi kendilerini insan tıbbı çalışmalarına en iyi şekilde hazırlamak için kullanırlar. Kurs ücreti 2,900 EUR.

Premed – Tıp Hazırlık Eğitimi

Premed, tıp eğitimi adaylarına zorlu tıp çalışmalarına en iyi şekilde hazırlanma fırsatı sunar. Uygulamalı premed eğitimi, deneyimli eğitmenler ve üniversiteye dayalı bir öğrenme ortamında, tıbbi kariyerinize başarılı bir şekilde başlamak için bilgi ve becerilerinizi genişletmenize yardımcı oluyor.

12 haftalık Tıp Hazırlık Programı yalnızca biyoloji, kimya ve fizik gibi doğa bilimlerini değil aynı zamanda matematik, biyokimya, anatomi ve tıp teorisini de kapsar. Bu nedenle Premed Programı, lisede işlenmeyen konuları da içerir. Sonuç olarak, öğrenciler tıbbi çalışmaların başlamasını çok daha kolay hale getirecek önemli bir bilgi deposuna sahip olurlar. Eğitim dönemleri Şubat-Mayıs/ Mayıs-Temmuz. Ücret 6,800 EUR.

HAMBURG

Almanya'nın ikinci büyük şehri, Berlin'den çok da uzak olmayan canlı bir metropoldür. Elbe Nehri kıyısında yer alan Hamburg, zengin denizcilik tarihi, hareketli limanı ve kültürel çeşitliliğiyle ünlüdür. Bu uluslararası şehir, Londra, Paris ve Roma gibi diğer büyük Avrupa merkezlerine kısa uçuş mesafeleriyle iyi bağlantılara sahiptir. Dinamik atmosferi ve misafirperver ruhuyla tanınan Hamburg, Almanya'nın kültürel ve ekonomik manzarasında önemli bir oyuncu olarak duruyor.

Kampüs, popüler ve merkezi konumdaki Bahrenfeld bölgesinde yer alır. Kampüse yürüme mesafesinde futbol stadyumu ve konser alanı bulunur. Önümüzdeki yıllarda Bilim Şehri'nin doğrudan kampüsün karşısında ortaya çıkması ve daha fazla ilerleme ve yenilik vaat etmesi planlanıyor.

Konaklama

Öğrenci yurtları ile işbirliği yapan UMFST-UMCH, Hamburg'daki eğitiminiz boyunca size uygun fiyatlarla tam donanımlı öğrenci dairelerinde yaşama seçeneğini sunuyor.

Eğitim Ücreti

UMCH, Hamburg öğrencilere birinci sınıf tıp eğitimi verebilmek amacıyla öğrenim ücreti alır. Ödenen bu ücret karşılığında öğrenciler yüksek vasıflı öğretim üyeleri tarafından verilen İngilizce tıp diploması programının bir parçası olarak en son teknolojiye sahip ve sürekli genişleyen kampüs altyapısının kullanırlar. Bu sayede öğrenciler bütünsel bir tıp eğitimi alırlar. Başvuru ücreti 550 EUR. Yıllık eğitim ücreti 34.800 EUR. Bir kereye mahsus kayıtta 4,500 EUR ödenir.

Bilgi Danışmanlığı

Siz de ezber bozmak, Hamburg'da tıp eğitimi neticesinde Almanya'da iş garantili bir sürece adım atmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page