top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Alexandru Ioan Cuza University

Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi, Romanya'nın Kuzey-Doğu kesiminde, Iași şehrinde yer alır. 1860 yılında kurulan üniversite, şimdi çok disiplinli bir üniversite olup, Romanya'nın ilk 3 yüksek öğrenim ve araştırma kurumu arasında yer alır.

En eski Romanya üniversitesi olan Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi, Prens Alexandru Ioan Cuza tarafından kurulmuştur. Romanya'daki en saygın üniversitelerden biridir ve en son QS Üniversite Sıralamasında yer almaktadır: EECA ortak 49. sırada. Kurulduğunda, üniversitenin sadece üç fakültesi vardı - Felsefe, Hukuk ve İlahiyat - ancak önemli ölçüde gelişti ve 12 tane daha kurdu. Üniversite, Coimbra Grubu ve Utrecht Ağı da dahil olmak üzere en önde gelen uluslararası yüksek öğretim ağlarından bazılarının üyesidir. 1860 yılından bu yana üniversite, eğitim ve araştırma alanlarında mükemmellik ve yenilik geleneğini sürdürmektedir.

26 000'den fazla öğrencisi ve 800 akademik personeli ile üniversite, ulusal ve uluslararası düzeyde yüksek prestije sahiptir ve dünya çapında 250'den fazla üniversite ile işbirliği yapmaktadır. Mayıs 2011'deki değerlendirme süreci sonucunda, Romanya'daki üniversiteler üç kategoride sınıflandırılmıştır: a) ileri araştırma ve eğitim üniversiteleri; b) bilimsel eğitim ve araştırma üniversiteleri veya sanat eğitimi ve yaratma üniversiteleri; c) Eğitim odaklı üniversiteler. Ulusal değerlendirme sürecinin ardından “Alexandru Ioan Cuza” Iasi Üniversitesi, 12 ileri araştırma ve eğitim üniversitesi arasında 3. sırada yer aldı.

Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi Avrupa ülkelerinde yüksek öğretim niteliklerinin standartlarında ve kalitesinde karşılaştırılabilirlik sağlayan Bologna Sürecini uygulayan ilk Romen üniversitesi olmuştur. Üniversite, özelleştirilebilir eğitim sunmaktan gurur duyar ve aynı zamanda Romanya'da hem büyük hem de küçük bir çalışma alanı sunan ilk üniversite olur. 23.000'den fazla öğrencisi ve 745 çalışanı ile Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi, dünya çapında 400'den fazla üniversite ile işbirliği yaparak, onu erişilebilir ve uluslararası üne sahip bir eğitim enstitüsü haline getirmektedir.

1860 yılında kurulan Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi, Romanya'nın en eski üst düzey eğitim kurumudur. Üniversite, 2011 yılında Romanya Eğitim Bakanlığı tarafından birinci lig araştırma ve eğitim merkezi olarak sınıflandırılan, ülkenin en prestijli üniversitelerinden biridir. Biyoloji, kimya, hukuk, ekonomi, beden eğitimi, felsefe, sosyal bilimler, fizik, tarih, coğrafya ve jeoloji, matematik, bilişim, edebiyat, psikoloji, teoloji ve Avrupa çalışmaları alanlarında dereceler sunar. Üniversite, Cucuteni tarih öncesi uygarlığı ile başlayan ve kurumun önemli mezunlarıyla biten Romen mirasını onurlandıran Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor. 1834'te kurulan Doğa Tarihi Müzesi, Romanya iklimini karakterize eden 300.000'den fazla bitki ve hayvan örneğini sergileyerek ziyaretçileri kendine çekiyor. 1856 yılında kurulan Botanik Bahçesi, ülkenin en büyüğüdür. 1913 yılında inşa edilen Planetaryumu ve Astronomik Gözlemevi, dış dünyayı gözlemlemek için fırsatlar sağlar.

Iasi, Romanya'nın en büyük şehirlerinden biridir. Polonyalı, Macar, Rus ve Osmanlı tüccarları arasında bir kavşak noktası olarak zengin bir tarihe sahiptir. Şehir aynı zamanda altı üniversiteye, altmıştan fazla okula, iki tiyatroya, bir opera binasına ve diğer birçok kültür kurumuna ev sahipliği yapan önemli bir kültür merkezidir. Iasi, Sucevita, Moldovita ve Voronet gibi Moldova ortaçağ manastırları, dış duvar resimleriyle UNESCO tarafından Dünya Mirası alanları olarak tanınmaktadır. Yaş (Iasi) şehrinde giderler diğer Romanya şehirlerine göre daha ekonomiktir. Aylık iyi bir yaşam için 400 Euro yeterlidir.

Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Eğitim süresi 3 yıldır ve yıllık eğitim ücretleri 2,300-2,800 Euro.

 • Bilgisayar Bilimleri

 • İşletme Yönetimi

 • Amerikan Dili ve Edebiyatı Çalışmaları

 • İngiliz Dili ve Edebiyatı

 • Mütercim-Tercümanlık

Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Eğitim süresi 2 yıldır ve yıllık eğitim ücretleri 2,500-3,000 Euro.

 • Yazılım Mühendisliği

 • Hesaplamalı Lingüstik

 • Hesaplamalı Optimizasyon

 • Dağıtılmış Sistemler

 • Bilgi Güvenliği

 • Bilgisayar Bilimlerinde İleri Çalışmalar

 • Finans ve Risk Yönetimi

 • Yazılım Geliştirme Bilişim Sistemleri

 • Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Avrupa Çalışmaları

 • Amerikan Çalışmaları

 • Uygulamalı Lingüistik

 • Tercüme ve Terminoloji

 • Uluslararası Gelişim Çalışmaları

 • Biyofizik ve Tıbbi Fizik

 • İleri Teknolojiler Fiziki

*Programlara son başvuru günü 15 Ağustos.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Alexandru Ioan Cuza Üniversitesinde okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp) 

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Romanya'da üniversite okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500-3,500 EUR.

2. İngilizce Hazırlık Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini 🌟Smartversity UNIPREP Pathway programında tamamlayarak Alexandru Ioan Cuza Üniversitesinde birinci sınıftan eğitimlerine devam edeceklere sunulan akademik destek ve Romanya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

✅STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page